POLITYKA PRYWATNOŚCI FORDPASS CONNECT

Bądź w kontakcie ze światem

Prywatność i ochrona danych pojazdów z dostępem do Internetu

Dzięki takim urządzeniom jak smartfony, tablety i komputery łączymy się ze światem wokół nas za pomocą bezprzewodowych technologii komunikacyjnych. Teraz nowe pojazdy marki Ford pozwalają na to samo.

Pojazd z dostępem do Internetu w zależności od wyposażenia może komunikować się bezprzewodowo z aplikacjami na Państwa urządzeniach mobilnych, z nami oraz naszymi partnerami i dostawcami usług.

Samochód może zostać podłączony do sieci przez technologie Ford SYNC, Wi-Fi, AppLink lub FordPass Connect. Więcej informacji na temat sposobów połączeń znajdą Państwo w zakładce Technologie na stronie ford.pl. W podręczniku użytkownika znajdują się natomiast informacje o tym, który z powyższych systemów jest dostępny lub może być używany w Państwa samochodzie.

Decydując się na kupno samochodu z dostępem do Internetu marki Ford, zyskują Państwo przewagę informacji, stały kontakt ze światem oraz bezcenne chwile bez stresu związanego z nieprzewidywalnością sytuacji na drodze.

O nas

Ford Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiada za informacje otrzymywane z Państwa pojazdu z dostępem do Internetu oraz pełni rolę administratora danych osobowych w rozumieniu europejskiego prawa ochrony danych osobowych.

Ford Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest częścią grupy Ford Motor Company, a lista wszystkich firm należących do naszej grupy jest dostępna pod adresem:

http://corporate.ford.com/global-links.html#s1f30

O niektórych czynnościach przetwarzania danych, opisanych poniżej, decyduje spółka dominująca, czyli Ford Motor Company, która dla takich czynności przetwarzania jest administratorem danych osobowych. W takich przypadkach Ford Motor Company będzie współpracować z nami w celu zapewnienia optymalnej ochrony Państwa danych osobowych i praw, jakie w związku z nimi Państwu przysługują.

W niniejszym dokumencie słowa: my, nasze oraz nas odnoszą się do Ford Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i Ford Motor Company, chyba że wyraźnie zaznaczono inaczej. 

Wszystko pod kontrolą

Dane pojazdu z dostępem do Internetu są powiązane z indywidualnym numerem identyfikacyjnym pojazdu (z ang. VIN), który może być przypisany do danego właściciela lub leasingobiorcy i powiązane z innymi identyfikatorami pojazdu. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo poniżej lub uzyskają Państwo kontaktując się z nami bezpośrednio. Informacje dotyczące danych pojazdu podłączonego do Internetu są dostępne również w Państwa samochodzie, w podręczniku użytkownika oraz w aplikacji FordPass (jeśli jest dostępna).

Istnieje możliwość ustalenia własnych preferencji, co do tego, które dane pojazdu z dostępem do Internetu będą zbierane w ustawieniach systemu multimedialnego bezpośrednio w samochodzie. Możecie Państwo również skontaktować się z Centrum Obsługi Klienta marki Ford, by dowiedzieć się więcej o wszystkich opcjach zmian preferencji.

Dział Obsługi Klienta

Ford Polska Sp. z o.o.

ul. Taśmowa 7 02-677 Warszawa

e-mail: kontakty@ford.com

tel.: 022 522 27 27

FordPass Connect

FordPass Connect to najnowsza funkcjonalność pojazdu z dostępem do Internetu marki Ford. W oparciu o technologię SYNC, FordPass Connect pozwala na dostęp do szeregu nowych udogodnień, korzystając z wbudowanego modemu. FordPass Connect staje się jeszcze bardziej funkcjonalny w połączeniu z aplikacją FordPass na Państwa urządzeniu mobilnym. Po więcej szczegółów, zachęcamy do odwiedzenia stron FordPass.

Regulamin/Prywatność usługi FordPass.

FordPass Connect to modem, dzięki któremu Państwa Ford może łączyć się z siecią. Działa podobnie jak urządzenia przenośne z kartą SIM. Tak jak w przypadku innych części pojazdu, zarówno modem, jak i jego karta SIM są wyposażeniem instalowanym fabrycznie.

W celu zapewnienia użytkownikom stałego dostępu do przydatnych i aktualnych treści, korzystamy z wielu wspierających się technologii - głównie są to bezprzewodowe narzędzia telekomunikacyjne udostępniane przez dostawców usług internetowych i operatorów telefonii komórkowej. W przypadku usługi FordPass Connect współpracujemy z firmą Polkomtel, która jest naszym dostawcą usług sieciowych.

Po podłączeniu do sieci samochód zacznie przesyłać nam cykliczne alerty. Każde takie powiadomienie zawierać będzie indywidualny identyfikator karty SIM pojazdu, numer VIN oraz elektroniczny numer seryjny modemu FordPass Connect. Takie same alerty przesyłane są np. przez telefon komórkowy. Służą one do zapewnienia Państwu wygodnego, szybkiego i bezproblemowego każdorazowego podłączania się do sieci, z wykorzystaniem aplikacji FordPass.

FordPass Connect umożliwia przesyłanie danych pojazdu z dostępem do Internetu (szczegółowo opisanych poniżej) bezpośrednio z samochodu. Pozwala to firmie Ford Motor Company przeprowadzać zdalne aktualizacje systemów i oprogramowania pojazdu.

Przy zakupie nowego pojazdu z dostępem do Internetu marki Ford, dealer przekaże Państwu wszelkie najważniejsze informacje na temat tego, w jaki sposób pojazd podłącza się do sieci oraz jak najoptymalniej wykorzystać potencjał połączenia z siecią. Podczas odbioru samochodu, dealer upewni się również, że wszystkie ustawienia są spersonalizowane według Państwa oczekiwań i poinformuje, w jaki sposób przerwać połączenie z siecią, jeśli podejmą Państwo taką decyzję.

System SYNC pozwala zdecydować o zakresie korzystania z usług sieciowych. Mogą Państwo dokonywać zmian preferencji w dowolnym momencie użytkowania pojazdu - bezpośrednio w opcjach ustawień łączności w swoim samochodzie. Dotyczy to również rodzaju danych pojazdu z dostępem do Internetu, które będą nam przesyłane. Więcej informacji na temat opcji zmian ustawień łączności bezpośrednio z samochodu można znaleźć w podręczniku użytkownika.

Należy pamiętać, że odłączenie pojazdu od sieci lub zmiany w ustawieniach transmisji danych mogą wpływać na jakość i dostępność niektórych usług.

Gdy zdecydują się Państwo na sprzedaż lub kupno używanego samochodu z usługą FordPass Connect, należy pamiętać o konieczności przywrócenia ustawień fabrycznych w pojeździe. Samochód z usługą FordPass Connect przechowuje wszystkie ustawienia preferencji dotyczące połączenia z siecią oraz wszystkie dane, które zostaną zaimportowane z innych urządzeń np. kontakty z książki adresowej. Państwa auto może posiadać kilka kont użytkowników i przechowywać różne dane na różnych kontach. Szczegółowe informacje o tym, jak dokonać przywrócenia ustawień fabrycznych pojazdu są dostępne w podręczniku użytkownika.

Hotspot Wi-Fi

Niektóre pojazdy korzystające z FordPass Connect umożliwiają skorzystanie z oferty firmy Polkomtel w celu utworzenia hotspotu Wi-Fi w samochodzie. W tym przypadku pewne informacje (w tym numer VIN pojazdu i identyfikator karty SIM) zostaną przekazane firmie Polkomtel. Wszelkie informacje dotyczące tego, w jaki sposób firma Polkomtel przetwarza dane osobowe są zawarte w sekcji Polityka Prywatności, do której dostęp zostanie Państwu przyznany po utworzeniu konta dla Hotspotu Wi-Fi. Firma Polkomtel będzie samodzielnie administrowała Państwa hotspotem i zarządzała Państwa subskrypcją, ale będzie informowała nas, gdy nastąpi przekroczenie konkretnych progów zużycia danych. Jeśli połączycie Państwo usługę FordPass Connect z aplikacją FordPass, uzyskacie pełny dostęp do informacji dotyczących zużycia danych w aplikacji i bezpośrednio w pojeździe.

Aktualizacje systemu SYNC przez Wi-Fi

Ciągłe doskonalenie technologii SYNC i jej wpływu na doświadczenia podczas podróży są jednym z naszych priorytetów. Dlatego będziemy stale udostępniać aktualizacje oprogramowania w Państwa pojeździe, by zagwarantować najnowsze wersje systemów SYNC&Maps.

Jeśli Państwa samochód nie korzysta z systemu FordPass Connect, będzie można dokonać aktualizacji systemu SYNC, podłączając się do swojego domowego Wi-Fi lub każdej innej sieci bezprzewodowej. Zawsze mogą też Państwo skorzystać z pomocy dealera i umówić się na aktualizację oprogramowania SYNC bezpośrednio w serwisie.

Dokonując aktualizacji, należy zawsze korzystać z zaufanych sieci Wi-Fi – system SYNC zapamiętuje każdą sieć, do której został wcześniej podłączony. Gdy zdecydują się Państwo na sprzedaż swojego samochodu z dostępem do Internetu, należy pamiętać o konieczności przywrócenia ustawień fabrycznych. 

Funkcja AppLink

Nawet jeśli Państwa samochód nie jest wyposażony w system FordPass Connect, nadal można podczas jazdy swobodnie i bezpiecznie korzystać ze swoich ulubionych aplikacji. Wystarczy nawiązać połącznie za pomocą systemu SYNC i Państwa urządzenia mobilnego (opłaty będą naliczane zgodnie z taryfą operatora). Pozwoli to na zarządzanie otrzymywanymi treściami multimedialnymi np. poprzez komendy głosowe.

System SYNC zapamiętuje urządzenia, do których zostaje podłączony. Należy pamiętać o konieczności przywrócenia ustawień fabrycznych, jeśli zdecydują się Państwo na sprzedaż lub kupno używanego samochodu marki Ford.

Aby przestać udostępniać dane pojazdu za pomocą aplikacji mobilnej lub przestać korzystać z funkcji systemu SYNC, w dowolnym momencie można zmienić swoje ustawienia preferencji w Aplikacji Mobilnej Systemu SYNC bezpośrednio w pojeździe.

Jak sprawdzić połączenie?

W celu poznania aktualnych ustawień łączności pojazdu, należy sprawdzić kilka elementów bezpośrednio w samochodzie.

Chcąc sprawdzić status alertów i powiadomień, moc sygnału najbliższej sieci Wi-Fi lub jakość połączenia z Państwa urządzeniem sieciowym, należy sprawdzić pasek statusu na ekranie pokładowego panelu multimediów.

W niektórych pojazdach na ekranie wyświetlane będą ikony informujące o udostępnianiu danych pojazdu z dostępem do Internetu. Mogą one zawierać lokalizację pojazdu.

Dla przykładu, jeśli Państwa samochód jest wyposażony w system FordPass Connect i technologię SYNC z ekranem pokładowym:

alt

Ikona informuje, że modem jest włączony i następuje transfer danych pojazdu, z wyłączeniem informacji dotyczących lokalizacji.

alt

Ikona obrazuje przesyłanie informacji dotyczących lokalizacji.

alt

Ikona informuje, że modem jest włączony i następuje transfer danych oraz przesyłanie informacji dotyczących lokalizacji.

Nie wszystkie sytuacje są jednakowe, dlatego warto wiedzieć, w jakie systemy wyposażony jest Państwa samochód. Informacje na temat urządzeń i systemów sieciowych oraz stosowanych oznaczeń udostępniania danych w Państwa pojeździe znajdują się w podręczniku użytkownika. Można również skontaktować się w celu uzyskania tych informacji z Autoryzowanym Dealerem Forda.

