JAK MOŻEMY CI POMÓC?

Home > Serwis > Obsługa i oferty serwisowe > Naprawy samochodu > Informacje o oponach > Bezpieczeństwo
Tyre Safety

Bezpieczeństwo związane z oponami

Bezpieczne opony to bezpieczna podróż.

Opony to podstawa bezpieczeństwa Twojego pojazdu. Zużyte opony mogą sprawić, że droga hamowania na mokrej nawierzchni wydłuży się nawet o 70%. Odpowiednio dobrane, właściwe ciśnienie oraz czynnik zużycia to gwarancja, że pojazd będzie sprawować się jak należy w każdych warunkach.

 • Zadbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach

  Odpowiednie ciśnienie opon to podstawowy czynnik mający wpływ na to, jak sprawuje się Twój pojazd na drodze. Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie może wpłynąć na zmniejszenie przyczepności, większe zużycie opon oraz wyższe spalanie paliwa.

  Aby zaoszczędzić oraz zapewnić bezpieczeństwo sobie i pasażerom, kontrola ciśnienia opon co dwa tygodnie jest niezwykle istotna. Ciśnienienie powinno było zbyt niskie.

  Pamietaj, aby poziom ciśnienia sprawdzić, gdy opony są zimne. Wynik może nie być poprawny jeśli ciśnienie będzie zmierzone na rozgrzanych oponach, po długiej podróży i dużych prędkościach. Nakrętkę wentyla należy mocno przykręcić, a w razie jej zagubienia natychmiast dokupić nową. W przeciwnym razie wentyl bez nakrętki może nie być szczelny. Warto też sprawdzać stan wentyli oraz nakrętek.

  Aby dowiedzieć się, jakie powinno być odpowiednie ciśnienie w oponach, sprawdź instrukcję obsługi. Wartości te są uzależnione od obciążenia, prędkości, typu opon – w razie wątpliwości skontaktuj się z dealerem Forda.

  Ciśnienie w oponie zapasowej powinno być wyższe o około 0,1 do 0,3 bara. Jednocześnie nie powinno nigdy przekraczać wartości stosowanej dla pojazdu z pełnym obciążeniem. Instrukcja obsługi zawiera informacje dotyczące poprawnych wartości ciśnienia.

 • Sprawdź głębokość bieżnika

  Wskaźniki zużycia opon pokażą, czy bieżnik opony osiągnął minimalną dopuszczalną grubość 1,6 mm. Standardowe opony letnie należy wymienić, gdy głębokość bieżnika jest mniejsza niż 3 mm (oznacza to 78-procentowe zużycie). Jeżeli głębokość bieżnika opon zimowych jest mniejsza niż 4 mm, pojazd może stracić przyczepność podczas jazdy po ośnieżonej powierzchni.

  Nie pozwól, aby Twoje opony osiągnęły stan maksymalnego zużycia.

  Zużyte opony mają wpływ na panowanie nad pojazdem, co sprawia, że kierowca nie jest w stanie ocenić, jak samochód zachowa się podczas jazdy. Co więcej, mogą sprawić, że droga hamowania na mokrej nawierzchni wydłuży się nawet o 70%.

  Głębokość bieżnika 8 mm = ok. 42 m drogi hamowania

  Głębokość bieżnika 3 mm = ok. 52 m drogi hamowania

  Poza oczywistym niebezpieczeństwem korzystanie z opon, których głębokość bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm, jest niezgodne z prawem. To kolejny powód, aby regularnie sprawdzać stan opon.

  Jeżeli wolisz, pomoże Ci w tym obsługa Twojego dealera Forda – bez dodatkowej opłaty.

 • Upewnij się, że opony nie są zbyt stare

  Żywotność opon wynosi zasadniczo około 6 lat. Po tym okresie opony należy wymienić – nawet jeżeli wyglądają na nowe i nie noszą śladów zużycia. Wiek opon można odczytać z informacji umieszczonych na bocznej ściance. Jest to zakodowana data produkcji podana w następującym formacie: '0702', gdzie '07' oznacza tydzień 7, a '02' oznacza rok 2002. Do 31 grudnia 1999 roku symbol '<' widniał po trzeciej cyfrze. Jeżeli Twoja opona pochodzi z tamtego okresu, natychmiast ją wymień. Te same zasady dotyczą opon zapasowych.

 • Odpowiednio dobrane opony ograniczają zużycie paliwa.

  Jeżeli ciśnienie w oponach jest zbyt niskie, Twój pojazd będzie zużywał więcej paliwa. Ciśnienie większe o 0,1 do 0,3 bara powyżej zalecanego poziomu pozwala ograniczyć opory toczenia. Jednak w żadnym wypadku nie należy przekraczać maksymalnej wartości ciśnienia zalecanej przy pełnym obciążeniu.

Top