PRZEWODNIK PO ETYKIETACH OPON WYMAGANYCH NA TERENIE UE 2021/22

Etykiety opon wymagane na terenie UE zapewniają większą przejrzystość przy wyborze odpowiedniej opony. Etykieta pozwala ocenić właściwości opony w kategorii zużycia paliwa, przyczepności na mokrej nawierzchni i hałasu toczenia. Umożliwia to podjęcie bardziej przemyślanej decyzji podczas porównywania różnych opon.

Najlepszym miejscem, w którym dobierzesz odpowiednie opony, jest najbliższy Dealer Forda.

Nasi specjaliści mogą udzielić porad w zakresie odpowiednich przepisów dotyczących bezpieczeństwa opon, wyjaśnić kluczowe zasady sprawdzania opon i z przyjemnością pomogą Ci znaleźć nowe opony, dopasowane do Twojego stylu jazdy i dostępnego budżetu.

Oferujemy markowe produkty w atrakcyjnych cenach, obejmujących części i robociznę, a ponadto przy montażu opon sprawdzamy wszystkie elementy kół.

Rolling resistance

OPÓR TOCZENIA (EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA)

Niski opór toczenia pomaga zmniejszyć zużycie paliwa oraz poziom emisji CO2. Poprawa o jedną klasę wzwyż oznacza oszczędność paliwa o co najmniej 0,1 l na 100 km. Nie używa się ocen wyrażonych literą D.

PRZYCZEPNOŚĆ NA MOKREJ NAWIERZCHNI (SKUTECZNOŚĆ HAMOWANIA)

Przyczepność na mokrej nawierzchni to niezwykle istotna kwestia w kontekście bezpiecznej jazdy. Różnica w drodze hamowania opon najlepszej klasy w porównaniu z oponami klasy najniższej może wynosić nawet 18 m przy prędkości 80 km/h. Nie używa się ocen wyrażonych literami D oraz G.

Placeholder
Placeholder

WSKAŹNIK HAŁASU

Poziom zewnętrznego hałasu toczenia to część składowa hałasu, jaki generuje przemieszczający się pojazd. Im na symbolu więcej pasków, tym głośniejsza jest opona. Ciągły hałas powyżej 80 decybeli może niekorzystnie wpływać na zdrowie.

DODATKOWE KRYTERIA

Nowa europejska etykieta naklejana na opony przedstawia trzy najważniejsze cechy danej opony, jednak należy również wziąć pod uwagę poniższe kryteria:

  • aquaplaning
  • stabilność jazdy
  • precyzja prowadzenia
  • trwałość
  • właściwości hamowania (na mokrych oraz suchych nawierzchniach)
  • właściwości eksploatacyjne w okresie zimowym
  • przyczepność podczas pokonywania zakrętów
  • prowadzenie

Europejska etykieta opony ułatwia ocenę właściwości, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie opon. Nie należy jednak zapominać o powyższych kryteriach. Testy opon, zalecenia dealera i informacje dostarczone przez producenta opon mają nadal kluczowe znaczenie przy wyborze właściwych opon.

Jeśli nie masz pewności, skontaktuj się z dealerem Forda. Jeden z naszych specjalistów z chęcią udzieli Ci porady.

Skorzystaj z poniższych przydatnych linków, aby dowiedzieć się więcej