JAK MOŻEMY CI POMÓC?

Home > Osobowe > TOURNEO CUSTOM > Cechy i funkcje > Osiągi i zużycie paliwa

Optymalne osiągi i wyjątkową oszczędność paliwa

Ford Tourneo Custom posiada szereg niezawodnych systemów zaprojektowanych z myślą o optymalnych osiągach i wydajności. Obejmują one nowy 2-litrowy silnik Ford EcoBlue, automatyczną przekładnię oferującą wydajniejsze zmiany biegów oraz funkcję Auto Start-Stop.
Przedstawione funkcje mogą być dostępne tylko w wybranych modelach. W celu uzyskania dalszych informacji prosimy pobrać katalog.

Technologia Geofencing

Dostępna w Fordzie Tourneo Custom Plug-in Hybrid technologia geofencing została zaprojektowana, aby dbać o lokalną jakość powietrza. Wykrywa ona moment wjechania samochodu w strefę niskiej emisji lub poruszania się w korku ulicznym, a następnie uruchamia tryb jazdy wyłącznie na napędzie elektrycznym. Kierowcy Forda Tourneo Custom Plug-in Hybrid mogą również wyznaczać własne „zielone strefy”, aby ograniczyć ilość spalin w pobliżu szkół, magazynów czy swojego domu.

Geofencing rejestruje również informacje o jeździe wyłącznie na napędzie elektrycznym w strefach o niskiej emisji. Jeśli zajdzie potrzeba dane te można udostępnić organom państwowym, co pozwoli na uniknięcie ewentualnych mandatów.

Kiedy Ford Tourneo Custom PHEV wyjeżdża z „zielonej strefy”, automatycznie przełącza się na najodpowiedniejszy na daną chwilę rodzaj napędu.

Największe korzyści obu rozwiązań

Ford Tourneo Custom Plug-in Hybrid (PHEV) korzysta z dwóch źródeł energii. Zaawansowany elektryczny układ napędowy pozwala na odbywanie krótszych przejazdów w sposób bezemisyjny. Na dłuższych trasach, po wyczerpaniu baterii, uruchamia się wielokrotnie nagradzany 1-litrowy silnik EcoBoost, który ładuje baterię i pozwoli Ci dojechać gdziekolwiek zapragniesz. To technologia stworzona, aby zmaksymalizować wydajność bez kompromisu na zasięg, której oczekujesz od Tourneo.

New Ford Tourneo Custom Plug-In Hybrid EcoBoost petrol engine
New Ford Tourneo Custom Plug-In Hybrid charging

Bezproblemowe ładowanie

Pojazd typu Plug-In Hybrid możesz naładować wszędzie, gdzie tylko jest gniazdko elektryczne. Po pełnym naładowaniu samochodem można przejechać do 56 km, wykorzystując wyłącznie energię elektryczną. To wystarczy, by pokonać większość krótkich tras w mieście bez korzystania z paliwa. W razie braku energii elektrycznej, silnik nie tylko zwiększa zasięg, ale również ładuje akumulator. Tourneo korzysta również z inteligentnej technologii ładowania, w tym hamowania regeneracyjnego, która przesyła energię z powrotem do silnika elektrycznego. Gdy bateria jest wystarczająco naładowana, można przejść całkowicie na układ elektryczny, aby zwiększyć oszczędności i ograniczyć emisję.

Zaawansowana technologia silnika

Tourneo Custom jest wyposażony w zaawansowane, 2-litrowe silniki wysokoprężne Ford EcoBlue, dzięki którym jest mocniejszy i bardziej wydajny niż kiedykolwiek wcześniej. Zapewniają do 185 KM oraz 415 Nm momentu obrotowego. Z pewnością znajdziesz wśród nich opcję idealną dla swoich potrzeb. Każdy silnik spełnia rygorystyczne wymogi standardów dotyczących emisji Euro 6.2. Pojazd jest również dostępny w wersji EcoBlue Hybrid – w technoligi Mild Hybrid(mHEV) zapewniającej jeszcze lepszą oszczędność paliwa i niższe emisje CO2.

The Ford Tourneo Custom mHEV technology
Ford EcoBlue 2.0-litre engine

Lepsza wydajność

Całkowicie nowe, 2-litrowe silniki EcoBlue zaprojektowano z uwzględnieniem surowych standardów Euro 6.2. Stanowią one znakomite połączenie doskonałych osiągów i mocy z niskim poziomem spalania i emisji CO2. Dodatkowo zostały wyposażone w szereg inteligentnych, oszczędzających paliwo technologii.

Dodatek, który eliminuje zanieczyszczenia

System selektywnej redukcji katalitycznej (Selective Catalytic Reduction - SCR) wykorzystuje substancję AdBlue®, czyli płyn na bazie mocznika i wody, który powoduje rozkład NOx w spalinach na azot i wodę. Następnie filtr cząstek stałych redukuje ponad 99% cząstek wydalonych przez rurę wydechową. Aby zapewnić należyte funkcjonowanie tego systemu, zbiornik AdBlue® silnika wysokoprężnego Twojego Forda należy wypełnić płynem AdBlue®. Na panelu instrumentów zapali się stosowny sygnał ostrzegawczy, gdy poziom płynu będzie zbyt niski.

Close-up of Ford Tourneo AdBlue tank
New Ford Tourneo Auto Start-Stop indicator close up

Mniejsze zużycie paliwa dzięki systemowi
Auto-Start-Stop

Gdy samochód stoi w miejscu (np. przed sygnalizacją świetlną lub w korku), system Auto-Start-Stop automatycznie wyłącza silnik. Energia elektryczna dostarczana jest do wszystkich używanych elementów wyposażenia (klimatyzacja, radio, Ford SYNC, elektryczne szyby czy reflektory), ale samochód nie zużywa ani jednej kropli paliwa. Żeby uruchomić ponownie silnik, wystarczy nacisnąć pedał sprzęgła (skrzynia manualna) lub pedał gazu (skrzynia automatyczna). Oszczędność paliwa wynikająca z działania systemu Auto-Start-Stop jest najbardziej zauważalna w ruchu miejskim.

Wydajniejszy sposób ładowania akumulatora

Technologia ta wykorzystuje energię wytwarzaną w trakcie hamowania samochodu do ładowania akumulatora (Ford Smart Regenerative Charging). W przeciwieństwie do tradycyjnych układów, pozwala zaoszczędzić paliwo i ograniczyć emisję trujących gazów, ładując akumulator tylko wtedy, gdy nie przyspieszasz.

Smart regenerative charging Ford Tourneo Custom
Close-up of New Ford Tourneo shift gear

Automatyczna skrzynia biegów SelectShift

Silniki o mocy 130 KM i 185 KM są dostępne z nową, sześciobiegową przekładnią automatyczną SelectShift. Gwarantuje ona przyjemną i relaksującą jazdę, w szczególności podczas natężonego ruchu. Przekładnia oferuje także ręczną zmianę biegów. Dodatkowo SelectShift pozwala na zablokowanie biegów w trudniejszych warunkach drogowych, np. na śliskiej nawierzchni lub na sporym nachyleniu.

Podstawowe informacje o podróży

Komputer pokładowy podaje praktyczne dane dotyczące długości trasy, zużycia paliwa, prędkości i temperatury powietrza na zewnątrz, a także przybliżoną informację, ile kilometrów można jeszcze przejechać na pozostałym w baku paliwie. Informacje te okazują się szczególnie przydatne na długich trasach, albo gdy kierowca wie, że będzie poruszać się po bezdrożach.

Komputer pokładowy
Top