Home > Osobowe > FOCUS > Cechy i funkcje > Osiągi i zużycie paliwa

Wydajność i osiągi

Poza silnikami beznyznowymi i wysokoprężnymi, Ford Focus dostępny jest również z napędem EcoBoost Hybrid. W porównaniu do samochodów z napędami konwencjonalnymi, silniki EcoBoost Hybrid zapewniają znakomitą wydajność, imponującą oszczędność paliwa i znacznie niższy poziom emisji CO2. Technologia EcoBoost Hybrid wykorzystuje silnik elektryczny połączony z akumulatorem, który stanowi dodatkowe wsparcie dla silnika benzynowego, umożliwiając dłuższą jazdę i mniejszą emisję spalin. Focus EcoBoost Hybrid nie musi być podłączany do zewnętrznego źródła zasilania. Akumulator zasilający napęd elektryczny jest ładowany podczas hamowania regeneracyjnego, które polega na odzyskiwaniu energii zwykle traconej podczas hamowania i przesyłaniu jej do akumulatora hybrydowego.

EcoBoost Hybrid

Technologia EcoBoost Hybrid wykorzystuje silnik elektryczny połączony z 48-woltowym akumulatorem litowo-jonowym, co pozwala zwiększyć wydajność. Pojazd hybrydowy nie jest jednak napędzany wyłącznie energią elektryczną. Napęd elektryczny stanowi tylko wsparcie dla silnika benzynowego, zapewniając dodatkowe 16 KM mocy, poprawiając o 20% przyśpieszenieTooltip oraz redukując potrzebę zmiany biegów. Ford Focus nie musi być podłączany do zewnętrznego źródła zasilania, ponieważ 48-woltowy akumulator zasilający napęd elektryczny jest ładowany podczas jazdy np. w trakcie hamowania. Hamowanie regeneracyjne polega na odzyskiwaniu energii zwykle traconej podczas hamowania i przesyłaniu jej do akumulatora hybrydowego. Wszystko to dodatkowo pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i emisję CO2.

FordPass App showing essential information

Podstawowe informacje o podróży

Podstawowe informacje, takie jak długość trasy, zużycie paliwa, prędkość i temperaturę na zewnątrz, a także przybliżony dystans, który można przejechać na pozostałym w baku paliwie wyświetlane są na komputerze pokładowym.  

Poprzez aplikację FordPass na smartfonie możesz również otrzymywać powiadomienia o stanie technicznym pojazdu – ciśnieniu w oponach czy zbliżającym się terminie wymiany oleju.

8-biegowa automatyczna skrzynia z obrotowym przełącznikiem zmiany biegów

Automatyczną skrzynię biegów w Fordzie Focus cechują szybkie reakcje, płynna zmiana biegów i wydajność. Zapewnia ona szybką zmianę biegów, a dzieki temu łatwe przyspieszanie i wyprzedzanie. Wyposażona jest w nowoczesny obrotowy przełącznik zmiany biegów, który uwalnia dodatkowe miejsce w konsoli środkowej. Skrzynia biegów posiada równiez łopatki do zmiany biegów na kierownicy, co przyczynia sie  do zwiększenia komfortu jazdy.

8-biegowa automatyczna skrzynia z obrotowym przełącznikiem zmiany biegów

Maksymalne osiągi silnika

Nowe, silniki benzynowe Ford EcoBoost zapewniają doskonałe zrównoważenie wydajności i osiągów. Wszystkie wersje posiadają funkcję wyłączania cylindra, pomysłowe rozwiązanie, które umożliwia odłączenie jednego z cylindrów silnika, gdy zapotrzebowanie na moment obrotowy jest niskie, na przykład podczas jazdy ze stałą prędkością na autostradzie, co pozwala jeszcze bardziej obniżyć zużycie paliwa.

Nowy standard silników wysokoprężnych

Nowe silniki wysokoprężne Ford EcoBlue o pojemności 1,5 l oraz 2,0 l zapewniają wydajność zużycia paliwa i wysoki moment obrotowy, zwłaszcza przy niskich prędkościach. Zbudowane z wykorzystaniem zaawansowanych technologii i lekkiej konstrukcji, łączą w sobie imponujące osiągi i wyjątkowe dopracowanie.

Ford Focus 6-speed manual transmission

6-stopniowa manualna skrzynia biegów

6-stopniowa manualna skrzynia biegów została zoptymalizowana tak, aby zmiana biegów była bardziej płynna, precyzyjna i cicha. Zaprojektowano ją w sposób poprawiający dynamikę jazdy oraz ograniczający zużycie paliwa, gwarantując doskonałe wrażenia z jazdy.

Pomoc w oszczędnej jeździe

System Ford EcoMode nowej generacji ocenia zachowanie i styl jazdy kierowcy analizując prędkość, zmiany biegów, hamowanie i wyprzedzanie oraz liczbę krótkich i długich tras. Następnie system podpowiada jak dostosować styl jazdy aby obniżyć zużycie paliwa. Wskazówki wyświetlają się na tablicy rozdzielczej. Po każdej podróży kierowca otrzymuje porównanie tras, a także informacje, które pomogą mu podróżować ekonomiczniej.

Informacje na temat parametrów jazdy oraz zużycia paliwa znajdują się też w aplikacji FordPass. 

Ford Focus eco mode display detail
Top