FOCUS CECHY I FUNKCJE

Ford Focus driving on a bridge

PROWADZENIE

INTELIGENTNE REFLEKTORY PRZEDNIE LED 

Reflektory adaptacyjne Ford Dynamic LED to nie tylko wzór nowoczesnego designu. To również inteligentny system, który dba o bezpieczeństwo podróży. Diody LED tworzą precyzyjny i jasny strumień światła doskonale oświetlający drogę przed samochodem i podążający za jego torem jazdy. Układ reflektorów adaptacyjnych wykrywa zmiany w warunkach drogowych i dostosowuje wiązkę światła zapewniając optymalne oświetlenie drogi. Z kolei system dynamicznego doświetlania zakrętów pomaga szybciej dostrzec słabo widoczne obiekty podczas pokonywanie łuku na drodze. 

Funkcja Glare Free High Beam samoczynnie zmienia światła drogowe na mijania i odwrotnie w zależności od natężenia ruchu na drodze. Pozwala to uniknąć przypadkowego oślepienia innych kierowców i zapewnia doskonałą widoczność w zmieniających się warunkach.

LED headlights on a Ford Focus
Interior of Ford Focus

CYFROWY WYŚWIETLACZ DESKI ROZDZIELCZEJ

Wyjątkowym elementem wnętrza Forda Focusa jest cyfrowy, 12.3-calowy wyświetlacz LCD deski rozdzielczej.

Informacje są wyświetlane w wysokiej rozdzielczości za pomocą intuicyjnych i czytelnych ikon – kolory i konfiguracje są zmieniane w zależności od wybranego trybu jazdy.

SYSTEM MONITOROWANIA MARTWEGO POLA WIDZENIA 

System monitorowania martwego pola widzenia w lusterku (Blind Spot Information) ostrzega kierowcę, że inny pojazd wjechał w martwe pole widzenia, poprzez włączenie dyskretnych diod wbudowanych w lusterka zewnętrzne po odpowiedniej stronie. Technologia BLIS wspiera kierowcę nawet podczas ciągnięcia przyczepy.

Detail on a side door mirror
Ford Focus car driving next to lake

SYSTEM KONTROLI PASA RUCHU

Wystarczy chwila nieuwagi, by zjechać ze swojego pasa ruchu. Korzystając z umieszczonej z przodu pojazdu kamery, system monitoruje drogę przed autem i rozpoznaje, że pojazd zbliża się do oznaczeń pasa przy wyłączonym kierunkowskazie. W przypadku wykrycia niezamierzonego zjechania z pasa ruchu ostrzega o tym kierowcę poprzez wywołanie drgań na kierownicy. Gdy kierowca nie zareaguje na ostrzeżenie o zjechaniu z pasa ruchu, system wspomagający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu spowoduje, że kierowca odczuje na kierownicy siłę układu wspomagania, kierującą pojazd na właściwy pas ruchu. Kierowca może świadomie pominąć działanie systemu kontynuując manewr w zaplanowany sposób.

System przechodzi automatycznie w stan uśpienia, gdy prędkość spada poniżej 65 km/h. Można go również wyłączyć ręcznie.

Ford Focus cross traffic system indication

SYSTEM CROSS TRAFFIC ALERT

System Cross Traffic Alert ostrzega o pojazdach nadjeżdżających z prawej lub lewej strony podczas wyjazdu tyłem z prostopadłego miejsca parkingowego. Po wykryciu nadjeżdżającego pojazdu lub innej przeszkody układ emituje wizualne i akustyczne ostrzeżenia. Technologia ta wchodzi w skład systemu monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach (BLIS).

Ford Focus Ford Co-Pilot 360

OSOBISTY ASYSTENT KIEROWCY

Systemy bezpieczeństwa obejmują szereg technologii zwiększających komfort jazdy. Dla przykładu, Inteligentny tempomat automatycznie dostosowuje szybkość jazdy w zależności od odległości do pojazdu jadącego przed Tobą. System ten potrafi nawet rozpoznawać znaki drogowe i odpowiednio dostosowywać prędkość jazdy.

Screen with a menu of drive modes

RÓŻNE TRYBY JAZDY

Wybór trybu jazdy wpływa na charakterystykę pracy przepustnicy, układu kierowniczego i automatycznej skrzyni biegów. Nowy Ford Focus oferuje 5 różnych trybów jazdy: Normal, ECO, Sport, Slippery oraz Trail. Każdy z nich oferuje inny styl cyfrowego wyświetlacza deski rozdzielczej.

AKTYWNY ASYSTENT PARKOWANIA 

Parkowanie może być uciążliwe i stresujące, ale dzięki aktywnemu asystentowi parkowania staje się ono znacznie prostsze. System samodzielnie identyfikuje odpowiednie miejsce, a następnie automatycznie naprowadza na nie pojazd. Wystarczy, że naciśniesz przycisk, a resztą zajmie się samochód.

Ford Focus Active Park Assist
Ford Focus detecting another car with Stop&Go

ADAPTACYJNY TEMPOMAT Z FUNKCJĄ STOP & GO

Adaptacyjny tempomat to system kontroli prędkości, który monitoruje drogę przed samochodem. Adaptive Cruise Control pozwala wybrać i utrzymywać prędkość (od 25 do 180 km na godzinę) z jaką chce jechać kierowca, a gdy wykryje pojazd znajdujący się przed Twoim samochodem, zwolni lub zahamuje, by zapewnić odpowiednią odległość między pojazdami. Gdy droga znów będzie pusta, system przywróci ustawioną prędkość.

SYSTEM ROZPOZNAWANIA ZNAKÓW DROGOWYCH ORAZ INTELIGENTNY ASYSTENT UTRZYMANIA PRĘDKOŚCI

Układ automatycznie wykrywa obowiązujące ograniczenie prędkości, skanując pionowe i poziome znaki drogowe. Po aktywowaniu system dostosowuje prędkość jazdy do ograniczenia.

Ford Focus passing traffic signs on a country road
Driver Alert warning

SYSTEM OSTRZEGAJĄCY KIEROWCĘ O ZMĘCZENIU

Driver Alert to system, który kontroluje poziom zmęczenia kierowcy i ostrzega, jeśli na podstawie analizy stylu jazdy wykryje spadek koncentracji prowadzącego pojazd. Na wyświetlaczu przed kierowcą pojawi się wówczas ikona ostrzegawcza sugerująca przerwę na odpoczynek.

SYSTEM WSPOMAGAJĄCY MANEWR OMIJANIA PRZESZKODY

System wspomagający omijanie przeszkód (Evasive Steering Assist) wykrywa pojazdy, pieszych oraz inne obiekty na drodze. W przypadku ryzyka kolizji poprawi manewrowość auta, pomagając uniknąć zderzenia.

Steering wheel being guided to the right
Ford Focus on the hill

DODATKOWA KONTROLA PODCZAS RUSZANIA POD GÓRĘ

Układ ułatwiający ruszanie na wzniesieniach (HSA) zapobiega cofnięciu się pojazdu podczas ruszania pod górę. Podwyższone ciśnienie w układzie hamulcowym jest utrzymywane przez dodatkowe 2,5 sekundy, dzięki czemu zyskujesz czas i kontrolę w chwili przekładania stopy z pedału hamulca na pedał gazu. System jest również przydatny w przypadku zatrzymywania się i ruszania na śliskiej nawierzchni.

ASYSTENT POKONYWANIA SKRZYŻOWAŃ 

System wykrywa pojazd zbliżający się z przeciwnego kierunku ruchu i rozpoznaje, kiedy kierowca wykonuje manewr przecinający tor ruchu Twojego samochodu, a w razie potrzeby automatycznie zaczyna hamować. System wyłącza się przy prędkościach poniżej 30 km/h. Może to zrobić również ręcznie.

Close-up to intersection
Ford Focus parked front view

OSIĄGI I ZUŻYCIE PALIWA

Visualisation of regenerative braking on a blue Ford Focus

FORD FOCUS MILD HYBRID - MHEV

Ford Focus EcoBoost Hybrid dysponuje układem napędowym typu mild hybrid. Wykorzystuje on silnik elektryczny połączony z 48-woltowym akumulatorem litowo-jonowym, co pozwala zwiększyć wydajność i zmniejszyć emisję spalin. Napęd elektryczny stanowi tylko wsparcie dla silnika benzynowego, zapewniając dodatkowe 16 KM mocy, poprawiając o 20% przyśpieszenieFocus ecoboost oraz redukując potrzebę zmiany biegów. Ford Focus EcoBoost Hybrid nie musi być podłączany do zewnętrznego źródła zasilania, ponieważ 48-woltowy akumulator zasilający napęd elektryczny jest ładowany podczas jazdy np. w trakcie hamowania. Hamowanie regeneracyjne polega na odzyskiwaniu energii zwykle traconej podczas hamowania i przesyłaniu jej do akumulatora hybrydowego.

AUTOMATYCZNA SKRZYNIA BIEGÓW POWERSHIFT

Nowy Focus EcoBoost Hybrid jest dostępny z zaawansowaną automatyczną dwusprzęgłową skrzynią biegów PowershiftFocus MHEV. Ta siedmiostopniowa skrzynia ma większą liczbę przełożeń, konstrukcję o niewielkiej masie i zaawansowane sterowanie podwójnym sprzęgłem. To cechy, które zapewniają płynną i gładką zmianę biegów, a w efekcie łatwiejszą i wydajniejszą jazdę.

PowerShift Automatic Transmission
EcoBoost Engine

SILNIK 1.0 ECOBOOST

3-cylindrowy silnik benzynowy 1.0 l EcoBoost to sześciokrotny zwycięzca nagrody Międzynarodowego Silnika Roku. Zapewnia on płynną jazdę, elastyczność i osiągi konwencjonalnego silnika 1.5-litrowego.

FOCUS Z SILNIKIEM WYSOKOPRĘŻNYM ECOBLUE

Turbodoładowany silnik wysokoprężny 1,5 l z technologią dezaktywacji cylindrów zapewnia Focusowi wyraźną oszczędność paliwa i dobre osiągi. Zastosowanie AdBlue® pomaga zredukować emisję CO2 ze spalin.

EcoBoost Engine
Ford Focus paddle shifters

ŁOPATKI ZMIANY BIEGÓW

Mocowane przy kierownicy łopatki zmiany biegów są inspirowane samochodami sportowymi. Pozwalają one na szybką i płynną zmianę przełożenia. Rozwiązanie to jest dostępne w wersjach ST-Line oraz ST z automatyczną skrzynią biegów.

Hand reaching for manual transmission

RĘCZNA SKRZYNIA BIEGÓW

Sześciostopniowa manualna skrzynia biegów Forda Focusa została zoptymalizowana tak, aby zmiana biegów była płynniejsza, precyzyjniejsza i cichsza. Jej konstrukcja sprzyja poprawie dynamiki jazdy i ograniczeniu zużycia paliwa.

Woman looking at a smartphone

ŁĄCZNOŚĆ

Interior of a Ford Focus

FORD SYNC 4

Poznaj nowy wymiar łączności. System Ford SYNC 4 z połączoną nawigacją i funkcją Ford SecureFord Focus Secure bezproblemowo integruje się ze smartfonem przez aplikację FordPassFord Focus Fordpass. Pozwala on na wykonywanie i odbieranie połączeń telefonicznych, sterowanie klimatyzacją, systemem audio, nawigacją, otrzymywanie informacji o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym czy zdalne blokowanie lub otwieranie drzwi. System jest wyposażony w ekran dotykowy 13,2" z intuicyjnym nowym interfejsem, a także funkcję komend głosowych i bezprzewodowych aktualizacji.

BEZPRZEWODOWE AKTUALIZACJE OPROGRAMOWANIA 

Najnowszego Forda Focusa zaprojektowano z myślą o ciągłym doskonaleniu. 

Dzięki internetowi mobilnemu i wykorzystaniu technologii chmury obliczeniowej oprogramowanie Ford Power-Up może aktualizować się dokładnie w momencie pojawienia najnowszej wersji systemu. Twój Ford pobierze i zainstaluje niezbędne pliki zarówno dla systemu SYNC, jak i oprogramowania pozostałych technologii, zwiększając tym samym możliwości pojazdu. Bezprzewodowe aktualizacje są szybkie, łatwe i często odbywają się w tle.

A screen showing a menu with automatic software updates
Driver with a speech bubble that says Hello Ford

OBSŁUGA GŁOSEM

System SYNC 4A dysponuje najbardziej zaawansowaną technologią rozpoznawania głosu. Łączność z chmurą oznacza, że zasób słownictwa systemu ciągle się rozszerza. To pozwala komunikować się z pojazdem za pomocą bardziej naturalnych poleceń głosowych. Dzięki nim możesz sterować nawigacją, systemem audio czy wykonać lub odebrać połączenie telefoniczne.

Screen next to a driving wheel showing a map

POŁĄCZONA NAWIGACJA

Za sprawą łączności z chmurą system SYNC 4 daje możliwość lepszego wyznaczania miejsca docelowego, informuje o natężeniu ruchu drogowego w czasie rzeczywistym i pozwala na bardziej zaawansowane planowanie trasy. Co więcej, jeśli trasa przejazdu jest dłuższa niż szacowany zasięg, system SYNC 4 może zaplanować najwygodniejsze postoje na tankowanieFocus nawigacja.

Man looking at a smartphone with FordPass App

APLIKACJA FORDPASS

Korzystaj z licznych funkcji łączności za pośrednictwem aplikacji FordPassFocus fordpass. Z poziomu telefonu umożliwia ona monitorowanie lokalizacji pojazdu i danych dotyczących jazdy, otrzymywanie aktualnych informacji o ruchu drogowym oraz powiadomień o stanie pojazdu. Również za pomocą swojego smartfona możesz zablokować lub odblokować drzwi z dowolnego miejsca.

Screen inside a car showing a menu with apps

APPLE CARPLAY™ I ANDROID AUTO™ 

Dzięki Apple CarPlay® i Android Auto™ możesz bezprzewodowo połączyć kompatybilny smartfon z systemem SYNC 4Focus Auto. To pozwoli Ci uzyskać dostęp do funkcji telefonu za pomocą ekranu dotykowego lub poleceń głosowych.

ŁADOWANIE BEZPRZEWODOWE

We wnętrzu nowego Forda Focusa znajdziesz podręczny schowek w centralnej części konsoli, który oferuje funkcję bezprzewodowej ładowarki do smartfonów.

Smartphone being charged inside a car's compartment
Ford Focus in side view parked on a beach

UŻYTECZNOŚĆ I KOSZTY

Load compartment of a blue Ford Focus

PRZESTRZEŃ BAGAŻOWA WERSJI KOMBI 

Bagażnik Forda Focusa kombi ma lepsze oświetlenie, łatwą w czyszczeniu tapicerkę i stawianą pionową przegrodę umożliwiającą dostosowanie przestrzeni ładunkowej. Nowa strefa mokra z gumową wykładzinąFocus kombi load umożliwia oddzielny transport mokrych lub zabłoconych przedmiotów.

TYLNA KLAPA OTWIERANA BEZ POMOCY RĄK

Jeśli masz zajęte ręce, wystarczy, że przesuniesz stopą pod tylnym zderzakiem. Jeśli Focus kombi wykryje znajdujący się w pobliżu kluczyk elektroniczny, automatycznie otworzy lub zamknie tylną klapę.

View of front upholstered seats of a Ford Focus
Man sitting in the passenger seat of Ford Focus with open front door

KOMFORT JAZDY

PANORAMICZNY DACH

Elektrycznie sterowany dach panoramiczny pozwala delektować się widokiem nieba podczas podróży. Można regulować go w dwóch płaszczyznach – przechylić lub całkowicie schować. Dach wykonany jest ze specjalnego szkła, które pomaga utrzymać chłód i komfort w kabinie. Wyposażyliśmy go również w elektrycznie sterowaną żaluzję pozwalającą zasłonić lub odsłonić dach za naciśnięciem przycisku.

Woman driving a Ford Focus seen from an open panoramic roof
Close-up of seat adjustment controls

FOTELE REGULOWANE NA 18 SPOSOBÓW

Przednie fotele Forda Focusa są ergonomicznie i doskonale podpierają plecy. Można regulować je w kilku płaszczyznach – w górę, w dół, do przodu, do tyłu i regulować nachylenie, a także zmieniać długość poduszki siedziska i położenie oparcia oraz regulować podparcie lędźwiowe.

SYSTEM AUDIO B&O

Doskonała jakość dźwięku i stylowe wzornictwo. Ten najwyższej klasy 10-głośnikowy system audio został stworzony i dostrojony przez inżynierów dźwięku B&O. 

Ford Focus B&O
Hand reaching for the handle of front door on a blue Ford Focus

KLUCZ ELEKTRONICZNY FORD KEYFREE

Jeśli system Ford KeyFree wykryje przy Tobie klucz lub telefon połączony z pokładowym modemem FordPass ConnectModem FordPass automatycznie odblokuje drzwi. Żeby je zablokować, wystarczy odejść od samochodu.

FUNKCJA MYKEY

Technologia Ford MyKey® umożliwia kierowcy zaprogramowanie i przypisanie do kluczyka stałych parametrów i ograniczeń takich jak: prędkość maksymalna, głośność systemu audio, przypomnienie o zapięciu pasów, zablokowanie wyłączenia systemów bezpieczeństwa. Ta innowacyjna technologia ma zapewnić właścicielowi spokojny sen a kierowcy i pasażerom bezpieczeństwo.

