FORD LEASING DLA FIRM Z NISKĄ RATĄ – CO WYBRAĆ? PORÓWNUJEMY OFERTY FORD WYNAJEM I FORD LEASING OPCJE

12 GRUDNIA, 2022

Samochody są obecnie niezbędnymi narzędziami pracy przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Jednak użytkowanie pojazdów nie wiąże się już z koniecznością ich zakupu. Na rynku od dawna funkcjonuje leasing samochodu osobowego, a w ostatnich latach na popularności zyskuje trend wynajmu długoterminowego. Ford, poza tradycyjnym pakietem obejmującym finansowanie oraz kompletny zakres usług, proponuje klientom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw dwa nowoczesne i proste rozwiązania. Każde z nich z innym zakresem usług – Ford Wynajem Super Easy oraz Ford Leasing Opcje. Na czym polegają i czym wyróżniają się te programy? Odpowiedzi w artykule.

Ford Mach E

WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY AUT DLA FIRMY – POZNAJ ZALETY 

Wynajem długoterminowy aut dla firmy to sposób na pełną kontrolę kosztów nad użytkowaniem pojazdu bez konieczności jego zakupu na własność. W programie Ford Wynajem klient płaci tylko kwotę odpowiadającą amortyzacji auta w trakcie jego użytkowania.

W ramach programu Ford Wynajem klient firmowy (przedsiębiorca, firma, osoba prowadząca działalność gospodarczą) może wybrać nowy model samochodu osobowego lub dostawczego marki Ford. Okres umowy może zawierać się pomiędzy 24 a 60 miesiącami. Opłata wstępna już od 0 proc. wartości wybieranego pojazdu. Koszt wynajmu jest rozłożony w stałych, miesięcznych ratach opłacanych przez cały okres trwania umowy. W momencie zakończenia umowy najmu w programie Ford Wynajem auto możemy po prostu zwrócić do dealera, zamienić na nowszy model i podpisać nową umowę najmu lub wykupić. To co wyróżnia najem długoterminowy Forda, jeśli porównamy do niego leasing, to fakt, że koszt obsługi serwisowej wynajmowanego pojazdu, realizowanej przez autoryzowany warsztat, jest wkalkulowany w miesięczną ratę.

Dla przedsiębiorcy wynajem długoterminowy w Ford Wynajem to m.in. takie korzyści jak: kontrola finansów (stała miesięczna rata, łatwe do zabudżetowania koszty autoryzowanego serwisu zawarte w racie), korzyści podatkowe (czynsz najmu stanowi koszt uzyskania przychodów, można odliczyć VAT), dostęp do samochodów zastępczych (flota jest zawsze mobilna). Przedsiębiorca decydujący się na taką formę użytkowania pojazdu nie musi się również przejmować ryzykiem spadku wartości końcowej samochodów.

Ford Kuga Hybrid

LEASING CZY WYNAJEM - POZNAJ CECHY I WARUNKI WYNAJMU DŁUGOTERMINOWEGO DLA FIRMY 

Warto zdać sobie sprawę, że nie należy mylić wynajmu długoterminowego w programie Ford Wynajem np. z programami leasingowymi czy ratalnymi. Porównując bowiem same oferty, wynajem długoterminowy może wydawać się droższy, ale należy patrzeć nie tylko na stałą, miesięczną opłatę, ale również to, co klient otrzymuje w zamian. W przypadku programu Ford Wynajem to nie tylko kwestia samego finansowania. Rata najmu obejmuje również ubezpieczenie, likwidację szkód z pomocą sieci Dealerów Forda, a także serwis mechaniczny (m.in. przeglądy okresowe, wymiana filtrów, olejów i innych płynów eksploatacyjnych, naprawy gwarancyjne, a także pogwarancyjne) wykonywany zawsze w Autoryzowanych Stacjach Obsługi marki Ford oraz zakup opon.

To nie wszystko – płacąc ratę najmu, niwelujemy ryzyko ponoszenia kosztów ewentualnych awarii, gdyż to wynajmujący, a nie klient zapłaci za naprawę i pomoże ją zorganizować, zapewniając jednocześnie auto zastępcze na czas naprawy. Tak samo jest w przypadku ryzyka utraty wartości pojazdu. Rata oszacowana na początku umowy pozostaje stała bez względu na to, jaką faktycznie dany model będzie utrzymywał wartość rezydualną, jak będzie postrzegany na rynku itp. Klient nie musi również poszukiwać kupca, po prostu oddaje auto, kończąc umowę, i ewentualnie może wybrać nowy model oraz podpisać nową umowę najmu długoterminowego. Dzięki temu w firmie zawsze może być eksploatowany nowy samochód, co oznacza wysoki komfort i prestiż.

Zasadniczą zaletą programu Ford Wynajem z punktu widzenia przedsiębiorcy jest to, że  nie musi on martwić się ewentualnymi naprawami, ubezpieczeniem, awariami itp. Jednocześnie pełna przejrzystość kosztów pozwala bardzo łatwo rozplanować koszty floty w budżecie prowadzonej działalności, a dzięki stałym wysokościom rat, unikniemy nieprzewidzianych wydatków związanych z korzystaniem z aut w firmie. Przewidywalność kosztów, oszczędność czasu i po prostu spokój oraz psychiczny komfort korzystania z auta to najważniejsze zalety programu Ford Wynajem.

Ford Kuga Hybrid

LEASING DLA FIRM – SPRAWDŹ, CZY ODPOWIADA POTRZEBOM TWOJEJ FIRMY 

Leasing samochodu to alternatywna forma finansowania względem kredytu. Leasingodawca (finansujący) na podstawie umowy leasingowej przekazuje leasingobiorcy (korzystającemu) prawo do użytkowania przedmiotu leasingu w zamian za określone raty leasingowe. Innymi słowy, leasing umożliwia leasingobiorcy dostęp do auta bez konieczności jego zakupu. To podstawowa różnica pomiędzy leasingiem a kredytem. W przypadku leasingu to leasingodawca jest – przez cały okres trwania umowy – właścicielem leasingowanego pojazdu. Z kolei, gdy bierzemy kredyt już od momentu podpisania umowy kredytowej i spłaty pierwszej raty – jesteśmy właścicielem auta. Leasing samochodu ma jednak sporo przewag nad tradycyjnym kredytem. Procedury leasingowe są zazwyczaj znacznie prostsze niż w przypadku umów kredytowych, a potencjalny leasingobiorca krótko oczekuje na decyzję. Dla firm niebagatelną zaletą jest również możliwość wpisania w koszty wydatków związanych z leasingiem: rat, opłaty wstępnej, kosztów bieżącej eksploatacji leasingowanego samochodu oraz odpisów amortyzacyjnych z ratami odsetkowymi. Obowiązkiem leasingobiorcy jest spłacanie rat leasingowych ustalonych w umowie leasingowej, a także poniesienie kosztów związanych eksploatacją, ubezpieczeniem czy rejestracją pojazdu.

Oczywiście istnieją różne formy leasingu. Na przykład chodzi o leasing dla firm 101% (w uproszczeniu: suma rat do spłaty przez cały okres umowy jest równa 101 proc. wartości auta w dniu podpisania umowy) oraz leasing balonowy (leasingobiorca przez cały okres umowy płaci niskie raty, natomiast ostatnia płatność jest wysoka). Często mamy też do wyboru – leasing finansowy a operacyjny. Różnią się one pod kątem:

  • Czasu trwania umowy – w leasingu finansowym to co najmniej 12 miesięcy, a w operacyjnym minimum 40% okresu amortyzacji auta.
  • Kosztów uzyskania przychodu – w przypadku leasingu finansowego wlicza się do nich amortyzację oraz odsetkową część rat, natomiast operacyjnego opłatę wstępną i wysokość rat netto.
  • Amortyzacji – w leasingu finansowym jest ona obowiązkiem leasingobiorcy, a operacyjnego – leasingodawcy.
  • Podatku VAT – w leasingu finansowym zapłata VAT-u następuje na początku umowy leasingowej, a w drugim typie finansowania podatek jest regulowany w ramach comiesięcznych rat.
  • Wykup samochodu – leasing dla firm finansowany oznacza, że po zakończeniu umowy auto przechodzi na własność korzystający, natomiast w leasingu operacyjnym wykup jest jedną z dwóch opcji (poza odstąpieniem od użytkowania pojazdu).

Rozwiązanie szczególnie polecane dla sektora MŚP to Ford Leasing z opcją odkupu samochodu przez dealera. Szczegóły na jego temat poniżej.

 

FORD LEASING OPCJE – LEASINGUJ NOWE SAMOCHODY OSOBOWE I DOSTAWCZE 

Ford Leasing Opcje to interesująca propozycja dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą, którym zależy na krótszym cyklu wymiany auta i niskich kosztach jego użytkowania. W ramach programu można wybrać dowolne osobowe bądź dostawcze samochody w leasing dla firm. Okres umowy leasingowej w Ford Leasing Opcje może wynosić 24, 35 lub 47 miesięcy. Wpłata własna już od 0 procent dla pojazdów w cenie netto do 120 tys. zł. Jeżeli zdecydujemy się na droższe auto w cenie do 170 tys. zł netto, minimalna wpłata własna wyniesie 10 proc. wartości leasingowanego pojazdu. W przypadku aut kosztujących więcej niż 170 tys. zł netto, minimalna opłata wstępna to 20 proc. wartości pojazdu. Jeśli w ramach programu Ford Leasing Opcje weźmiemy samochód, leasing to oferta nie tylko dla spółek prawa handlowego czy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, ale również start-upów, czyli nowopowstałych firmy.

Ford Leasing Opcje to rozwiązanie interesujące dla tych klientów, którym zależy na minimum formalności, nie chcą długo eksploatować pojazdu, planując jego wymianę na nowe auto po upływie okresu umowy i chcą we własnym zakresie kontrolować kwestie związane np. z serwisem czy przeglądami okresowymi, co w przypadku aut nowych, jakie można leasingować w ramach tego programu, nie jest uciążliwością. W krótkim cyklu wymiany auta serwis czy assistance mogą okazać się zbędne i przedsiębiorca może uznać, że większość czynności związanych z obsługą jest w stanie zorganizować we własnym zakresie.

Zaletą Ford Leasing Opcje są bardzo uproszczone formalności na drodze do nowego Forda. Klient zaczyna od wyboru pojazdu, na który chce podpisać umowę leasingową w ramach Ford Leasing Opcje, następnie, zależnie od wartości wybranego auta, albo opłaca wpłatę własną, albo nie musi tego robić (przy wartości pojazdu do 120 tys. zł netto wpłata własna może wynosić 0 proc.). Kolejny krok to deklaracja średniego, rocznego przebiegu. Leasing dla firm Forda również w tym zakresie jest elastyczny i umożliwia zadeklarowanie przebiegu rocznego od 10 000 km do aż 50 000 km. Po wyborze auta, okresu umowy i deklaracji przebiegu należy podpisać umowę leasingową oraz dodatkową umowę gwarancji odkupu z dealerem, co chroni leasingobiorcę przed uciążliwościami związanymi z poszukiwaniem nabywcy po upływie okresu umowy. Warto też pamiętać, że gwarancja odkupu to ochrona przed nieprzewidzianym spadkiem wartości danego auta na rynku. Dodatkowym ułatwieniem, jeżeli chodzi o formalności, jest możliwość podpisania umowy w trybie paperless, tj. z wykorzystaniem elektronicznego podpisu.

Po upływie okresu umowy (24, 35 lub 47 miesięcy) klient może zwrócić pojazd do dealera, który następnie odkupuje pojazd od leasingodawcy i zawrzeć nową umowę leasingu na nowe auto marki Ford. Drugą możliwością zakończenia umowy jest samodzielne wykupienie pojazdu za wartość końcową wskazaną w umowie leasingu.

 

LEASING CZY WYNAJEM? CZYM RÓŻNIĄ SIĘ OBA ROZWIĄZANIA? 

Wybór pomiędzy wynajmem długoterminowym w ramach Ford Wynajem a leasingiem w Ford Leasing Opcje zależy od potrzeb klienta biznesowego. Jeżeli przedsiębiorcy zależy przede wszystkim na maksymalnym uproszczeniu wszystkich działań związanych z eksploatacją auta, lepszym wyborem może okazać się najem długoterminowy, w którym w każdej racie zawarty jest nie tylko spadek wartości pojazdu w wyniku jego używania, ale też wszelkie czynności serwisowe. Wynajem długoterminowy w ramach Ford Wynajem to rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą zajmować się autem poza uzupełnianiem paliwa – wszelkie formalności związane z serwisem, przeglądami czy ubezpieczeniem są w takim przypadku po stronie wynajmującego, a nie klienta, który za te wszystkie usługi płaci uiszczając comiesięczny abonament najmu.

Z kolei leasing samochodu powoduje, że klient sam odpowiada za kwestie serwisowe i eksploatacyjne, ale za to miesięczne raty leasingu będą niższe, bo nie będą zawierać kosztu dodatkowych usług oferowanych wraz z usługą najmu długoterminowego.

Różnicą pomiędzy obydwoma programami Forda jest również kwestia podmiotów finansujących transakcję. W przypadku Ford Wynajem finansowanie zapewnia ALD Automotive, natomiast w Ford Leasing Opcje finansującym jest BNP Paribas Leasing Services.

Cechą wspólną obu programów jest to, że miesięczna rata jest stała i niezmienna w trakcie trwania umowy, a to atut, który znacznie ułatwia planowanie budżetu prowadzonej działalności. W przypadku najmu długoterminowego, nie ma możliwości przedłużenia umowy na kolejny okres, co z kolei da się zrobić w przypadku leasingu w Ford Leasing Opcje.

 

LEASING DLA FIRM CZY WYNAJEM? ZESTAWIAMY OFERTY FORDA – SPRAWDŹ PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE

Na koniec proponujemy zestawienie przykładowych ofert w ramach Ford Wynajem oraz Ford Leasing Opcje.

Na przykład model Ford Kuga 1.5 EcoBoost 2WD w wersji Titanium 150 KM w programie Ford Wynajem jest dostępny za 1955 zł netto miesięcznie, przy zerowej opłacie wstępnej i limicie przebiegu wynoszącym 45 000 km.

Z kolei w przypadku wyboru finansowania podobnego modelu (Ford Kuga 1.5 EcoBoost M6 FWD w wersji Titanium 150 KM) w ramach Ford Leasing Opcje promocyjna rata miesięczna netto wyniesie 1235 zł, przy stawce WIBOR 1M 7,01% (z dnia 4.10.2022 roku), opłacie wstępnej 20% przy okresie leasingu na 47 miesięcy przy deklarowanym przebiegu 20 tys. km rocznie.

Świadomość zalet i różnic pomiędzy obydwoma alternatywnymi metodami finansowania użytkowania nowego Forda pozwala optymalnie dostosować ofertę do możliwości konkretnego klienta. Pozostaje nam zaprosić do salonów dealerskich Forda i zachęcić do osobistego sprawdzenia korzyści jakie dają opisywane programy finansowania aut.

PRZECZYTAJ TAKŻE: