INTERESUJE CIĘ SAMOCHÓD RODZINNY NA LATA, TAKI JAK NOWOCZESNY I NIEZAWODNY SUV ? SPRAWDŹ, JAKIMI KRYTERIAMI NALEŻY SIĘ KIEROWAĆ PODCZAS WYBORU

10 STYCZNIA, 2023

Duży, rodzinny SUV daje kierowcy i pasażerom poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie jest autem bardzo praktycznym i uniwersalnym, oferując świetne właściwości zarówno jako pojazd typowo miejski, jak i taki, który ma bardziej terenowe zacięcie. Jaki SUV dla rodziny wybrać? Jakie cechy auta brać pod uwagę? Sprawdź ofertę marki Ford!

Wraz z pojawianiem się kolejnych członków rodziny, dotychczasowe auto bardzo szybko staje się zbyt małe. Rodziny stojące przed koniecznością wyboru nowego samochodu często kierują swoją uwagę na pojazdy z nadwoziem kombi lub znacznie bardziej modne i popularne SUV-y. Jak wybrać najlepsze auto rodzinne, które będzie samochodem na tyle uniwersalnym, że sprawdzi się w roli codziennego, miejskiego pojazdu jednocześnie zdolnego do komfortowego pokonywania dłuższych dystansów?

Ford Puma

JAKI SAMOCHÓD RODZINNY WYBRAĆ? POSTAWIĆ NA SUV-A CZY KOMBI?

Nadwozia kombi od lat są uznawane za „rodzinne”. Większa przestrzeń bagażowa w połączeniu z dobrą ergonomią, funkcjonalnością i wygodą kabiny, cechami charakteryzującymi np. Forda Focusa z tym typem nadwozia, sprawiały, że przez lata były to auta wybierane przez rodziny. Od kilku lat na rynku mamy jednak interesujące alternatywy. Są nimi SUV-y, dostępne w różnych segmentach, różnych gabarytach, ale jedno je łączy – ponadprzeciętna uniwersalność i funkcjonalność, dająca im przewagę nad samochodami z nadwoziem kombi. Każdy SUV dla rodziny charakteryzuje się przede wszystkim wysokim poziomem bezpieczeństwa. Nie jest to pusty frazes – wystarczy sprawdzić oficjalne wyniki testów bezpieczeństwa przeprowadzanych przez niezależną, międzynarodową organizację Euro NCAP. Wszystkie SUV-y marki Ford: Ford PumaFord KugaFord Explorer czy w pełni elektryczny Ford Mustang Mach-E otrzymały w testach Euro NCAP maksymalną, pięciogwiazdkową notę za bezpieczeństwo.

Z racji zwiększonego prześwitu, podniesionego nadwozia, w SUV-ach siedzi się wygodniej, łatwiej zająć miejsce za kierownicą, znacznie prostsze jest umieszczenie fotelika dziecięcego na tylnej kanapie, zajmowanie dowolnego miejsca w kabinie jak i wysiadanie z pojazdu też jest prostsze w porównaniu do niższych aut kompaktowych (także z nadwoziem kombi). Wyższa pozycja za kierownicą to nie tylko poczucie pewności i większy komfort, ale też lepsze pole widzenia, a zatem większe bezpieczeństwo. Wreszcie istotny jest również czynnik emocjonalny: SUV to auto rodzinne budzące pozytywne emocje, to pojazd nie tylko funkcjonalny i komfortowy, ale także cieszący się prestiżem. Po prostu modny. Jego dodatkową zaletą jest to, że podażąjąc za modą i trendami, nie musimy godzić się na kompromisy – wręcz przeciwnie, SUV to połączenie najlepszych cech znanych z nadwozi kombi z większym poziomem bezpieczeństwa i prestiżem.

Poznajmy kilka faktów: Ford Mustang Mach-E to najnowocześniejszy SUV elektryczny o niesamowitych osiągach, z prestiżowym tytułem Car of The Year Polska, który od chwili debiutu został jednym z najpopularniejszych modeli elektrycznych na polskim rynku, a w 2022 roku stał się bestsellerem tego segmentu. Ford Puma to  nie tylko świetny miejski SUV, często porównywany wyglądem do jednego z modeli najbardziej prestiżowych marek, o niespotykanej przestronności i wygodzie wnętrza oraz pakowności. Ponadto jest to najczęściej kupowane auto marki Ford w całym 2021 roku (w 2020 również), które już po raz trzeci z rzędu zdobyło tytuł najlepszego małego SUV-a w plebiscycie "What Car?" Awards. Coraz większą rzeszę klientów zdobywa także Ford Kuga, który z kolei szczyci się doskonałą renomą w kwestii niezawodności i komfortu, a ponadto wg najnowszych danych jest najchętniej kupowanym modelem marki Ford w 2022 roku.  Ponadto,Kuga z napędem PHEV (hybryda plug-in) zyskała miano najlepiej sprzedającego się samochodu hybrydowego z ładowaniem zewnętrznym na wszystkich rynkach europejskich w 2022 roku.. Wreszcie siedmiomiejscowy, luksusowy i legendarny  to najpotężniejszy hybrydowy SUV Forda. To nowoczesne auto rodzinne wyposażone jest w standardzie we wszystko, czego kierowca i jego rodzina mogą potrzebować w dziedzinie komfortu i luksusu. Napęd Plug-in Hybrid łączy niesamowite osiągi (silnikV6 o mocy 457 KM) z niskim spalaniem dzięki zastosowaniu silnika elektrycznego pozwalającego na przejechanie bezemisyjnie nawet 48 km w mieście.Ford Explorer to najpotężniejszy hybrydowy SUV Forda. To nowoczesne auto rodzinne wyposażone jest w standardzie we wszystko, czego kierowca i jego rodzina mogą potrzebować w dziedzinie komfortu i luksusu. N Zaawansowany napęd Plug-in Hybrid łączy silnik elektryczny o mocy 100 KM z 3,0-litrowym silnikiem benzynowym V6 EcoBoost z turbodoładowaniem o mocy 357 KM. Takie połączenie zapewnia łączną hybrydową moc 457 KM i daje możliwość bezemisyjnej jazdy do 48 km w mieście.

Ford Kuga

RODZINNY SUV – CZYM POWINIEN SIĘ CHARAKTERYZOWAĆ?

Wiemy już, z czego wynika przewaga SUV-a nad rodzinnym autem z nadwoziem kombi, ale spróbujmy bardziej wgryźć się w temat i lepiej poznać i zrozumieć, co  czyni z SUV-ów marki Ford auta godne zainteresowania rodzin.


Wysoki poziom bezpieczeństwa – niezbędne systemy

Wszystkie SUV-y marki Ford są tworzone z myślą o jak najwyższym poziomie bezpieczeństwa biernego i czynnego. Świadczy o tym już sama konstrukcja nadwozia wykorzystująca niezwykle sztywną klatkę przedziału pasażerskiego. Nic tu nie zostawiono przypadkowi, stal konstrukcyjna o różnej twardości pozwala efektywnie zaprojektować strefy kontrolowanego zgniotu pochłaniające energię uderzenia i chroniące pasażerów, a zaawansowana konstrukcja foteli w połączeniu z licznymi dodatkowymi systemami bezpieczeństwa daje gwarancję na to, że w razie, gdy dojdzie do kolizji, obrażenia będą znacznie niższe, albo nie będzie ich wcale.