Ford MyKey
Ford Focus front screen and wipers

WYCIERACZKI Z CZUJNIKIEM DESZCZU

Wycieraczki z czujnikiem deszczu uruchamiają się po wykryciu pierwszych kropli na przedniej szybie, a następnie dostosowują swoją prędkość do warunków pogodowych. Istnieje możliwość ręcznego ustawienia jednego z kilku poziomów czułości.

Closeup of a door mirror with a man standing behind it

ELEKTRYCZNIE SKŁADANE LUSTERKA BOCZNE

Dostępne opcjonalnie elektryczne lusterka automatycznie składają się po zamknięciu samochodu, aby zapobiec przypadkowemu uszkodzeniu. Można je również złożyć, naciskając przycisk. Dodatkowo wyposażone są one w kierunkowskazy i funkcję podgrzewania.

Car door leaning against a wall, protected by a protector

AKTYWNA OSŁONA KRAWĘDZI DRZWIFocus oslona

Po otwarciu drzwi samochodu schowana nakładka zabezpieczająca natychmiast wysuwa się, zapewniając ochronę lakieru krawędzi drzwi Twojego Forda oraz zapobiega wgnieceniom na drzwiach samochodów zaparkowanych obok.

Woman looking out of a driver's window

BEZPIECZEŃSTWO I OCHRONA

Red Ford Focus trailing another car with pre-collision assist indicating

SYSTEM ZAPOBIEGANIA KOLIZJOM Z FUNKCJĄ WYKRYWANIA PIESZYCH

System zapobiegania kolizjom z funkcją wykrywania pieszych wykorzystuje czujniki oraz kamery do monitorowania drogi przed pojazdem na odcinku do 130 metrów. W razie zagrożenia kolizją bądź wykrycia pieszego lub rowerzysty, system ostrzeże kierowcę. W przypadku braku reakcji w odpowiednim czasie system automatycznie uruchomi układ hamulcowy, aby zmniejszyć skutki lub całkowicie zapobiec zderzeniuFocus system

SYSTEM AKTYWNEGO HAMOWANIA

Technologia Active Braking (aktywnego hamowania) to innowacyjna funkcja bezpieczeństwa działająca przy prędkościach powyżej 50 km/h. Skanuje ona drogę przed pojazdem, a w momencie wykrycia prawdopodobieństwa zderzenia, ostrzega kierowcę. W przypadku braku reakcji, system zwiększa ciśnienie w układzie hamulcowym, a następnie hamuje, pomagając kierowcy zmniejszyć prędkość.

Red Ford Focus trailing another car with active braking indicating
Front three quarter view of a blue Ford Focus driving on a road

ELEKTRONICZNY SYSTEM STABILIZACJI TORU JAZDY

Elektroniczny system stabilizacji toru jazdy (ESC) nieprzerwanie monitoruje ruch pojazdu i wyczuwa wszelkie odchylenia od wybranego toru jazdy, dokonując automatycznej korekty pozycji samochodu na drodze poprzez kontrolę prędkości każdego koła. Wspólnie z systemem ABS pomaga on kierowcy w odzyskaniu panowania nad samochodem oraz skróceniu drogi hamowania w sytuacjach awaryjnych.

Five-Star Safety logo

BEZPIECZEŃSTWO NA 5 GWIAZDEK

Ford Focus ma uzyskał najwyższą możliwą ocenę 5 gwiazdek w niezależnych testach bezpieczeństwa Euro NCAP, które od roku 2018 przeprowadzane są według bardziej restrykcyjnych zasad.

Left front wheel of a blue Ford Focus

SYSTEM MONITOROWANIA CIŚNIENIA W OPONACH

Czujniki ciśnienia w oponach to wygoda, komfort i bezpieczeństwo. Gdy tylko w jednej z opon zacznie spadać ciśnienie, kierowca zostanie o tym natychmiast poinformowany za pomocą kontrolki na desce rozdzielczej.  Pozwala to na wczesną reakcję i szybkie rozwiązanie tego niebezpiecznego problemu. Powiadomienia o ciśnieniu w oponach możesz też otrzymywać bezpośrednio na telefon dzięki aplikacji FordPassFord Focus Fordpass.

FORD SECUREFord Focus Secure

System SYNC 4 Cloud w nowym Focusie wykorzystuje wbudowany modem w celu zapewnienia w pełni zintegrowanego systemu odzyskiwania samochodu po kradzieży.

Alarm perimeter visualisation

Skorzystaj z linków poniżej, aby uzyskać więcej informacji