BEZPIECZNE AUTO – POZNAJ NOWOCZESNE SYSTEMY BEZPIECZEŃSTWA W SAMOCHODACH FORD

27 STYCZNIA, 2023

Co oznacza stwierdzenie, że samochód jest bezpieczny? Dawniej odpowiedzi poszukiwano w kontekście fizycznej wytrzymałości i konstrukcji danego modelu. Dziś do głosu dochodzą coraz bardziej zaawansowane, cyfrowe systemy bezpieczeństwa aktywnie wspomagające poziom ochrony kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu, a klienci uważnym wzrokiem śledzą wyniki testów prowadzonych przez Euro NCAP. Mamy dla was dobrą wiadomość: wszystkie najpopularniejsze modele marki Ford: Puma, Kuga, Explorer czy w pełni elektryczny Mustang Mach-E uzyskały w tych testach najwyższą możliwą pięciogwiazdkową ocenę – chcesz się dowiedzieć, dlaczego?

Testy Euro NCAP są cennym wyznacznikiem faktycznego poziomu bezpieczeństwa oferowanego przez testowane modele. Euro NCAP jest organizacją niezależną, nie podlegającą żadnemu producentowi aut, zatem wyniki są uznawane za wiarygodne i budują opinie klientów o danym modelu. Ford od lat przykłada olbrzymią wagę do kwestii bezpieczeństwa w swoich pojazdach, stale pracując nad doskonaleniem zarówno konstrukcji poszczególnych modeli, jak i rozwijaniem aktywnych systemów wsparcia kierowcy podnoszących wyraźnie poziom bezpieczeństwa nowoczesnych samochodów. Warto zaznaczyć, że auta, które nie są odpowiednio technologicznie wyposażone, nie mają szans na uzyskanie najwyższej możliwej noty według aktualnej procedury testowej Euro NCAP. Tymczasem wymienione modele marki Ford właśnie taką, maksymalną notę uzyskały, dzięki czemu producent jest w elitarnym gronie, jeśli chodzi o najbezpieczniejsze marki samochodów. Nie bez powodu.

 

Najbezpieczniejsze samochody – Ford i jego rozwiązania

O czym pomyślisz, gdy ktoś zada Ci pytanie o rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa obecne we współczesnych samochodach? Wielu wymieni z całą pewnością pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne. Część może wspomni o systemie ABS, kontroli trakcji czy o specjalnej konstrukcji współczesnych aut, kontrolowanych strefach zgniotu czy wykorzystaniu w szkielecie auta elementów konstrukcyjnych o różnej twardości i wytrzymałości. Wszystkie te rozwiązania w autach Forda stosowane są od dziesięcioleci. Ale dziś Ford oferuje znacznie więcej – dowodem są innowacyjne systemy bezpieczeństwa w samochodach tej marki.

Takie systemy skutecznie wspomagają kierowcę podczas jazdy, dzięki czemu czuje się on bezpieczniej i nie wkłada dużego wysiłku w kierowanie pojazdem. Wydatnie poprawia to komfort zarówno w trakcie poruszania się w ruchu ulicznym, jak i na dłuższych trasach. Nowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodach Ford zapewniają wygodę w każdych warunkach.

 

Bezpieczne auto rodzinne

Ford jest wierny filozofii najwyższego poziomu bezpieczeństwa dla każdego. Dlatego każdy model tej marki, bez względu na to, czy mówimy o funkcjonalnym samochodzie rodzinnym (Ford Explorer, Ford Puma, Ford Kuga), czy o autach “sportowych”, pony carach i hot hatch-ach (Ford Mustang Mach-E, Ford Mustang, Ford Puma ST), uzyskał najwyższe wyniki testów bezpieczeństwa przeprowadzonych przez niezależne organizacje, takie jak wspomniany Euro NCAP.

Ford Head Up display detail

Ford – systemy bezpieczeństwa w samochodach

Dziś zaawansowane technologie pozwalają wznieść poziom ochrony kierowcy, pasażerów, dzieci i innych uczestników ruchu na zupełnie nowy poziom. Na pokładzie najnowszych modeli amerykańskiej marki znajdziecie takie rozwiązania, jak inteligentny system bezpieczeństwa (IPS), elektroniczny system stabilizacji toru jazdy (ESC), system wspomagający hamowanie awaryjne (EBA), system Active City Stop czy system zapobiegania kolizjom (Pre-Collision Assist). To nie wszystko, niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo mają tez takie rozwiązania, jak tempomat adaptacyjny z funkcją Stop&Go, monitorowanie martwych pól widzenia w lusterkach bocznych, system utrzymania auta na pasie ruchu czy system monitorowania ciśnienia w oponach. Przyjrzyjmy się, jak działają takie systemy bezpieczeństwa.

 

IPS – inteligentny system bezpieczeństwa

Takim określeniem marka Ford określa szereg rozwiązań technicznych, które służą znacznemu zwiększeniu bezpieczeństwa podróżnych w razie wypadku. IPS to system w samochodzie Kuga czy Puma, który jest w istocie spójnym zestawem współpracujących ze sobą funkcji, takich jak m.in. przednie poduszki powietrzne o dwóch stopniach napełnienia oraz system odpowiedzialny za detekcję siły zderzenia czołowego. Znaczenie w kontekście bezpieczeństwa ma też odpowiednia pozycja kierowcy i pasażerów ukształtowana przez odpowiedni profil foteli. Częścią IPS są też pasy bezpieczeństwa z napinaczami, cofające się pedały w razie zderzenia czy boczne poduszki powietrzne kierowcy i pasażera. Nie zapominajmy też o aktywnych zagłówkach przednich foteli, odpowiednio wytrzymałych i łatwych w użyciu mocowaniach fotelików dziecięcych ISOFIX czy wytrzymałej konstrukcji nadwozia ze specjalnie zaprojektowanymi strefami kontrolowanego zgniotu. System IPS jest dziś obecny w każdym modelu marki Ford.

 

ESC – elektroniczny system stabilizacji toru jazdy

Wiele osób nazywa ten system potocznie systemem antypoślizgowym, jednak zdolność ograniczenia poślizgu pojazdu w różnych sytuacjach drogowych stanowi tylko jedną z funkcji elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy. Rolą ESC jest stałe monitorowanie ruchu pojazdu. Ten system w samochodzie ma za zadanie nie tylko przeciwdziałać bocznemu poślizgowi kół, ale generalnie ma stabilizować tor jazdy podczas jakichkolwiek manewrów, takich jak skręcanie, gwałtowne hamowanie czy inne dynamicznie przeprowadzane działania kierowcy. System ten jest w stanie aktywować układ hamulcowy niezależnie dla poszczególnych kół, dzięki czemu pomaga w utrzymaniu pożądanego toru jazdy. Oczywiście pamiętajmy, że choć ESC pozwala zachować stabilność toru jazdy w warunkach, w których auto pozbawione tego rozwiązania już dawno zboczyłoby z właściwego toru, to ESC nie łamie praw fizyki. System ten jest obecny aktualnie na pokładzie wszystkich modeli Forda, co razem z innymi technologiami powoduje, że są to najbezpieczniejsze samochody poruszające się na drogach.

 

EBA – system wspomagający hamowanie awaryjne

Praktycznie na każdym profesjonalnym szkoleniu z bezpiecznej jazdy od instruktora usłyszymy rzecz na pozór dziwną – w sytuacji zagrożenia większość kierowców hamuje zbyt słabo! Tak jednak niestety jest. Mimo, że w sytuacji krytycznej powinniśmy wcisnąć pedał hamulca jak najmocniej w podłogę, to wielu kierowców tego nie robi. Jak działa EBA (Emergency Brake Assist), który stanowi jeden z najważniejszych elementów, jeśli chodzi o nowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodzie? Wykorzystuje on pewną charakterystyczną cechę: nawet, gdy podczas hamowania awaryjnego kierowca zbyt słabo naciska pedał hamulca, to niemal wszyscy naciskają go bardzo szybko. Właśnie ta szybkość jest impulsem dla EBA do natychmiastowego wzmocnienia ciśnienia w układzie hamulcowym, a przez to znacznego zwiększenia skuteczności hamulców. System EBA jest obecny w każdym modelu Forda, ponadto jest on też zintegrowany z innym zaawansowanym rozwiązaniem, prezentowanym poniżej.

 

Active City Stop - system w samochodzie szczególnie przydatny do jazdy po mieście

System Active City Stop jest rozwiązaniem, w które wyposażono najbezpieczniejsze samochody, w tym modele Forda. Wspomaga on kierowcę w gęstym ruchu miejskim. Rozwiązanie to pomaga kierowcy w krytycznych sytuacjach – poprzez wykorzystanie sensorów odległości i radaru jest w stanie aktywować automatycznie hamowanie awaryjne w sytuacji, gdy np. zagapimy się i w korku nie zaczniemy hamować przed poprzedzającym pojazdem. System ten działa w pełnym zakresie legalnych prędkości w terenie zabudowanym (czyli do 50 km/h w Polsce). Detektory pojazdu stale analizują obszar w odległości ok. 10 metrów przed pojazdem i jeżeli system Active City Stop wykryje, że kierowca zbyt szybko zbliża się do poprzedzającego pojazdu (niezależnie, czy już zatrzymanego, czy wolno się toczącego) i nie podejmuje hamowania, aktywuje hamowanie awaryjne, pomagając uniknąć kolizji. To jednak nie wszystko – uzupełnieniem tego systemu obecnego dziś na pokładzie każdego Forda jest kolejne rozwiązanie.

 

Pre-Collision Assist – system zapobiegania kolizjom

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodach Forda obejmują również Pre-Collision Assist. Jest to rozwiązanie wykorzystujące radary i sensory odległości rozpoznające inne pojazdy, pieszych czy rowerzystów. System działa w ten sposób, że w razie ryzyka kolizji najpierw ostrzega o tym kierowcę za pomocą sygnałów audiowizualnych, a gdy kierowca nie podejmuje żadnego działania, automatycznie zwiększa ciśnienie w układzie hamulcowym, przygotowując się do wykorzystania jego maksymalnego potencjału. W przypadku, gdy kierowca wciąż nie korzysta z hamulców, a ryzyko kolizji rośnie, uaktywniane są hamulce awaryjne. Ważne: w tym przypadku kierowca ma możliwość wyboru „czułości” tego systemu, co pozwala np. ograniczyć liczbę ostrzeżeń systemu, nie zmniejszając zapewnianego przez to rozwiązanie poziomu bezpieczeństwa.

Poziom bezpieczeństwa jest wyższy nie tylko dzięki automatycznemu wzmocnieniu siły hamowania w trakcie awaryjnego manewru, ale także dzięki temu, że nowe modele Forda wyposażone są w inne systemy bezpieczeństwa, w tym przeciwdziałania kolizji z innym pojazdem (zarówno stojącym, jak i znajdującym się w ruchu), jak również z pieszym czy rowerzystą. Bez tych rozwiązań uzyskanie maksymalnej noty w najnowszych testach Euro NCAP nie byłoby możliwe, a przypomnijmy, że samochody Forda szczycą się najwyższą, pięciogwiazdkową oceną.

TPMS – system monitorowania ciśnienia w oponach

Niezwykle istotnym, choć często niedocenianym przez kierowców rozwiązaniem z zakresu wsparcia bezpieczeństwa podróży jest TPMS (Tire Pressure Monitoring System), czyli system monitorowania ciśnienia w oponach. Prawidłowe ciśnienie w każdym z kół pojazdu jest kluczowe dla utrzymania przez samochód optymalnej trakcji i zapewnienia właściwej przyczepności na drodze. Już niewielkie zmiany ciśnienia mogą skutkować znaczącym pogorszeniem się tych właściwości, a tym samym zmniejszają poziom bezpieczeństwa. TPMS pozwala temu przeciwdziałać poprzez informowanie kierowcy o zmianach ciśnienia w każdym z kół powyżej pewnego zakresu tolerancji, którego przekroczenie może mieć wpływ na bezpieczeństwo.

Ford Kuga center console display detail

Ford Co-Pilot 360 – systemy bezpieczeństwa nowej generacji

Ford Co-Pilot 360 to zestaw ściśle współpracujących ze sobą funkcji, które podnoszą poziom bezpieczeństwa oraz zapewniają kierowcy komfort i przyjemność z jazdy. Obejmują one między innymi:

  • Blue Cruise – pozwala na jazdę bez konieczności trzymania kierownicy. System dostępny na wybranych odcinkach autostrad w Stanach Zjednoczonych;
  • BLIS – ostrzeganie o pojazdach znajdujących się w tzw. martwym polu za pomocą kontrolek wyświetlanych w lusterkach bocznych. Jeśli do auta podpięta jest przyczepa, taką funkcję zapewnia system BLIS with Trailer Coverage;
  • Evasive Steering Assist – jeśli systemy bezpieczeństwa w samochodzie Ford wykryją poprzedzający pojazd i nie będzie możliwe uniknięcie kolizji w wyniku nagłego hamowania, technologia pomoże w wyprzedzeniu auta, zapewniając dodatkowe wspomaganie;
  • Kamerę cofania przy włączonym biegu wstecznym;
  • Active Park Assist, czyli asystenta parkowania, który jest szczególnie przydatny w ciasnych miejskich uliczkach;
  • Pro Trailer Backup Assist – podczas cofania z przyczepą skręca ona w tę samą stronę, co auto;
  • Hill Descent Control – ten system w samochodzie odpowiada za utrzymywanie ustalonej prędkości podczas zjazdu ze wzniesienia.

Przydatny jest również system Auto High-Beam Headlamps. Pozwala na automatyczne włączenie świateł drogowych podczas jazdy w dużej ciemności, a także przyciemnienie świateł mijania w trakcie zbliżania się do poprzedzającego pojazdu.

 

Najbezpieczniejsze marki samochodów – Ford jest wśród nich

Oprócz powyższych rozwiązań podczas wyboru i konfiguracji własnego auta systemy, na które warto zwrócić uwagę, to również asystent pasa ruchu, który przeciwdziała niepożądanej, przypadkowej zmianie pasa ruchu. Działa on najczęściej tak, że w momencie, gdy auto zbacza z właściwego toru jazdy, a kierunkowskaz nie jest uruchomiony, samochód wyświetli stosowne ostrzeżenie na desce rozdzielczej, a także – zależnie od modelu – może również skorygować automatycznie tor jazdy. W wyższych modelach marki dostępny jest także aktywny asystent jazdy po pasie ruchu, którego zadaniem jest automatyczne utrzymywanie pojazdu na środku wybranego pasa ruchu. Chęć zmiany pasa zasygnalizowana kierunkowskazem to sygnał dla systemu, by na chwilę dezaktywował tę funkcję, umożliwiając płynną i bezpieczną zmianę pasa.

Innym interesującym rozwiązaniem dostępnym w modelach marki Ford jest adaptacyjny tempomat z funkcją Stop&Go. Jego działanie jest najbardziej efektywne w pojazdach z automatyczną skrzynią biegów (taką jak świetnie funkcjonująca przekładnia PowerShift). System ten pozwala odciążyć kierowcę w dłuższych trasach i sprawia, że zachowujemy odpowiednio wysoki poziom koncentracji, a po dotarciu do celu jesteśmy mniej zmęczeni.

Na koniec warto podkreślić, że systemy bezpieczeństwa w samochodach marki Ford z jednej strony podnoszą bezpieczeństwo podróży, ale też wpływają na jej komfort. Oferowane technologie wyróżniają modele marki w każdym popularnym segmencie aut i sprawiają, że wybór samochodu marki Ford jest tym właściwym.

PRZECZYTAJ TAKŻE: