ZNACZENIE BEZPIECZEŃSTWA ZWIĄZANEGO Z OPONAMI

Opony są kluczowym elementem bezpieczeństwa pojazdu. Zużyte opony mogą wydłużyć drogę hamowania nawet o 70% na mokrej nawierzchni. Sprawdzenie, czy opony, ciśnienie w oponach i stopień ich zużycia są zawsze prawidłowe, ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa i osiągów pojazdu.

Jeżeli musisz wymienić starsze, zużyte opony, najlepszym miejscem, aby to zrobić, jest Dealer Forda. Nasi specjaliści mogą udzielić porad w zakresie odpowiednich przepisów dotyczących bezpieczeństwa opon, wyjaśnić kluczowe zasady sprawdzania opon i z przyjemnością pomogą Ci znaleźć nowe opony, dopasowane do Twojego stylu jazdy i dostępnego budżetu.

Oferujemy markowe produkty w atrakcyjnych cenach, obejmujących części i robociznę, a ponadto przy montażu opon sprawdzamy wszystkie elementy kół.

CIŚNIENIE W OPONACH

Ciśnienie w oponach ma zasadnicze znaczenie dla osiągów pojazdu. Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie powietrza może spowodować szybsze zużycie opon, co może zwiększyć zużycie paliwa.

Należy regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach, gdy opony są zimne, ponieważ pomiary cieplejszych opon po długiej podróży nie będą dokładne. Nakrętki wentylów należy mocno przykręcić, a w razie zagubienia natychmiast wymienić. W przeciwnym razie wentyl może nie być szczelny.

Ciśnienie w oponie zapasowej powinno być wyższe o około 0,1 do 0,3 bara. Jednocześnie nie powinno nigdy przekraczać wartości podanej dla pojazdu z pełnym obciążeniem. Informacje o ciśnieniu w oponach można znaleźć w instrukcji obsługi. Jeśli nie masz pewności, skontaktuj się z dealerem Forda.

BIEŻNIKI OPON

Należy pamiętać o sprawdzeniu głębokości bieżnika opon. Wskaźniki zużycia w rowkach opony informują, czy bieżnik osiągnął minimalną dopuszczalną grubość 1,6 mm. Standardowe opony letnie należy wymienić, gdy głębokość bieżnika spadnie poniżej 3 mm. Opony zimowe o głębokości bieżnika poniżej 4 mm mogą utracić przyczepność podczas jazdy po śniegu. Zużyte opony mogą niekorzystnie wpływać na właściwości jezdne. Na mokrej nawierzchni zużyte opony mogą zwiększyć odległość hamowania nawet o 70%. Jeśli głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm lub mniej, jazda jest niebezpieczna. Przepisy zabraniają poruszania się na takich oponach.

WIEK OPON

Upewnij się, że opony nie są zbyt stare. Żywotność opon wynosi zasadniczo około 6 lat. Po tym okresie opony należy wymienić — nawet jeżeli wyglądają na nowe i nie noszą śladów zużycia. Wiek opon można znaleźć na bocznej ścianie w postaci zakodowanej daty produkcji, np. „0702”, gdzie „07” oznacza 7. tydzień, a „02” — 2002 r. Do 31 grudnia 1999 r. po trzeciej cyfrze pojawiał się znak „<”. Jeśli masz tak stare opony, natychmiast je wymień. Te same zasady dotyczą opon zapasowych.

POZIOM NAPOMPOWANIA OPONY

Odpowiednia specyfikacja opon może pomóc w utrzymaniu niskiego zużycia paliwa. Jeżeli poziom napompowania opon jest zbyt niski, Twój pojazd będzie zużywał więcej paliwa. Ciśnienie opon większe o 0,1 do 0,3 bara powyżej zalecanego poziomu pozwala ograniczyć opory toczenia. Jednak w żadnym wypadku nie wolno przekraczać maksymalnej wartości ciśnienia dla pojazdu z pełnym obciążeniem.

Placeholder

KONTROLA BEZPIECZEŃSTWA ZWIĄZANEGO Z OPONAMI

Opony są kluczowym elementem bezpieczeństwa pojazdu. Zużyte opony mogą wydłużyć drogę hamowania nawet o 70% na mokrej nawierzchni. Sprawdzanie, czy ciśnienie w oponach i stopień ich zużycia są zawsze prawidłowe, ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa i osiągów pojazdu. Dlatego wielu dealerów Forda oferuje bezpłatną kontrolę bezpieczeństwa opon, obejmującą kontrolę głębokości bieżnika.

Zarezerwuj teraz

Skorzystaj z poniższych przydatnych linków, aby dowiedzieć się więcej