JAK MOŻEMY CI POMÓC?

Wpisz swoje pytanie…
Home > Serwis > Obsługa i oferty serwisowe > Naprawy samochodu > Informacje o oponach > Oznaczenie EU
The EU Tyre Label

Europejska etykieta opony

Bardziej przejrzysty wybór opon

Od listopada 2012 roku wszystkie nowe opony muszą posiadać europejską etykietę opony, zgodnie z europejskim planem działań dotyczącym racjonalizacji zużycia energii, dzięki któremu do roku 2020 zużycie energii zostanie ograniczone o 20%. Ford wspiera te ulepszenia w zakresie dostępu klientów do informacji.

Charakterystyka europejskiej etykiety opony.

Etykieta informuje o trzech kryteriach: oporze toczenia, przyczepności na mokrej nawierzchni oraz zewnętrznym hałasie toczenia według klasyfikacji rozpoczynającej się od najlepszej oceny (zielone A) do najgorszej (czerwone G).

 

*

Opór toczenia (efektywność energetyczna)

Niski opór toczenia pomaga zmniejszyć zużycie paliwa oraz poziom emisji CO2. Zmiana na opony ocenione na klasę wyższą od poprzedniej jest równoznaczna z oszczędnością paliwa na poziomie co najmniej 0,1 l na 100 km. Nie używa się oceny wyrażonej literą D.

Przyczepność na mokrej nawierzchni (skuteczność hamowania)

Przyczepność na mokrej nawierzchni to niezwykle istotna kwestia w kontekście bezpiecznej jazdy. Różnica w drodze hamowania opon najlepszej klasy w porównaniu z oponami klasy najgorszej może wynosić nawet 18 m przy prędkości 80 km/h. Nie używa się ocen wyrażonych literami D oraz G.

*
*

Wskaźnik hałasu

Szum związany z oporem toczenia to część hałasu, jaki generuje przemieszczający się pojazd. Im na etykiecie więcej pasków, tym głośniejsza jest opona. Ciągły hałas powyżej 80 decybeli może niekorzystnie wpływać na zdrowie.

Dodakowe kryteria

Europejska etykieta opon przedstawia trzy najważniejsze ich cechy. Pamiętać jednak należy, że istnieją jeszcze inne kryteria:

  • aquaplaning
  • stabilność jazdy
  • precyzja prowadzenia
  • trwałość
  • właściwości hamowania (na mokrych oraz suchych nawierzchniach)
  • właściwości eksploatacyjne w okresie zimowym
  • przyczepność podczas pokonywania zakrętów
  • prowadzenie

Europejska etykieta opony pomaga ocenić właściwości, jakie powinny być wzięte pod uwagę podczas zakupu opon. Warto jednak pamiętać o pozostałych istotnych kryteriach. Testy opon, zalecenia dealera oraz informacje producenta to podstawa podczas wyboru odpowiedniej opony.

O szczegóły i doradztwo pytaj w Autoryzowanym serwisie Forda.

Top