Jednak to co najważniejsze, jeśli chodzi o nowoczesny samochód rodzinny, jakim jest SUV Forda, to cała paleta rozwiązań, które chronią nas nie tylko w razie kolizji, ale przede wszystkim pozwalają jej w znacznym stopniu zapobiec. Przykłady? Proszę bardzo:

  • System monitorowania ciśnienia opon (TPMS) – zgodzicie się, że opony mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa podróży. Prawidłowa konstrukcja, odpowiedni bieżnik, właściwy typ i przede wszystkim optymalne ciśnienie, dostosowane do obciążenia pojazdu to kluczowe czynniki, o które powinniśmy zadbać przed każdą rodzinną podróżą. Ford wspiera nas systemem, który natychmiastowo powiadomi kierowcę o jakiejkolwiek utracie ciśnienia, w którymkolwiek z kół. Pozwala to nam odpowiednio zareagować.
  • Elektroniczny system stabilizacji toru jazdy (ESC) – rozwiązanie stosowane w każdym modelu marki Ford, pozwala zachować stabilność pojazdu i kontrolę nad utrzymywanym kierunkiem niemal w każdej sytuacji drogowej. System dokonuje automatycznej korekty toru jazdy, kontroluje ruch każdego koła, dbając o równomierne rozłożenie momentu obrotowego na napędzane koła i przeciwdziałając niepożądanym zachowaniom auta podczas np. pokonywania zakrętów, ruszania, czy awaryjnego hamowania.
  • System wspomagający hamowanie awaryjne (EBA) - w sytuacji, kiedy hamowanie przed przeszkodą nie jest wystarczająco mocne, asystent hamowania awaryjnego maksymalizuje moc hamowania, aby zatrzymać pojazd w bezpiecznej odległości lub w razie nieuniknionej kolizji zmniejszyć prędkość uderzenia i jego następstwa.  Badania pokazują, że wielu kierowców w sytuacji awaryjnej niedostatecznie mocno naciska pedał hamulca. System EBA temu przeciwdziała,  uwalniając pełny potencjał układu hamulcowego oraz skracając drogę hamowania, przy jednoczesnym (dzięki systemowi ABS) stałym zachowaniu kontroli nad kierunkiem, w którym porusza się pojazd.
  • Liczne systemy asysty i przeciwdziałania kolizji. Każdy rodzinny SUV Forda ma wiele rozwiązań proaktywnie przeciwdziałających kolizjom. Przykładem może być Active City Stop, który pozwala na zredukowanie siły uderzenia lub całkowite uniknięcie kolizji podczas jazdy w korkach ulicznych i z niską prędkością (do 50 km/h). Oprócz tego na pokładzie nowych SUV-ów Forda mamy też funkcje wykrywania pieszych i rowerzystów.
  • Nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa podróży są takie rozwiązania jak tempomat adaptacyjny (regulacja prędkości do zadanej wysokości z uwzględnieniem szybkości pojazdów poprzedzających, działający aż do całkowitego zatrzymania), rozpoznawanie znaków drogowych, aktywne utrzymanie pojazdu na pasie ruchu, asystent pasa ruchu przeciwdziałający niezamierzonemu zjechaniu z drogi, asystent obserwacji martwego pola (chroni przed zderzeniem z autem znajdującym się na sąsiednim pasie ruchu i znajdującym się w martwej strefie obserwacji lusterek bocznych), czy liczne rozwiązania wspomagające manewrowanie i parkowanie (czujniki parkowania, kamery cofania, kamery dookolnej obserwacji z dynamicznymi liniami skrętu itp.)

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat systemów bezpieczeństwa, w jakie wyposażono każde duże auto rodzinne Forda, zachęcamy Was do zapoznania się z innym naszym wpisem.
 

KOMFORT NA CO DZIEŃ I W DŁUGICH TRASACH

Bezpieczeństwo jest niezwykle ważne, ale przecież rodzinnego SUV-a wybieramy również dlatego, że zapewnia on komfortowe warunki podróży całej rodzinie. Aktualna oferta SUV-ów Forda to modele gwarantujące przestronność kabiny pasażerskiej, łatwe w obsłudze rozwiązania multimedialne, szeroki zakres regulacji foteli, a – w niektórych modelach – także tak komfortowe rozwiązania, jak masaże w fotelach. Nie zapominajmy też o funkcjach przydatnych w chłodniejsze miesiące. Pakiet zimowy, w jaki możemy wyposażyć każdy samochód rodzinny Forda typu SUV, to nie tylko klimatyzacja i ogrzewanie kabiny, ale również podgrzewana kierownica, podgrzewane fotele (w wybranych modelach, także w drugim rzędzie), podgrzewane lusterka boczne czy podgrzewana przednia szyba, która pozwoli znacznie szybciej uporać się ze szronem w mroźne dni.

Warto też podkreślić bardzo intuicyjną obsługę pokładowego systemu multimedialnego Ford SYNC dostępnego na pokładzie każdego SUV-a amerykańskiej marki. To nie tylko kwestia komfortu, łatwe parowanie smartfona, odtwarzanie ulubionej muzyki (szczególnie warto wypróbować opcjonalny system audio marki Bang&Olufsen dostępny w SUV-ach Forda – zapewniamy, że spodoba się Wam to brzmienie) czy łatwe odnajdowanie stacji ładowania lub stacji benzynowych w systemie nawigacyjnym, ale też – ponownie – bezpieczeństwo. System Ford SYNC ma funkcję automatycznego wzywania pomocy w razie niebezpieczeństwa. To bardzo cenna funkcja.

Dzięki aplikacji FordPass i systemowi FordPass Connect nie musicie też tracić kontaktu z pojazdem, gdy z niego wysiądziecie. Dzięki temu rozwiązaniu za pomocą smartfona z łatwością sprawdzicie, czy Wasze auto rodzinne jest zaryglowane, szyby zamknięte, skontrolujecie stan baterii (w hybrydach plug-in i modelach elektrycznych), zaplanujecie ładowanie pojazdu, a także zlokalizujecie pojazd pozostawiony „gdzieś” na parkingu przed centrum handlowym. W dłuższych trasach kierowcę wspomagają nie tylko wspomniane wcześniej systemy, takie jak adaptacyjny tempomat z utrzymaniem pasa ruchu i rozpoznawaniem znaków drogowych, ale też funkcja analizująca nasz styl jazdy i wykrywająca zmęczenie. Nie bagatelizujmy jej znaczenia! Zmęczeni kierowcy powodują więcej wypadków. Podróż z rodziną powinna być przyjemnością. Gdy system pokładowy auta zaleci Ci przerwę w podróży, skorzystaj z tej rady, a cała podróż będzie mniej wyczerpująca i na pewno będzie miłym wspomnieniem rodzinnej wyprawy.

NAJLEPSZE AUTO RODZINNE? PAKOWNE I FUNKCJONALNE

Wygoda wygodą, ale w aucie rodzinnym dobrze byłoby się też bez wyrzeczeń spakować. Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że spakujecie się do potężnego Forda Explorera (imponujące 635 litrów pojemności bagażnika), ale czy znacznie mniejszy Ford Puma to też samochód rodzinny? Zdecydowanie tak, bo zawiera rozwiązania unikalne w swoim segmencie. Przykłady? Zajrzyjcie do bagażnika Pumy, który sam w sobie imponuje pojemnością (nawet do 456 litrów!). Tam, pod ruchomą podłogą znajdziecie duży, aż 80-litrowy schowek MegaBox. Myślicie „cóż, kolejny schowek, co za różnica?”. No to spróbujcie spakować w bagażniku jakiegokolwiek innego auta segmentu B wysoką na ponad metr roślinę doniczkową, pionowo, bez rozkładania foteli. Da się? Tak – w Fordzie Puma z Megaboxem. Na dodatek schowek ten ma odpływ wody, dzięki czemu łatwo go – dosłownie – opłukać. Zabłocone dziecięce kalosze? Sprzęt po grzybobraniu czy wędkowaniu? Resztki ziemi po doniczkowych kwiatach? To nie jest problem.

Ford Puma interior

Możliwości konfiguracji wnętrza są w SUV-ach Forda bardzo szerokie. Było o modelu Puma, to może teraz inny rodzinny SUV, a więc Ford Kuga. Wiecie, że ma przesuwną tylną kanapę? Do tego zdejmowalna podłoga bagażnika, automatycznie podnoszona wraz z klapą bagażnika roleta (bardzo ułatwia załadunek – widzisz całą przestrzeń jak na dłoni, a otwór załadunkowy jest bardzo duży), do tego przelotka na narty i inne dłuższe przedmioty, a w razie konieczności przewiezienia większych przedmiotów, składane oparcia tylnej kanapy tworzą z podłogą bagażnika idealnie płaską, powierzchnię.

A może kolejny samochód rodzinny, czyli Ford Mustang Mach-E? To nie tylko dziedzictwo legendarnego Mustanga w formie SUV-a, czy innowacyjny, bardzo dynamiczny napęd elektryczny, ale też doskonała funkcjonalność. Obawiasz się, że baterie zajmą potrzebną przestrzeń? Nic bardziej mylnego – Mustang Mach-E to auto od podstaw zaprojektowane jako elektryczne. Potężny, bo nawet o pojemności blisko 100 kWh pakiet akumulatorów nie zajmuje ani centymetra sześciennego przestrzeni z kabiny pasażerskiej czy bagażnika. Bateria ulokowana jest w podłodze, bardzo nisko, co ma dodatkowo tę zaletę, że bardzo obniża środek ciężkości. To z kolei zapewnia fenomenalną trakcję i doskonałe prowadzenie elektrycznego Mustanga Mach-E. Może zechcecie się przymierzyć i poczuć nową jakość osiągów pozwalających na przyspieszenie do 100 km/h nawet w 3,7 sek. przy momencie obrotowym osiągającym nawet 860 Nm? Zapewniamy, że warto. Gdy wsiądziesz do najnowszego elektryka Forda już nie będziesz chciał z niego wysiąść, podobnie jak 87% osób, respondentów ankiety przeprowadzonej wśród właścicieli Mustanga Mach-E.

Obojętnie nie przejdziecie również obok Forda Tourneo Custom. To auto rodzinne do zadań specjalnych – dzięki przestronnej kabinie i ośmiu miejscom zorganizujecie wycieczkę dla bardzo licznej rodziny. Elastyczny układ siedzeń pozwoli Wam dopasować wnętrze do aktualnych potrzeb, bez względu na to, czy udajecie się na weekendowy spływ kajakiem, czy wyjeżdżacie w długą, zagraniczna podróż. Nowoczesne systemy, w tym wykrywania pieszych czy monitorowania martwego pola, zapewnią Wam komfort i bezpieczeństwo podczas poruszania się po każdej drodze.


POSIADANIE SUV-A TO PRESTIŻ

Niezależnie od wysokiego poziomu komfortu, bezpieczeństwa czy funkcjonalności, posiadanie SUV-a dziś pozwala się wyróżnić, jest wizytówką, źródłem satysfakcji i pozytywnych emocji. Samochody tego typu postrzegane są jako auta prestiżowe i to niezależnie od segmentu. A jeżeli jeszcze dodatkowo wybierając SUV-a Forda otrzymujemy w pakiecie wszystkie wymienione przez nas wyżej zalety, to… sami rozumiecie. Naprawdę warto spróbować i wybrać najlepsze auto rodzinne.

Jeżeli jesteście zainteresowani bardziej szczegółowymi opisami SUV-ów Forda, modeli Puma, Kuga, Explorer czy Mustang Mach-E, zachęcamy Was do zapoznania się z następującymi wpisami.

PRZECZYTAJ TAKŻE: