Home > Osobowe > FOCUS > Cechy i funkcje > Prowadzenie

Praktyczna technologia

Ciemne, kręte drogi. Ruchliwe autostrady. Napięte harmonogramy. Jazda w gęstym ruchu ulicznym. Ciasne miejsca postojowe. Przekonaj się, jak nasz zupełnie Ford Focus radzi sobie z tym wszystkim bez trudu.
W jego wnętrzu kryje się wiele zaawansowanych technologii wspomagających kierowcę: inteligentny tempomat z funkcją Stop and Go, system pomagający utrzymać pojazd na pasie ruchu czy Active Park Assist drugiej generacji.
Gwarantujemy, że zakochasz się w nich od pierwszego kilometra bo z nimi każda podróż to czysta przyjemność.

Technologia, która ułatwia Ci życie

Technologia, która ułatwia Ci życie

Ford Focus został wyposażony w szereg zaawansowanych technologii zaprojektowanych specjalnie  z myślą o użytkownikach, komforcie, bezpieczeństwie i przyjemności podróżowania. Jednym z takich innowacyjnych rozwiązań jest Inteligentny tempomat z funkcją Stop&Go oraz systemem rozpoznawania znaków drogowych. Utrzymuje on ustaloną odległość od poprzedzającego pojazdu, dostosowuje prędkość pojazdu do obowiązującego ograniczenia prędkości i ułatwia prowadzenie w gęstym ruchu ulicznym lub w korku.

Bezstresowe parkowanie i wyjeżdżanie z miejsca parkingowego

System Active Park Assist 2 sprawia, że parkowanie równoległe i prosotpadłe staje się niezwykle proste dzięki temu, że przejmuje kontrolę nad układem kierowniczym, zmianą biegów i pedałami, aby nakierować pojazd w miejsce postojowe lub go z niego wyprowadzić .

Reflektory adaptacyjne Ford Full LED

System reflektorów adaptacyjnych Ford Full LED w Fordu Focus zapewnia lepsze oświetlenie w różnych sytuacjach podczas jazdy w zależności od prędkości, kąta położenia kierownicy oraz informacji z kamery. Korzystając z systemu rozpoznawania znaków drogowych, układ może nawet rozpoznać zbliżanie się do ronda lub znaku stop i dostosować kształt wiązki światła w celu zapewnienia optymalnego oświetlenia.

Dynamika jazdy dostosowana do Ciebie

Spersonalizuj swoje wrażenia z jazdy, dostosowując reakcję przepustnicy, układ kierowniczy a nawet sposób zmiany biegów tak, aby pasowały do typu drogi, którą się poruszasz oraz Twojego stylu jazdy. W zależności od wersji i poziomu wyposażenia dodatkowego, dostępnych może być nawet pięć spośród poniższych trybów jazdy: Normalny, Sportowy, EKO, Komfortowy, Komfortowy EKO, Slippery (śliska nawierzchnia) i Trail (drogi nieutwardzone).

Funkcja wyboru trybu jazdy
Elektroniczny hamulec postojowy

Elektroniczny hamulec postojowy

Tradycyjna dźwignia hamulca ręcznego została zastąpiona przyciskiem hamulca elektronicznego, dzięki czemu uzyskano większą ilość miejsca w konsoli środkowej. Hamulec elektroniczymy jest prosty w użyciu. Aby go aktywować, wystarczy wcisnąć przycisk.

 

Ważne informacje w zasięgu wzroku

Wyświetlacz przezierny (Head-up Display) wyświetla istotne informacje w polu widzenia kierowcy, dzięki czemu nie trzeba odrywać wzroku od drogi. Wyraźny, jasny obraz może zawierać wybrane przez użytkownia informacje, w tym prędkość pojazdu, dane nawigacji, powiadomienia tempomatu oraz dane systemu rozpoznawania znaków drogowych. Wyświetlacz przezierny jest kompatybilny z okularami przeciwsłonecznymi z polaryzacją.

Ważne informacje w zasięgu wzroku
System rozpoznawania znaków drogowych

System rozpoznawania znaków drogowych

System rozpoznawania znaków drogowych (Traffic Sign Recognition) automatycznie odczytuje stałe i tymczasowe znaki drogowe z ograniczeniem prędkości lub zakazem wyprzedzania. Symbol rozpoznanego znaku wyświetlany jest w zestawie wskaźników i na wyświetlaczy przeziernym, zmieniając go za każdym razem wraz z nowym ograniczeniem.

System wspomagania manewru omijania przeszkody

System wspomagający omijanie przeszkód (Evasive Steering Assist) wykrywa pojazdy, pieszych oraz inne obiekty na drodze. W przypadku ryzyka kolizji poprawi manewrowość auta, pomagając uniknąć zderzenia.

Emergency Steer Assist diagram

Zaawansowany system pomagający utrzymać pojazd na pasie ruchu

Wystarczy chwila nieuwagi, by zjechać ze swojego pasa ruchu, co może mieć poważne konsekwencje. Korzystając z umieszczonej z przodu pojazdu kamery, system monitoruje drogę przed autem i rozpoznaje, że pojazd zbliża się do oznaczeń pasa przy wyłączonym kierunkowskazie. W przypadku wykrycia niezamierzonego zjechania z pasa ruchu ostrzega o tym kierowcę poprzez wywołanie drgań na kierownicy. Gdy kierowca nie zareaguje na ostrzeżenie o zjechaniu z pasa ruchu, system wspomagający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu spowoduje, że kierowca odczuje na kierownicy siłę układu wspomagania, kierującą pojazd na właściwy pas ruchu. Kierowca może świadomie pominąć działanie systemu, kontynuując manewr w zaplanowany sposób. System przechodzi automatycznie w stan uśpienia, gdy prędkość spada poniżej 65 km/h. Można go również wyłączyć ręcznie.

Hamulec pokolizyjny

W razie wystąpenia poważnej kolizji (skutkującej uruchomieniem poduszki powietrznej) automatycznie uruchamiane są hamulce w pojeździe, by zmniejszyć prędkość pojazdu ograniczyć ryzyko kolejnych kolizji w razie utraty przytomności przez kierowcę. Funkcja wyłącza się jeśli kierowca użyje hamulca lub pedału przyspieszenia.

Ford Focus on the motorway

System weryfikujący prawidłowy kierunek jazdy

Funkcja ostrzegania przed jazdą pod prąd (Wrong Way Alert) wykorzystuje przednią kamerę oraz informacje z systemu nawigacji w celu weryfikacji prawidłowego kierunku jazdy. System emituje wizualne i akustyczne ostrzeżenia, jeśli miniesz znak zakazu wjazdu.

Dodatkowa kontrola podczas ruszania pod górę

Układ ułatwiający ruszanie na wzniesieniach (HSA) zapobiega cofnięciu się pojazdu podczas ruszania pod górę. Podwyższone ciśnienie w układzie hamulcowym jest utrzymywane przez dodatkowe 2,5 sekundy, dzięki czemu zyskujesz czas i kontrolę w chwili przekładania stopy z pedału hamulca na pedał gazu. System jest również przydatny w przypadku zatrzymywania się i ruszania na śliskiej nawierzchni.

Ford Focus on the hill
Ford Focus on the road in green countryside

Maksymalna kontrola podczas pokonywania zakrętów

System poprawiający stabilność na zakrętach (Torque Vectoring Control) stale rozkłada moment obrotowy silnika pomiędzy przednie koła, dostosowując ich pracę do nawierzchni i warunków drogowych. Ten zaawansowany system reaguje 100 razy na sekundę, zapewniając precyzyjne prowadzenie i dobre trzymanie się drogi.

Bezpieczeństwo na 5 gwiazdek

Ford Focus został wyposażony w zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Niektóre z nich pomagają uniknąć kolizji, a inne redukują ewentualne jej konsekwencje. Najlepszym dowodem na skuteczność nowoczesnych technologii jest maksymalna ocena 5 gwiazdek przyznana przez niezależną organizację Euro NCAP w ramach rygorystycznych testów bezpieczeństwa na rok 2018.

Blue New Ford Focus driving around street corner
Top