BEZPIECZNE AUTO – POZNAJ NOWOCZESNE SYSTEMY BEZPIECZEŃSTWA W SAMOCHODACH FORD


Co oznacza stwierdzenie, że samochód jest bezpieczny? Dawniej odpowiedzi poszukiwano w kontekście fizycznej wytrzymałości i konstrukcji danego modelu. Dziś do głosu dochodzą coraz bardziej zaawansowane, cyfrowe systemy aktywnie wspomagające poziom ochrony kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu, a klienci uważnym wzrokiem śledzą wyniki testów bezpieczeństwa prowadzonych przez Euro NCAP. Mamy dla was dobrą wiadomość: wszystkie najpopularniejsze modele marki Ford: Puma, Kuga, Explorer, Fiesta, Focus, czy w pełni elektryczny Mustang Mach-E uzyskały w tych testach najwyższa możliwą pięciogwiazdkową ocenę – chcesz się dowiedzieć dlaczego?

Testy Euro NCAP są cennym wyznacznikiem faktycznego poziomu bezpieczeństwa oferowanego przez testowane modele. Euro NCAP jest organizacją niezależną, nie podlegająca żadnemu producentowi aut, zatem wyniki są uznawane za wiarygodne i budują opinie klientów o danym modelu. Ford od lat przykłada olbrzymią wagę do kwestii bezpieczeństwa w swoich pojazdach, stale pracując nad doskonaleniem zarówno konstrukcji poszczególnych modeli, jak i rozwijania aktywnych systemów wsparcia kierowcy podnoszących wyraźnie poziom bezpieczeństwa nowoczesnych samochodów. Warto zaznaczyć, że auta, które nie są odpowiednio technologicznie wyposażone nie mają szans na uzyskanie najwyższej możliwej noty według aktualnej procedury testowej Euro NCAP. Tymczasem wymienione modele marki Ford właśnie taką, maksymalną notę uzyskały. Nie bez powodu. 

 

Najbezpieczniejsze samochody – Ford i jego rozwiązania

O czym pomyślisz, gdy ktoś zada Ci pytanie o rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa obecne we współczesnych samochodach? Wielu wymieni z całą pewnością pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne. Część może wspomni o systemie ABS, kontroli trakcji czy o specjalnej konstrukcji współczesnych aut, kontrolowanych strefach zgniotu czy wykorzystaniu w szkielecie auta elementów konstrukcyjnych o różnej twardości i wytrzymałości. Wszystkie te rozwiązania w samochodach Forda stosowane są od dziesięcioleci. Ale dziś Ford oferuje znacznie więcej.

 

Bezpieczne auto rodzinne

Ford jest wierny filozofii najwyższego poziomu bezpieczeństwa dla każdego. Dlatego każdy model tej marki bez względu na to, czy mówimy o klasycznym samochodzie osobowym (jak np. modele Focus czy Fiesta), czy funkcjonalnym samochodzie rodzinnym (Ford Explorer, Ford Puma, Ford Kuga), a także w samochodach “sportowych”, pony carach i hot hatch-ach (Ford Mustang Mach-E, Ford Mustang, Ford Puma ST, Ford Focus ST, Ford Fiesta ST). Wszystkie modele rodzinne Forda charakteryzują się najwyższymi wynikami testów bezpieczeństwa przeprowadzonych przez niezależne organizacje takiego jak wspomniany Euro NCAP.

Ford Head Up display detail

Ford – systemy bezpieczeństwa w samochodach

Dziś zaawansowane technologie pozwalają wznieść poziom ochrony kierowcy, pasażerów, dzieci i innych uczestników ruchu na zupełnie nowy poziom. Na pokładzie najnowszych modeli amerykańskiej marki znajdziecie takie rozwiązania jak inteligentny system bezpieczeństwa (IPS), elektroniczny system stabilizacji toru jazdy (ESC), system wspomagający hamowanie awaryjne (EBA), system Active City Stop, czy system zapobiegania kolizjom (Pre-Collision Assist). To nie wszystko, niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo mają tez takie rozwiązania jak tempomat adaptacyjny z funkcją Stop&Go, monitorowanie martwych pól widzenia w lusterkach bocznych, system utrzymania auta na pasie ruchu, czy system monitorowania ciśnienia w oponach. Przyjrzyjmy się tym rozwiązaniom bliżej.

 

IPS – inteligentny system bezpieczeństwa

Takim określeniem marka Ford określa szereg rozwiązań technicznych, które służą znacznemu zwiększeniu bezpieczeństwa podróżnych w razie wypadku. IPS jest w istocie spójnym zestawem współpracujących ze sobą funkcji takich jak m.in. przednie poduszki powietrzne o dwóch stopniach napełnienia, system odpowiedzialny za detekcję siły zderzenia czołowego. Znaczenie w kontekście bezpieczeństwa ma też odpowiednia pozycja kierowcy i pasażerów ukształtowana przez odpowiedni profil foteli. Częścią IPS są też pasy bezpieczeństwa z napinaczami, cofające się pedały w razie zderzenia, czy boczne poduszki powietrzne kierowcy i pasażera. Nie zapominajmy też o aktywnych zagłówkach przednich foteli, odpowiednio wytrzymałych i łatwych w użyciu mocowaniach fotelików dziecięcych ISOFIX, czy wytrzymałej konstrukcji nadwozia ze specjalnie zaprojektowanymi strefami kontrolowanego zgniotu. System IPS jest dziś obecny w każdym modelu marki Ford.

 

ESC – elektroniczny system stabilizacji toru jazdy

Wiele osób nazywa ten system potocznie systemem antypoślizgowym, jednak zdolność ograniczenia poślizgu pojazdu w różnych sytuacjach drogowych stanowi tylko jedną z funkcji elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy. Rolą ESC jest stałe monitorowanie ruchu pojazdu. System ten ma za zadanie nie tylko przeciwdziałać bocznemu poślizgowi kół, ale generalnie ma stabilizować tor jazdy podczas jakichkolwiek manewrów takich jak skręcanie, gwałtowne hamowanie czy inne dynamicznie przeprowadzane działania kierowcy. System ten jest w stanie aktywować układ hamulcowy niezależnie dla poszczególnych kół dzięki czemu pomaga w utrzymaniu pożądanego toru jazdy. Oczywiście pamiętajmy, że choć ESC pozwala zachować stabilność toru jazdy w warunkach, w których auto pozbawione tego rozwiązania już dawno zboczyłoby z właściwego toru, to ESC nie łamie praw fizyki. System ten jest obecny aktualnie na pokładzie każdego modelu Forda.

 

EBA – system wspomagający hamowanie awaryjne

Praktycznie na każdym profesjonalnym szkoleniu z bezpiecznej jazdy od instruktora usłyszymy rzecz na pozór dziwną – w sytuacji zagrożenia większość kierowców hamuje zbyt słabo! Tak jednak niestety jest. Mimo, że w sytuacji krytycznej powinniśmy wcisnąć pedał hamulca jak najmocniej w podłogę, to wielu kierowców tego nie robi. Jak działa EBA (Emergency Brake Assist)? System ten wykorzystuje pewną charakterystyczną cechę: nawet, gdy podczas hamowania awaryjnego kierowca zbyt słabo naciska pedał hamulca, to niemal wszyscy naciskają go bardzo szybko. Właśnie ta szybkość jest impulsem dla EBA do natychmiastowego wzmocnienia ciśnienia w układzie hamulcowym, a przez to znacznego zwiększenia skuteczności hamulców. System EBA jest obecny w każdym modelu Forda, ponadto jest on też zintegrowany z innym zaawansowanym rozwiązaniem, prezentowanemu poniżej.

 

Active City Stop

System Active City Stop jest rozwiązaniem wspomagającym kierowcę w gęstym ruchu miejskim. Rozwiązanie to pomaga kierowcy w krytycznych sytuacjach, poprzez wykorzystanie sensorów odległości i radaru jest w stanie aktywować automatycznie hamowanie awaryjne w sytuacji, gdy np. zagapimy się i w korku nie zaczniemy hamować przed poprzedzającym pojazdem. System ten działa w pełnym zakresie legalnych prędkości w terenie zabudowanym (czyli do 50 km/h w Polsce). Detektory pojazdu stale analizują obszar w odległości ok 10 metrów przed pojazdem i jeżeli system Active City Stop wykryje, że kierowca zbyt szybko zbliża się do poprzedzającego pojazdu (niezależnie, czy już zatrzymanego, czy wolno się toczącego) i nie podejmuje hamowania, aktywuje hamowanie awaryjne pomagając uniknąć kolizji. To jednak nie wszystko uzupełnieniem tego systemu obecnego dziś na pokładzie każdego Forda, jest kolejne rozwiązanie.

 

Pre-Collision Assist – system zapobiegania kolizjom

Rozwiązaniem ściśle współpracującym z automatycznym hamowaniem awaryjnym jest system Pre-Collision Assist. System ten jest rozwiązaniem wykorzystującym radary i sensory odległości rozpoznające inne pojazdy, pieszych, czy rowerzystów. System działa w ten sposób, że w razie ryzyka kolizji najpierw ostrzega o tym kierowcę za pomocą sygnałów audiowizualnych, a gdy człowiek nie podejmuje żadnego działania automatycznie, system zwiększa ciśnienie w układzie hamulcowym, przygotowując się do wykorzystania jego maksymalnego potencjału. W przypadku, gdy kierowca wciąż nie korzysta z hamulców a ryzyko kolizji rośnie uaktywniane są hamulce awaryjne. Ważne: w tym przypadku kierowca ma możliwość wyboru „czułości” tego systemu, co pozwala np. ograniczyć liczbę ostrzeżeń systemu, nie zmniejszając zapewnianego przez to rozwiązanie poziomu bezpieczeństwa.

Warto o tym pamiętać, poziom bezpieczeństwa jest wyższy nie tylko dzięki automatycznemu wzmocnieniu siły hamowania w trakcie awaryjnego manewru, ale także dzięki temu, że nowe modele Forda wyposażone są także w system przeciwdziałania kolizji z innym pojazdem (zarówno stojącym, jak i znajdującym się w ruchu), jak również z pieszym, czy rowerzystą. Bez tych rozwiązań uzyskanie maksymalnej noty w najnowszych testach Euro NCAP nie byłoby możliwe, a przypomnijmy, że samochody Forda szczycą się najwyższą, pięciogwiazdkową oceną w testach bezpieczeństwa Euro NCAP.

 

TPMS – system monitorowania ciśnienia w oponach

Niezwykle istotnym, choć często niedocenianym przez kierowców rozwiązaniem z zakresu wsparcia bezpieczeństwa podróży jest TPMS (Tire Pressure Monitoring System), czyli system monitorowania ciśnienia w oponach. Prawidłowe ciśnienie w każdym z kół pojazdu jest kluczowe dla utrzymania przez samochód optymalnej trakcji i zapewnienia właściwej przyczepności na drodze. Już niewielkie zmiany ciśnienia mogą skutkować znaczącym pogorszeniem się tych właściwości, a tym samym zmniejszają poziom bezpieczeństwa. TPMS pozwala temu przeciwdziałać poprzez informowanie kierowcy o zmianach ciśnienia w każdym z kół powyżej pewnego zakresu tolerancji, którego przekroczenie może mieć wpływ na bezpieczeństwo.

Ford Kuga center console display detail

Bezpieczeństwo i wygoda – samochody Ford

Oprócz powyższych rozwiązań, wybierając i konfigurując własne auto warto zadbać o funkcje zwiększające bezpieczeństwo podróży, takie jak np. asystent pasa ruchu, czyli system przeciwdziałający niepożądanej, przypadkowej zmianie pasa ruchu. Działa on najczęściej tak, że w momencie gdy auto zbacza z właściwego toru jazdy, a kierunkowskaz nie jest uruchomiony, samochód wyświetli stosowne ostrzeżenie na desce rozdzielczej, a także – zależnie od modelu – może również skorygować automatycznie tor jazdy. W wyższych modelach marki dostępny jest także aktywny asystent jazdy po pasie ruchu, którego zadaniem jest automatyczne utrzymywanie pojazdu na środku wybranego pasa ruchu. Chęć zmiany pasa zasygnalizowana kierunkowskazem to sygnał dla systemu, by na chwilę dezaktywował tę funkcję umożliwiając płynną i bezpieczną zmianę pasa.

Innym interesującym rozwiązaniem dostępnym w modelach marki jest adaptacyjny tempomat z funkcją Stop&Go. Jego działanie jest najbardziej efektywne w pojazdach z automatyczną skrzynią biegów (taką jak świetnie funkcjonująca przekładnia PowerShift Forda). System ten pozwala odciążyć kierowcę w dłuższych trasach i sprawia, że zachowujemy odpowiednio wysoki poziom koncentracji w dłuższej trasie, a po dotarciu do celu jesteśmy mniej zmęczeni.

Na koniec warto podkreślić, że systemy bezpieczeństwa stosowane w samochodach marki Ford z jednej strony podnoszą bezpieczeństwo podróży, ale też wpływają na jej komfort. Oferowane systemy bezpieczeństwa wyróżniają modele marki w każdym popularnym segmencie aut i sprawiają, że wybór samochodu marki Ford będzie tym właściwym.

PRZECZYTAJ TAKŻE: