JAK MOŻEMY CI POMÓC?

Home > Serwis > Informacje i pomoc > Zuzycie i emisja

Zużycie paliwa i emisja CO2

Wydajność to korelacja między przebytym dystansem a ilością zużytego paliwa. Nowoczesne silniki, zaawansowane skrzynie biegów, właściwa  aerodynamika nadwozia i optymalna waga pojazdu to czynniki, które wpływają na obniżenie spalania i emisji CO2 przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej mocy i wydajności pojazdu.

Gama silników Forda obejmuje wielokrotnie nagradzany silnik benzynowy EcoBoost z technologią Auto Start-Stop oraz innowacyjnym układem turbodoładowania, pozwalającymi zmniejszyć zużycie paliwa i poziom emisji CO2. Wszystkie nasze silniki benzynowe i wysokoprężne spełniają najnowsze, rygorystyczne europejskie normy dotyczące ochrony środowiska.

Fuel consumption graph

Związek między emisją CO2 a zużyciem paliwa

Samochody napędzane silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi podczas spalania paliwa emitują CO2 i inne szkodliwe substancje. Ze względu na negatywny wpływ wywierany na środowisko, poziom emisji CO2 stanowi podstawę obecnych i przyszłych przepisów prawnych, a także regulacji podatkowych związanych z zakupem samochodu w wielu krajach.

Należy pamiętać, że ilość zużytego paliwa różni się w zależności od silnika, co bezpośrednio przekłada się na poziom zanieczyszczeń. Im wyższe spalanie, tym wyższa ilość emitowanego CO2. Wpływ na to ma zarówno konstrukcja jednostki napędowej i jej pojemność, jak i ciężar pojazdu oraz styl jazdy kierowcy.

Ilość emisji CO2 jest wprost proporcjonalna do ilości zużytego paliwa.

Fuel economy video

Zmiany w oficjalnej procedurze pomiarów zużycia paliwa

We wrześniu 2017 r. na obszarze Europy wprowadzona została nowa, oficjalna procedura dotycząca pomiarów zużycia paliwa: Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure (WLTP). Test WLTP („światowa zharmonizowana procedura badań pojazdów lekkich”), który zastąpił NEDC, bazuje na rzeczywistych profilach jazdy zaczerpnięych z badań statystycznych. Umożliwia to przeprowadzenie bardziej miarodajnej symulacji eksploatacji samochodu w labolatorium.  Wyniki spalania w cyklu WLTP są uzyskiwane w 4 etapach bazujących na rzeczywistych danych. Każdy etap odpowiada innym wartościom średniej prędkości: niskiej, średniej, wysokiej i bardzo wsokiej. Uwzględniane jest również hamowanie i przyspieszanie. Łączny czas pomiaru wynosi 30 minut. W cyklu WLTP testowane są wszystkie warianty silników i skrzyń biegów. Każdy wariant testowany jest w 2 wersjach wyposażenia samochodu: podstawowym i z wyposażeniem opcjonalnym, z którym samochód waży więcej niż w wersji podstawowej a tym samym generuje większe opory toczenia. Wyniki pomiarów przedstawiają zakres od najniższego do najwyższego zużycia paliwa dla każdej kombinacji silnika i skrzyni biegów. Taka prezentacja wyników pozwala klientom Forda w bardziej miarodajny sposób oszacować codzienne zużycie paliwa w swoich samochodach.

 

Nowa procedura WLTP uwzględnia:

Rzeczywiste profile jazdy uwzględniające dynamiczniejsze przyśpieszanie i hamowanie

Wyższą średnią i maksymalną prędkości pojazdu

Opcjonalne wyposażenie, obciążenie pojazdu, różne warianty silników i skrzyni biegów oraz różne rozmiary kół

Indywidualny poziom emisji CO2

Nowe, publikowane dane mogą na pierwszy rzut oka sugerować, że zużycie paliwa przez Twój samochód jest wyższe. Tak jednak nie jest. Nowe dane są dokładniejsze i lepiej odzwierciedlają rzeczywisty poziom spalania.

6 wskazówek, jak ograniczyć zużycie paliwa

Oto kilka wskazówek, które pomogą obniżyć spalanie:

Fuel saving tips from Ford
Service your car icon

Regularnie serwisuj swój samochód i sprawdzaj poziom oleju. Odpowiednio eksploatowane auta są bardziej efektywne

tyre pressure icon

Raz w miesiącu kontroluj i wyrównuj ciśnienie w oponach. Niedostatecznie napompowane opony mogą skutkować zwiększeniem konsumpcji paliwa nawet o 4%.

Vehicle weight icon

Masa pojazdu jest ważnym czynnikiem wpływającym na spalanie. Staraj się niepotrzebnie nie podnosić wagi samochodu.

Empty roof rack icon

Podróżuj z zamkniętymi oknami i bez bagażnika dachowego – jeśli jest to możliwe. Zmniejszając opór powietrza, obniżysz zużycie paliwa nawet o 10%.

Drive smoothly icon

Staraj się zachować płynność jazdy, przewidując sytuacje na drodze. Gwałtowne przyśpieszanie i hamowanie wyraźnie przekłada się na wyższe spalanie.

Gears icon

Przyśpieszając, zmieniaj bieg na wyższy tak szybko, jak to możliwe. W Fordach o optymalnym momencie zmiany przełożenia informuje wskaźnik zmiany biegów.

Top