ZDALNA OBSŁUGA TWOJEGO SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO I HYBRYDOWEGO ZA POMOCĄ APLIKACJI – POZNAJ FORDPASS

20 MAJA, 2022

FORDPASS – ZDALNA OBSŁUGA SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO

Rosnąca popularność elektromobilności to fakt. Widać to zarówno po coraz szybciej rosnącej liczbie aut z napędem elektrycznym na naszych drogach, jak też po dynamice rozwoju infrastruktury ładowania w Polsce. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, organizacji prowadzącej tzw. Licznik Elektromobilności, pod koniec lutego 2022 roku na polskich drogach poruszało się niemal 41 tysięcy pojazdów z napędem elektrycznym ładowanym z zewnętrznego źródła.

Ford Mustang Mach-E in red at charging point in the city

Mniej więcej połowę tej puli zajmują auta z napędem wyłącznie elektrycznym, a drugą połowę – hybrydy plug-in. Jednocześnie liczba publicznie dostępnych stacji ładowania w tym samym okresie przekroczyła 2 tysiące. Warto jednak pamiętać, że fizycznie istniejących punktów ładowania jest więcej, ale wiele z nich czeka na odbiór przez Urząd Dozoru Technicznego, cały czas powstają też nowe, publiczne stacje ładowania.

Zarówno nowoczesne samochody, jak i nowoczesna infrastruktura wymaga cyfrowej komunikacji. Marki produkujące auta z napędem elektrycznym w walce o klienta wprowadzają do swoich modeli coraz to nowsze funkcje cyfrowe i komunikacyjne. Marka Ford stale utrzymuje w tym technologicznym wyścigu stabilną przewagę, czego doskonałym dowodem są cyfrowe systemy pokładowe Ford SYNC najnowszej generacji, obecne np. na pokładzie najnowszego, w pełni elektrycznego Forda Mustanga Mach-E, a także stale rozwijana aplikacja mobilna FordPass z zestawem usług FordPass Connect. Chcemy przybliżyć Wam te interesujące rozwiązania.

Aplikacja FordPass – jak to działa?

FordPass to aplikacja mobilna (jest ona dostępna zarówno na platformę Apple iOS, jak i dla urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Android), umożliwiająca właścicielowi nowoczesnego Forda z napędem elektrycznym, utrzymanie stałego kontaktu ze swoim pojazdem - gdziekolwiek by nie był.  To zupełnie nowy rodzaj interakcji właściciela pojazdu marki Ford z samochodem skomunikowanym z siecią, który umożliwia korzystanie z technologii opracowanych specjalnie dla zelektryfikowanych modeli. Mowa tu nie tylko o w pełni elektrycznym, szeroko nagradzanym przez ekspertów i użytkowników Fordzie Mustangu Mach-E, ale również o modelach Forda z napędem hybrydowym plug-in, tj. Ford Kuga Plug-in Hybrid, Ford Explorer Plug-in Hybrid, czy Ford Tourneo Custom Plug-in Hybrid. Z jakich funkcji mogą skorzystać właściciele skomunikowanych modeli Forda, którzy na swoich smartfonach zainstalują aplikację FordPass? Oto kilka przykładów:

 • Lokalizacja pojazdu – dzięki aplikacji FordPass z łatwością sprawdzisz, gdzie w danej chwili znajduje się Twój pojazd. Funkcja ta jest przydatna nie tylko w sytuacji, gdy zaparkujesz samochód na dużym parkingu i zapomnisz, w którym dokładnie miejscu się on znajduje, ale również wtedy, gdy zechcesz użyczyć swój pojazd innej osobie. Mapa dostępna w aplikacji FordPass dokładnie wskaże, gdzie w danej chwili znajduje się Twoje auto.
 • Zdalne sterowanie pojazdem – za pomocą aplikacji FordPass możesz również zdalnie sprawdzić, czy pojazd jest zamknięty, a jeżeli nie – zamknąć go. Oprócz tego możliwe jest zdalne sterowanie takimi funkcjami jak otwieranie i zamykanie okien, uruchomienie klaksonu i świateł, czy otwarcie bagażnika. To nie wszystko! FordPass umożliwi Ci również zdalne uruchomienie pojazdu, czy uruchomienie ogrzewania bądź klimatyzacji – dzięki temu niezależnie od tego, czy za oknem mroźny poranek, czy upalne letnie popołudnie, auto będzie czekać na Ciebie, zapewniając w kabinie optymalny komfort cieplny od samego otwarcia drzwi.
 • Większe bezpieczeństwo dzięki funkcji SecuriAlert – aplikacja FordPass umożliwia zdalne aktywowanie trybu SecuriAlert w samochodzie. To swego rodzaju cichy alarm. Gdy od momentu aktywacji trybu ktokolwiek otworzy Twojego Forda, niezależnie od tego, czy posłuży się np. sklonowanym „wirtualnym” kluczykiem w aplikacji, czy oryginalnym kluczykiem, otrzymasz natychmiastowe powiadomienie na swój smartfon. Dodatkową zaletą tej funkcji jest możliwość ustawienia harmonogramu działania SecuriAlert, dzięki czemu powiadomienie otrzymasz tylko w czasie, gdy faktycznie będzie ono ostrzeżeniem o nieuprawnionym dostępie do pojazdu (np. w nocy).
 • Funkcja Rejestrowanie Podróży – to doskonały trenażer odpowiednich nawyków w roli kierowcy auta z napędem elektrycznym. Zezwalając na odczyt danych lokalizacyjnych telefonu, gdy prowadzisz auto aplikacja FordPass będzie analizować Twoje podróże pod kątem maksymalizacji potencjału energetycznego auta, efektywności napędu, zasięgu oraz minimalizacji wpływu na środowisko. Dzięki tej funkcji dowiesz się np. jak często hamowałeś nieefektywnie, ile energii możesz jeszcze uzyskać itp. Zawsze warto być eko – i to dosłownie, bo dzięki lepszemu zrozumieniu jak działa napęd elektryczny, zaoszczędzisz więcej energii i uzyskasz lepszy zasięg.
 • Powiadomienia o akcjach serwisowych/naprawczych – aplikacja FordPass jest również wykorzystywanym przez nas – markę Ford – narzędziem, umożliwiającym natychmiastowe powiadomienie Ciebie, gdy wykryjemy jakikolwiek błąd w działaniu użytkowanego przez Ciebie modelu samochodu naszej marki.
 • Umówienie wizyty w serwisie/wyszukiwarka dealerów – aplikacja FordPass umożliwia także wcześniejsze zaplanowanie terminu przeglądu w dowolnym, wybranym przez Ciebie autoryzowanym punkcie obsługi marki Ford. Nie musisz szukać tych punktów – one również znajdują się w aplikacji FordPass.

W kontekście użytkowania samochodu z napędem elektrycznym, warto też podkreślić obecność w aplikacji FordPass funkcji ułatwiających zarządzanie energią i procesem ładowania samochodu. Wymieńmy najciekawsze z nich:

 • Stan akumulatora – aplikacja FordPass zawsze wyświetli aktualny stan naładowania baterii trakcyjnej pojazdu i to niezależnie od tego, czy pojazd w danym momencie się ładuje, czy też po prostu stoi zaparkowany. W przypadku ładowania samochodu, aplikacja FordPass może powiadamiać właściciela np. o tym, że samochód osiągnął właśnie pożądany poziom napełnienia energią. Ponadto aplikacja wygeneruje powiadomienie w sytuacji, gdy np. ładowanie zostanie przedwcześnie przerwane (np. w wyniku awarii ładowarki, czy odłączenia przez kogoś kabla ładowania), dzięki temu nie marnujesz czasu w oczekiwaniu na naładowanie pojazdu w sytuacji, gdy auto się de facto nie ładuje.
 • Funkcja Godziny odjazdu – za pomocą aplikacji FordPass możesz ustawić planowaną godzinę odjazdu. Jest to szczególnie użyteczne w sezonie zimowym lub podczas upałów. Ustawiając godzinę odjazdu w aplikacji FordPass system Forda „wie”, by na dany moment przygotować auto do jazdy, czyli odpowiednio naładować baterię do pożądanego poziomu, a także przygotować zestaw akumulatorów (np. schłodzić – latem, bądź rozgrzać – zimą). Wszystko po to, by cała energia zgromadzona w baterii trakcyjnej służyła Ci do przemieszczania się, a nie do regulacji optymalnej temperatury akumulatorów.
 • Wbudowana wyszukiwarka stacji ładowania – aplikacja FordPass to prawdziwy przyjaciel każdego kierowcy prowadzącego elektrycznego Forda – za jej pomocą z łatwością odnajdziesz najbliższą, czy też najmocniejszą w okolicy stację ładowania samochodów elektrycznych. Aplikacja wskaże nie tylko lokalizację (wraz z możliwością przekazania trasy do systemu nawigacyjnego pojazdu), ale również poinformuje o mocy ładowania, zajętości gniazd ładowania, typach gniazd, czy wyświetli kto jest operatorem danej stacji ładowania. To nie wszystko – wpisując w aplikacji FordPass cel podróży, otrzymasz listę wszystkich stacji ładowania jakie zlokalizowane są na twojej trasie. Wyniki można filtrować wg wielu kryteriów, takich jak np. minimalna moc ładowania, nazwa danej sieci/operatora, dostępność, czy nawet wysokość opłat, bądź ich brak (darmowe ładowarki).

Jak aktywować modem FordPass Connect?

Proces aktywacji usług związanych z aplikacją FordPass należy przeprowadzić zarówno w samym smartfonie, jak i w posiadanym samochodzie marki Ford wyposażonym w modem FordPass Connect. Jak najprościej stwierdzić, że posiadany pojazd jest w niego wyposażony? To bardzo proste – jeżeli na ekranie systemu multimedialnego w kabinie pojazdu widoczna jest ikona FordPass Connect, oznacza to, że możesz połączyć swój pojazd z aplikacją FordPass. Procedura jest bardzo prosta:

 • Zainstaluj na swoim smartfonie aplikację FordPass (jest ona bezpłatna, dostępna w oficjalnych sklepach Google Play i App Store).
 • Po uruchomieniu zainstalowanej w smartfonie aplikacji wprowadź w niej numer VIN twojego Forda. Uwaga! W czasie aktywacji przebywaj w kabinie pojazdu. W momencie wpisania do aplikacji modelu pojazdu, na ekranie smartfona zobaczysz przycisk „Aktywuj pojazd”.
 • Po naciśnięciu tego przycisku po chwili na ekranie multimedialnym twojego samochodu powinna pojawić się informacja o próbie połączenia aplikacji FordPass z pojazdem oraz pytanie, czy chcesz zaakceptować to połączenie – oczywiście potwierdzasz to działanie. To wszystko – od tej pory masz już możliwość uzyskiwania zdalnego dostępu do pojazdu.

Czym się różnią od siebie FordPass, FordPass Pro i FordPass Connect?

Ford, oprócz opisanej w niniejszym artykule aplikacji FordPass przeznaczonej dla indywidualnych użytkowników samochodów naszej marki oferuje również aplikację o podobnym działaniu – nazywa się ona FordPass Pro. Jest to aplikacja przeznaczona dla małych firm, czy też właścicieli niewielkich flot pojazdów. Pozwala ona komunikować się nie z jednym, a z kilkoma pojazdami Ford. Z kolei FordPass Connect to nazwa wbudowanego w pojazd modemu zapewniającego korzystanie z opisanych powyżej usług komunikacyjnych. FordPass Connect jest modułem komunikacyjnym, dzięki któremu możesz zarządzać zdalnie swoim Fordem nie tylko wtedy, gdy przebywasz w kabinie pojazdu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: