CO ŁĄCZY DOWNHILL CZY ENDURO Z LEGENDARNYM FORDEM EXPLOREREM I MULTIMEDALISTKĄ OLIMPIJSKĄ MAJĄ WŁOSZCZOWSKĄ? DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NASZYM NOWYM CYKLU #MAJAEXPLORER. 

Lato w pełni, a to oznacza, że dla większości inauguracja sezonu rowerowego już dawno się rozpoczęła. Zarówno dla tych, którzy zdążyli już wyciągnąć swoje jednoślady z garaży, jak i osób, które dopiero szukają natchnienia, aby to zrobić, przygotowaliśmy wyjątkowy cykl #MajaExplorer! Zamieńcie cztery koła na dwa i podążajcie szlakiem Mai Włoszczowskiej, która za kierownicą 457-konnego, hybrydowego Forda Explorera wyrusza w Polskę w poszukiwaniu miejsc na emocjonujące eskapady rowerowe. Gwarantujemy, że serce zabije wam szybciej nie tylko podczas pokonywania polecanych przez mistrzynię tras, ale także na widok malowniczych scenerii, które towarzyszą nam od samego początku wspólnej wyprawy. Gotowi na prawdziwy epic ride? No to w drogę!

Obserwuj nasz kanał na YouTube Ford Polska

Ford Mustang Mach-E

MAJA WŁOSZCZOWSKA I FORD EXPLORER PLUG-IN HYBRID, CZYLI TANDEM IDEALNY

To nie przypadek, że hybrydowy Ford Explorer towarzyszy w rowerowych wojażach naszej legendzie kolarstwa górskiego, która w tej dyscyplinie sportu osiągnęła więcej, niż niejeden sportowiec mógłby sobie wymarzyć. Mistrzyni świata Maja Włoszczowska, której profesjonalna kariera sportowa liczy przeszło 20 lat, startowała jako zawodniczka głównie w kolarstwie górskim, w olimpijskiej odmianie cross country, czasem w maratonach MTB i bardzo sporadycznie na szosie. Choć to właśnie z kolarstwem górskim kojarzymy ją najbardziej, Maja Włoszczowska za sprawą niesamowitych osiągnieć na każdym szczeblu wyczynowego kolarstwa, na zawsze będzie postrzegana jako jedna z najlepszych zawodniczek na świecie. Naturalnym było obsadzenie jej w roli przewodniczki-eksploratorki nie tylko z racji tego, że może poszczycić się pełnym bagażem doświadczeń, ale jako ambasadorka swojej dyscypliny zna się na niej jak nikt inny. Tym bardziej jesteśmy dumni, że mieliśmy przyjemność przekazania naszej znakomitej kolarce kluczyków do legendarnego SUV-a – Forda Explorera Plug-in Hybrid, który stał się symbolicznym początkiem naszego partnerstwa, a tym samym oficjalnego rozpoczęcia wspólnego projektu pt. “Maja Explorer”. Najlepsi zawodnicy kolarstwa wymagają od siebie maksymalnych osiągów - my wymagamy tego samego od naszych zelektryfikowanych SUV‑ów i nie jesteśmy w tym gołosłowni, bowiem jak sami zobaczycie Ford Explorer Plug-In Hybrid imponuje dynamiką jazdy i jest gotów pokonać każdy rodzaj nawierzchni, by dowieść Maję Włoszczowską do celu.

Explorer in red

ODKRYJ KOLARSTWO Z MAJĄ WŁOSZCZOWSKĄ ZUPEŁNIE NA NOWO

Czym właściwie jest nasz cykl wideo #MajaExplorer? To inspiracja przy planowaniu rowerowych wycieczek, które z powodzeniem można dopasować do umiejętności kolarskich bez względu na poziom zaawansowania. W każdym odcinku podane są długości poszczególnych tras, a także stopnie trudności, wynikające z rodzaju nawierzchni czy występowania stromych zjazdów. Dzięki temu każdy jest w stanie sprostać zróżnicowanej skali trudności, zarówno kondycyjnie jak i technicznie. Nie brakuje także sporej dawki praktycznej wiedzy na temat bezpiecznej jazdy, poszczególnych regionów (m.in. Małopolska czy Dolny Śląsk), czy zabytków architektury, jak Pałac Wojanów i Pałac Staniszów, które z całą pewnością warto dodać do listy miejsc wartych odwiedzenia tego lata. A wszystko to przeplecione anegdotami z życia Mai Włoszczowskiej, które zainteresują nie tylko kolarzy, ale wszystkich fanów jednośladów.

W materiałach opublikowanych na naszym oficjalnym kanale YouTube Forda Polska w ramach cyklu #MajaExplorer zapoznacie się także zawodniczymi korzeniami naszej mistrzyni, a także doznacie zastrzyku adrenaliny poznając bliżej ideę bikeparku Czarna Góra, na którym można spróbować swoich sił podczas zjazdu tzw. single trackiem enduro i flow-trailach. W rezerwuarze tras nie zabraknie także tych mniej ekstremalnych, na których można oddać się bardziej komfortowej jeździe rowerem typu gravel. Jedną z nich jest chociażby certyfikowana trasa Velo nad Jeziorem Czorsztyńskim, której niewątpliwą atrakcją jest możliwość zatrzymania się na zwiedzanie zamków w Czorsztynie i Niedzicy. W kontekście elektromobilności pojawi się także wątek związany z e-rowerami, wyposażonymi w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny - a to nie wszystkie niespodzianki, jakie dla was przygotowaliśmy! Stay tuned!

Cycling

ROWEREM NA SZCZYT, CZYLI TRENUJ RAZEM Z MAJĄ WŁOSZCZOWSKĄ!

Aby czuć się komfortowo zarówno za kierownicą samochodu, jak i roweru bardzo ważne jest uzyskanie prawidłowej pozycji ułożenia ciała. W tym celu Maja Włoszczowska zabierze was do bikefittera, który pokazuje jak kompleksowo dopasować rower do kolarza na podstawie badania jego anatomii, co pozwala na zmniejszenie ryzyka kontuzji, wydajny i bezpieczny trening, a przede wszystkim radość z jazdy na rowerze niezależnie od stopnia zaawansowania. Pamiętajcie, bezpieczeństwo i komfort jazdy przede wszystkim!

#MajaExplorer to promowanie zdrowego styl życia i spędzanie czasu w terenie. Dlatego każdy, kto zapragnie wybrać się na wycieczkę prezentowaną przez Maję Włoszczowską, znajdzie pod każdym filmem z cyklu link do pokonanej przez naszą kolarkę trasy, odsyłający do "kolarskiego Facebooka" o nazwie Strava, a dokładniej „Strava Running and Cycling GPS”, powstałej z myślą o biegaczach i rowerzystach, z której korzystają zarówno zawodowi kolarze szosowi, jak i zawodnicy MTB. Na tym nie koniec! Dzięki opcji „obserwuj” możecie na bieżąco śledzić trasy pokonywane przez naszą olimpijkę!

Hill

Dobra wiadomość jest taka, że tras rowerowych jest coraz więcej, rozwija się także infrastruktura przy trasach i szlakach rowerowych. Wycieczki rowerowe to nie tylko sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu, ale także przygoda, walka ze swoimi słabościami oraz możliwość odkrywania malowniczych zakątków przyrody i ciekawej architektury. Na ten moment, projekt „Maja Explorer” liczy sześć odcinków. Jeśli chcecie obudzić w sobie ducha Explorera, obserwujcie uważnie nasz kanał na YouTube Ford Polska i wypatrujcie kolejnych części naszego miniserialu. My już nie możemy się doczekać, kiedy po raz kolejny zobaczymy duet dwóch legend - polskiego kolarstwa i amerykańskiej motoryzacji w akcji! 

 

Mini poradnik rowerzysty

Tymczasem przypominamy najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy na rowerze:

1. Sprawdź swój rower 

Nienaganny stan sprzętu zagwarantuje Ci bezpieczeństwo na drodze. Przed każdą wycieczką skontroluj hamulce, ciśnienie powietrza w kołach, ich mocowanie oraz przerzutki. Przed dalszą wyprawą oddaj rower do fachowego serwisu. 

2. Zawsze chroń głowę kaskiem 

Kaski rowerowe znacząco łagodzą skutki niebezpiecznych upadków, chroniąc zdrowie a nawet życie. 

3. Starannie zaplanuj trasę 

Dostosuj ją do możliwości współuczestników grupy, pogody, jak i panujących warunków.

4. Trzymaj się wytyczonych tras 

Czy wiesz, że rowerzysta niszczy nawierzchnię 28 razy bardziej niż pieszy? Aby zapobiec niszczeniu przyrody korzystaj z dróg i ścieżek dedykowanych rowerzystom.

5. Zadbaj o odpowiednie wyposażenie 

W twoim plecaku powinny znaleźć się sprzęt ochronny i prowiant: zestaw naprawczy, apteczka, latarka, odzież chroniąca przed deszczem i wiatrem, coś do jedzenia i picia, a nawet mapa, która w razie rozładowania telefonu komórkowego ułatwi ci orientację w terenie. 

6. Stosuj się do przepisów ruchu drogowego

Pamiętaj o podstawowych zasadach korzystania z dróg przez rowerzystów.

7. Panuj nad prędkością 

Bądź na drodze rozważny i gotów do hamowania w razie pojawienia się nieoczekiwanej przeszkody. Jednocześnie pamiętaj, że piesi czy zwierzęta poruszają się zdecydowanie wolniej od Ciebie.

8. Podziel się drogą!

Pamiętaj, że drogi są dla wszystkich. Ustępuj pieszym, miej wzgląd na turystów i traktuj innych uczestników ruchu drogowego uprzejmie i z szacunkiem. 

Do zobaczenia na trasie!

PRZECZYTAJ TAKŻE: