SYSTEMY WSPOMAGAJĄCE JAZDĘ

BEZPIECZEŃSTWO I KOMFORT NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE

Utrzymanie pełnej koncentracji podczas jazdy jest niezwykle trudne. Właśnie dlatego wyposażamy nasze samochody w rozwiązania, które wspomagają prowadzenie i czynią jazdę bezpieczniejszą. 
Przedstawiamy zaawansowane systemy oraz inteligente funkcje od Forda.

ŁATWIEJSZE PARKOWANIE

SYTEM WSPOMAGAJĄCY PARKOWANIE

Active Park Assist ułatwia parkowanie w każdych warunkach. System sam wyszukuje odpowiednie miejsce, a następnie automatycznie naprowadza na nie pojazd. Kierowca może kontrolować manewr, korzystając z obrazu przesyłanego przez tylne kamery na ekran systemu SYNC.

Z kolei Park Out Assist wspiera kierowcę podczas wyjazdu z miejsca parkingowego, a system Side Parking Aid ostrzega o wszelkich przeszkodach znajdujących się po bokach pojazdu.

Park assist on the dashboard
Screen with front view cameras

PRZEDNIA KAMERA SZEROKOKĄTNA

Niewielka kamera umieszczona z przodu pojazdu przekazuje obraz wyświetlany w trybie podzielonym na wielofunkcyjnym ekranie wewnątrz pojazdu, pozwalając kierowcy zobaczyć wszystko, co znajduje się po obu stronach samochodu. Jest ona niezwykle przydatna w momencie wyjeżdżania z wąskiej przestrzeni parkingowej lub przy wjeżdżaniu na ruchliwą ulicę przy ograniczonej widoczności na drodze.

PODGRZEWANA PRZEDNIA SZYBA QUICKCLEAR

Walka z lodem i śniegiem na przedniej szybie to przeszłość. Wystarczy nacisnąć guzik, a niewidoczne elementy grzewcze w kilka sekund oczyszczą ją za Ciebie.

A man in the driver's seat

CZYSTA PRZYJEMNOŚĆ Z JAZDY

Blue Ford Puma with adaptive cruise

INTELIGENTNY TEMPOMAT ADAPTACYJNY

Adaptive Cruise Control to system kontroli prędkości, który ułatwia prowadzenie . Wystarczy ustawić żądaną prędkość (od 25 do 180 km
na godzinę), a inteligentny tempomat adaptacyjny z funkcją Stop & Go automatycznie utrzyma zadaną prędkość i odległość od poprzedzającego pojazdu, a w razie potrzeby zwolni lub zatrzyma samochód. Gdy tylko pojazdy przed Tobą oddalą się, Twój samochód wznowi jazdę
i przyspieszy do momentu, gdy wybrana przez Ciebie prędkość zostanie odzyskana.

SYSTEM KONTROLI PASA RUCHU

Korzystając z umieszczonej z przodu pojazdu kamery, system monitoruje drogę przed autem i rozpoznaje, że pojazd zbliża się do oznaczeń pasa przy wyłączonym kierunkowskazie. W przypadku wykrycia niezamierzonego zjechania z pasa ruchu system ostrzega o tym kierowcę przez wywołanie drgań na kierownicy. Gdy kierowca nie zareaguje, system samoczynnie skieruje pojazd na właściwy pas ruchu. Technologia ta sprawdza się na drogach wielopasmowych. System przechodzi automatycznie w stan uśpienia, gdy prędkość spada poniżej 65 km/h. Można go również wyłączyć ręcznie.

Red Ford Focus on the road
Blue Ford Puma on the road

UKŁAD WSPOMAGAJĄCY RUSZANIE NA WZNIESIENIACH

Układ HSA zapewnia dodatkową kontrolę podczas ruszania pod górę. Podwyższone ciśnienie w układzie hamulcowym jest utrzymywane przez dodatkowe 2,5 sekundy, dzięki czemu zyskujesz czas i kontrolę w chwili przekładania stopy z pedału hamulca na pedał gazu. Dodatkowo system ten sprawdzi się w przypadku zatrzymywania i ruszania na śliskiej nawierzchni.

AUTO-START-STOP

Gdy samochód stoi w miejscu (np. przed sygnalizacją świetlną lub w korku), system Auto-Start-Stop automatycznie wyłącza silnik. Energia elektryczna dostarczana jest do wszystkich używanych elementów wyposażenia (klimatyzacja, radio, Ford SYNC, elektryczne szyby czy reflektory), ale samochód nie zużywa ani jednej kropli paliwa. Aby ponownie uruchomić silnik wystarczy nacisnąć pedał sprzęgła (skrzynia manualna) lub pedał gazu (skrzynia automatyczna).

Blue Ford Puma on the road
Red Ford Focus in the mirror

SYSTEM MONITOROWANIA MARTWEGO POLA WIDZENIA W LUSTERKU

Sytem Blind Spot Information wykrywa pojazd znajdujący się w martwym polu widzenia i ostrzega o tym kierowcę poprzez dyskretne włączenie diod wbudowanych w lusterka zewnętrzne po odpowiedniej stronie. System BLIS zawiera również układ Cross Traffic Alert, który ostrzega przed zbliżającymi się pojazdami podczas wyjeżdżania tyłem z miejsca postojowego
i manewrowania przy ograniczonej widoczności.

SYSTEM ROZPOZNAWANIA ZNAKÓW DROGOWYCH

System rozpoznawania znaków drogowych (Traffic Sign Recognition) automatycznie odczytuje stałe i tymczasowe znaki drogowe z ograniczeniem prędkości lub zakazem wyprzedzania. Symbol rozpoznanego znaku wyświetlany jest na desce rozdzielczej, zmieniając się za każdym razem wraz z nowym ograniczeniem.Tooltip

Hands on the wheel

BEZPIECZNIEJSZE PROWADZENIE

SYSTEM STABILIZACJI TORU JAZDY

Elektroniczny system stabilizacji toru jazdy (ESC) nieprzerwanie monitoruje ruch pojazdu i wyczuwa wszelkie odchylenia od wybranego toru jazdy, dokonując automatycznej korekty pozycji samochodu na drodze poprzez kontrolę prędkości.

Green Ford Fiesta ST on the road
Blue Ford Fiesta ST on the track

KONTROLA STABILNOŚCI

Roll Stability Control (RSC) to system, który wykrywa utratę stabilności i zapobiega przewróceniu się pojazdu. Kontrolując moment obrotowy silnika oraz wyhamowując każde koło z osobna, koryguje nadsterowność, skutecznie opanowując sytuację.

SYSTEM MONITOROWANIA CIŚNIENIA
W OPONACH

System pomiaru ciśnienia gwarantuje komfort i bezpieczeństwo. Gdy tylko w jednej z opon zacznie spadać ciśnienie, kierowca zostanie o tym natychmiast poinformowany za pomocą kontrolki na desce rozdzielczej. Powiadomienia
o ciśnieniu w oponach możesz też otrzymywać bezpośrednio na telefon poprzez aplikację FordPass. Dzięki niej możesz również monitorować poziom płynu do spryskiwaczy i wiele innych parametrów.

Wheel's Ford Fiesta ST