NASZE DZIEDZICTWO: HISTORIA FIRMY FORD MOTOR COMPANY

Henry Ford pierwszy silnik spalinowy zbudował na kuchennym stole w 1888 roku, a już kilka lat później założył firmę Ford Motor Company. Od tego czasu nieustannie tworzymy innowacyjne rozwiązania.

early ford vehicle side view in black

Pierwszy Model T, który wyjechał z fabryki Forda w Michigan w 1908 roku, zapoczątkował wielką rewolucję. Samochód wysokiej jakości, łatwy w obsłudze i przystępny cenowo (model T kosztował zaledwie 260 USD, co było bardzo rozsądna ceną jak na tamte czasy). Od tej pory samochody nie były już towarem luksusowym. Stały się częścią codzinnego życia  zwykłych ludzi, którzy mogli zaznać nowego wymiaru wolności.

Do sukcesu firmy przyczynili się również pracownicy i kierownicy fabryk, którzy brali udział w tworzeniu ruchomej linii montażowej. Przedtem podwozie było nieruchome, a wokół niego poruszali się pracownicy, powoli budując każdy model. Linia montażowa wprowadziła prawdziwą rewolucję, umożliwiając przenoszenie pojazdów pomiędzy stanowiskami, co skróciło czas budowy pojedynczego Modelu T z 12 godzin do półtorej godziny.

ford factory with merry christmas sign on the front

Kolejną innowacją, która rozpoczęła się w fabrykach Forda i rozprzestrzeniła się na cały świat, jest 5-dniowy, 40-godzinny tydzień pracy. Wprowadzony w 1926 r. system pozwolił pracownikom lepiej dysponować czasem wolnym, a jednocześnie zwiększył wydajność pracy. 

Nieustająca potrzeba rozwoju i ciągły apetyt na innowacje. To właśnie firma Ford. Wciąż patrzymy w przyszłość, szukając coraz to lepszych sposobów działania. 

W latach 60. XX wieku z połączenia firm Ford of Britain, Ford Germany oraz irlandzkiej firmy Henry Ford & Son Ltd. powstała firma Ford Europe.

close up of ford mustang logo on red ford

Pierwszym pojazdem firmy był samochód dostawczy Ford Transit z silnikiem umieszczonym z przodu. Wprowadzony na rynek w 1965 r. Ford Transit od razu stał się najczęściej wybieranym samochodem dostawczym. Od momentu wprowadzenia na rynek był to najlepiej sprzedający się pojazd dostawczy w większości krajów europejskich. 

Kontynuując wprowadzanie innowacji, w 1993 roku wprowadziliśmy na rynek przełomowego Forda Mondeo, który szybko zdobył wiele nagród. A nieco później zrewolucjonizowaliśmy wzornictwo i konstrukcję, dzięki naszej wizji Kinetic Design.

Nie tylko produkujemy samochody. Tworzymy rówież rozwiązania w zakresie mobilności dla świata, w którym żyjemy. A ponieważ świat się zmienia, my zmieniamy się wraz z nim.

Na początku obecnego tysiąclecia rozpoczęliśmy pracę nad silnikiem EcoBoost. Celem było stworzenie jak najbardziej wydajnego i ekonomicznego silnika spalinowego. Ten pomysłowy i niezwykle cichy silnik został wprowadzony na rynek w 2012 roku i od tego czasu jest niepokonany w swojej kategorii.

Tymczasem skupiliśmy się na następnej zmianie w branży. Pomagamy elektryfikować świat

Pierwszym krokiem było stworzenie jednego z najlepszych na świecie pojazdów elektrycznych Mustang Mach-E. Wkrótce każdy z naszych kultowych modeli będzie miał napęd elektryczny. 

W 2021 r. ogłosiliśmy inwestycję w elektryfikację o wartości 30 mld dolarów. W tej podróży chcemy zajść tak daleko i tak szybko, jak to tylko możliwe. Dowiedz się więcej o naszej wizji przyszłości

blue ford vehicle driving along road, rear view

WYRÓŻNIONE ARTYKUŁY