W podręczniku użytkownika znajdą także Państwo informacje, jak odłączyć pojazd od sieci. Należy pamiętać, że odłączenie pojazdu lub zmiana ustawień transmisji danych może wpłynąć na jakość lub dostępność niektórych usług.

Wspólne korzystanie z auta

Jeśli będą Państwo dzielić auto z innymi osobami, warto poinformować je o ustawieniach łączności. Przykładowo, należy powiadomić współużytkowników, gdzie znaleźć informacje pomocne do połączenia się z hotspotem Wi-Fi, czy jak wyłączyć udostępnianie danych, np. o lokalizacji.

W aplikacji FordPass można tworzyć wiele kont użytkowników, a także więcej niż jedno konto można połączyć z danym pojazdem. Jeśli korzystacie Państwo z pojazdu połączonego z wieloma kontami, użytkownicy każdego z kont będą mieli dostęp do:

 • lokalizacji pojazdu,
 • usług zdalnego uruchamiania silnika (w niektórych krajach) oraz zdalnego blokowania i odblokowywania drzwi,
 • innych informacji dotyczących stanu pojazdu (np. poziomu paliwa).

Podobnie, jeśli korzystacie Państwo z pojazdu podłączonego do aplikacji FordPass, użytkownicy tej aplikacji będą mieli dostęp do usług i informacji wskazanych wyżej.

Jeśli chcą Państwo połączyć swoje konto w aplikacji FordPass z pojazdem, który już wcześniej został połączony z innym kontem, Państwa dane identyfikacyjne i prośba o przyłączenie zostaną udostępnione przez aplikację FordPass wszystkim użytkownikom, którzy połączyli się z pojazdem wcześniej. Te osoby będą mogły zdecydować, czy zaakceptować prośbę o połączenie z pojazdem, czy nie.

Więcej informacji na ten temat i wskazówki, jak przestać udostępniać dane między pojazdem a aplikacją FordPass, znajdują się pod tym linkiem.

Niektóre modele pojazdów posiadają funkcję automatycznego powiadamiania kierowcy o statusie udostępnianych danych. Kierowcy, których urządzenia mobilne nie zostaną rozpoznane przez system, będą mogli zobaczyć na ekranie pokładowym alerty pokazujące aktualne dane pojazdu lub ustawienia udostępniania lokalizacji. Urządzenie mobilne jest rozpoznawane tylko wtedy, gdy zostanie wcześniej połączone z systemem multimedialnym, takim jak SYNC. Jeśli samochodu używa osoba, której urządzenie mobilne nie połączyło się z systemem multimedialnym, system pokładowy będzie powiadamiał ją alertami o ustawieniach i statusie udostępnianych danych. Zanim zaczną Państwo korzystać z pojazdu lub przekażą kluczyki innej osobie, warto zresetować ustawienia danych. Należy pamiętać, że odłączenie pojazdu od sieci lub zmiana ustawień transmisji danych może wpłynąć na jakość lub dostępność niektórych usług.

Nasze zobowiązania

Zobowiązujemy się administrować Państwa danymi osobowymi, włącznie z danymi pojazdu z dostępem do Internetu, w sposób uczciwy i zgodny z naszą polityką prywatności oraz obowiązującym prawem.

Więcej informacji na temat ochrony danych osobowych przez Ford Polska Sp. z o.o. można znaleźć na stronie prywatnosci. Więcej informacji na temat danych zbieranych i wykorzystywanych przez pojazd znajduje się w podręczniku użytkownika oraz aplikacji FordPass (jeśli jest dostępna).

Przetwarzamy Państwa dane osobowe, włącznie z danymi pojazdu z dostępem do Internetu, jedynie w przypadku, gdy mamy ku temu podstawy prawne zgodne z europejskim prawem ochrony danych osobowych. Dane będą wykorzystywane:

 • za Państwa zgodą – w pewnych przypadkach, przetwarzanie przez nas Państwa danych osobowych wymagać będzie Państwa zgody. Jeśli przetwarzamy Państwa dane osobowe w oparciu o zgodę, przysługuje Państwu prawo wycofania zgody na przetwarzanie swoich danych w dowolnym momencie,
 • do zawarcia i realizacji umów z Państwem. Mogą one zawierać np. warunki na jakich Ford Polska Sp. z o.o. dostarcza aplikację FordPass,
 • w celu wypełniania naszych obowiązków prawnych,
 • do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów naszych lub podmiotu, któremu udostępniliśmy dane osobowe (upewniając się, że są one, a także Państwa prawa z tym związane, należycie chronione). Opieramy się na tej podstawie w celu np.: poprawy jakości korzystania z naszych produktów, personalizowania treści marketingowych, ustalania interesujących Państwa produktów lub usług, zarządzania oraz doskonalenia naszych relacji z Państwem, oceny jakości produktów i usług marki Ford oraz jej partnerów, a także usług świadczonych nam lub w naszym imieniu przez naszych dostawców, przeprowadzania zdalnych aktualizacji systemów, testów diagnostycznych i wykrywania problemów, tworzenia i rozwijania produktów, usług, strategii biznesowych i marketingowych, przeprowadzania badań , ochrony naszych lub cudzych praw, własności oraz wykrywania, zapobiegania lub w inny sposób rozwiązywania problemów dotyczących oszustw, a także bezpieczeństwa danych oraz osób i ich prywatności.
 • w konkretnych przypadkach, gdy uznamy to za niezbędne do dopełnienia przez nas naszych obowiązków wobec prawa w celu ochrony innych osób lub ich żywotnych interesów oraz dla celów, które leżą w interesie publicznym.

Dane pojazdu z dostępem do Internetu

Dane pojazdu z dostępem do Internetu są to wszelkie informacje na temat Państwa samochodu, w tym: informacje dot. wyposażenia, części oraz ich stanu, sposobu użytkowania pojazdu - w tym stylu jazdy, lokalizacji oraz warunków zewnętrznych (np. temperatura na zewnątrz pojazdu). Są one zintegrowane z numerem VIN, który może być przypisany do Państwa jako właściciela lub leasingobiorcy. Poniżej znajdują się rodzaje danych, które mogą być przez nas gromadzone i cele, dla których, w granicach dozwolonych przepisami prawa, będą one wykorzystywane.

W zależności od wybranego przez Państwa zakresu łączności, a także, w pewnych wypadkach, preferowanych ustawień, pewne kategorie danych nie będą gromadzone lub przetwarzane dla przedstawionych w niniejszym oświadczeniu celów. Firma Ford ma prawo anonimizować dane i wykorzystywać je w jakimkolwiek celu.

Przetwarzamy dane pojazdu z dostępem do Internetu, korzystając z najnowszych narzędzi analitycznych, by zapewnić najwyższą jakość naszych usług i uzyskiwać najdokładniejsze informacje pozwalające na odpowiednie ukierunkowanie naszych działań. Poniżej przedstawiamy przykłady.

Kategoria danych samochodu podłączonego do Internetu
Przykładowe dane
Cele przetwarzania
Dane pojazdu
Numer Identyfikacyjny Pojazdu
(VIN), model oprzyrządowania
komputerowego i numery
części, stan liczników
i systemów pokładowych
(w tym: poziomy płynów
eksploatacyjnych, stan
ciśnienia w oponach, działanie
zamków w drzwiach), przebieg
itp.

Dostarczanie usług sieciowych,
lepsze zrozumienie kwestii
związanych z funkcjonowaniem
pojazdu i efektywniejsze
rozwiązywanie problemów,
przeprowadzanie zdalnych
testów diagnostycznych,
przeprowadzanie badań
produktowych i wdrażanie
ulepszeń, oferowanie
spersonalizowanych
produktów i usług.


Dane pojazdu mogą być
udostępniane zdalnie przez
usługę FordPass Connect,
AppLink lub przez Wi-Fi.
Możliwe jest pobranie danych
bezpośrednio z pojazdu
podczas wizyt w serwisie.

Dane dotyczące prowadzenia
pojazdu
Prędkość, użycie pedału gazu,
hamulców i kierownicy,
korzystanie z pasów
bezpieczeństwa oraz inne
informacje dotyczące
korzystania z pojazdu w czasie
jazdy

Dostarczanie usług sieciowych,
przeprowadzanie badań
produktowych i wdrażanie
ulepszeń, lepsze zrozumienie
kwestii związanych
z funkcjonowaniem pojazdu
i efektywniejsze rozwiązywanie
problemów, oferowanie usług
opartych na w/w danych,
np. specjalne programy
zniżkowe ubezpieczycieli (jeśli
są dostępne), oferowanie
spersonalizowanych
produktów i usług.

Dane dotyczące prowadzenia
pojazdu mogą być
udostępniane zdalnie przez
usługę FordPass Connect
i AppLink.

Dane systemów pokładowych
Nawiązane połączenie Wi-Fi
lub połączenie z siecią
komórkową wersje
zainstalowanego
oprogramowania
i oprogramowania układowego
systemów takich jak SYNC,
korzystanie z systemów
i technologii pokładowych
i poprawność ich działania
(np. nawigacja, systemy
multimedialne, łączność
z telefonem komórkowym,
Bluetooth, automatycznie
sterowana klimatyzacja,
ustawienia foteli, ustawienia
systemu SYNC, zmiany ustawień łączności)

Dostarczanie usług sieciowych,
lepsze zrozumienie kwestii
związanych z funkcjonowaniem
pojazdu i efektywniejsze
rozwiązywanie problemów,
przeprowadzanie zdalnych
testów diagnostycznych,
przeprowadzanie badań
produktowych i wdrażanie
ulepszeń, oferowanie
spersonalizowanych
produktów i usług.


Dane systemów pokładowych
mogą być udostępniane
zdalnie przez usługę FordPass
Connect i AppLink lub przez
Wi-Fi. Możliwe jest pobranie
danych bezpośrednio z pojazdu
podczas wizyt w serwisie.

Dokładne dane lokalizacyjne

Szerokość i długość
geograficzna, na jakiej znajduje
się pojazd przekazywana
w czasie rzeczywistym.

Te dane mogą być
wykorzystywane do określania
lokalizacji Twojego urządzenia
lub pojazdu, kierunku jazdy
oraz prędkości.

Dostarczanie usług sieciowych
(np. aplikacja Live Traffic),
lepsze zrozumienie kwestii
związanych z funkcjonowaniem
pojazdu i efektywniejsze
rozwiązywanie problemów,
przeprowadzanie zdalnych
testów diagnostycznych,
przeprowadzanie badań
produktowych i wdrażanie
ulepszeń, oferowanie
spersonalizowanych
produktów i usług.


Dokładne dane lokalizacyjne
mogą być używane do
oferowania Państwu
spersonalizowanych
produktów i usług. Dane są
udostępniane zdalnie przez
usługę FordPass Connect
i AppLink.

Alerty stanu połączenia

Modem cyklicznie przesyła
dane do sieci
telekomunikacyjnej, aby nie
stracić połączenia. Dane
przesyłane przez modem to
numer karty SIM, elektroniczny
numer seryjny modemu oraz
dane pozwalające na
identyfikację pojazdu.
Dostawcy usług internetowych
mogą mieć dostęp do
dodatkowych informacji,
np. identyfikatorów stacji
przekaźnikowych.


Ważne: usługa FordPass
Connect udostępnia powyższe
dane do momentu
dezaktywacji karty SIM. Więcej
informacji na ten temat można
uzyskać w Centrum Obsługi
Klienta Ford.

Potwierdzanie poprawnego
działania usługi FordPass
Connect w przesyłaniu
i odbieraniu danych z sieci
telekomunikacyjnej.


Alerty stanu połączenia są
udostępniane zdalnie przez
usługę FordPass Connect.

Informacje o zdalnych
aktualizacjach

Aktualne wersje
zainstalowanego
oprogramowania (w tym
FordPass Connect) oraz
specyfikacja techniczna danego
modemu, systemów
i modułów pojazdu.

Zapewnienie wszystkich
niezbędnych i aktualnych
wersji oprogramowania,
systemów, modułów
i technologii FordPass Connect.

Informacje o zdalnych
aktualizacjach są udostępniane
zdalnie przez usługę FordPass
Connect lub przez Wi-Fi

next
prev

Powyższe dane pojazdu z dostępem do Internetu mogą być przez nas przetwarzane również w poniższych celach.

 • Sprawdzanie połączenia systemu FordPass Connect, a w przypadku braku pełnej łączności, kontaktowanie się z Państwem w związku z naszymi usługami łączności. Ta usługa wymaga wyrażenia przez Państwa zgody na otrzymywanie wiadomości marketingowych.
 • Realizacja Państwa poleceń (np. udostępniania usług za pomocą aplikacji FordPass).
 • Zarządzanie i doskonalenie naszej działalności oraz relacji z użytkownikiem.
 • Ocena jakości usług świadczonych przez firmę Ford oraz świadczonych dla nas lub w naszym imieniu przez naszych dostawców. 
 • Obsługa Państwa zgłoszeń.
 • Ułatwienie poznania, rozwijania i polepszania naszych produktów, procedur, usług oraz strategii marketingowej i biznesowej.
 • Wypełnianie naszych obowiązków prawnych, dostosowywania się do procedur lub żądań udzielenia informacji wydanych przez organy władzy lub osoby trzecie oraz zapobiegania i wykrywania przestępstw i oszustw, lub ochrony praw Państwa, naszych lub innych osób.

W granicach dozwolonych przepisami prawa możemy korzystając ze zautomatyzowanych procesów podejmowania decyzji zestawiać i analizować dane pojazdu z dostępem do Internetu z innymi dotyczącymi Państwa danymi osobowymi, które posiadamy, w celach wskazanych powyżej. Takie działania mogą obejmować, dla przykładu, analizę danych diagnostycznych pojazdu, przeprowadzanie procesów wycofania produktów z rynku, szacowanie efektywności naszego marketingu i obsługi klienta, przeprowadzanie badań rynku i ustalanie, jakie produkty i usługi mogą Państwa interesować oraz kontaktowanie się w celu ich oferowania. 

W ograniczonych przypadkach, nasze decyzje oparte na zautomatyzowanym przetwarzaniu mogą wywoływać wobec Państwa skutki prawne lub w inny sposób istotnie na Państwa wpływać. Będziemy mogli podejmować takie decyzje jedynie, jeżeli:

 • są one niezbędne do zawarcia lub wykonania umowy,
 • są dozwolone prawem,
 • udzielą nam Państwo zgody na podjęcie takiej decyzji.

Mogą Państwo skontaktować się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji o decyzjach opartych na zautomatyzowanym przetwarzaniu oraz, w określonych sytuacjach, sprzeciwić się im lub zażądać ich weryfikacji przez człowieka.

Bezpieczeństwo danych i zabezpieczenia pojazdu

Bezpieczeństwo transmisji danych przez Internet nie może być w stu procentach zagwarantowane. Mimo to, firma Ford, jak i nasi dostawcy usług i partnerzy dołożą wszelkich starań, aby zapewnić Państwu i Państwa danym należytą ochronę.

Korzystamy z wielu różnych technicznych, administracyjnych i fizycznych systemów zabezpieczeń w celu zapewnienia ochrony, utrzymania bezpieczeństwa, integralności i dostępności danych pojazdu z dostępem do Internetu.

Cyberbezpieczeństwo pojazdu

W naszej firmie działa specjalny zespół ds. cyberbezpieczeństwa pojazdów z dostępem do Internetu, który zajmuje się implementacją technicznych i organizacyjnych systemów zabezpieczeń w celu ochrony danych, np. kontrolowanie dostępu w celu zapobiegania zbędnemu lub nieupoważnionemu wglądowi oraz stosowanie cyfrowych środków zabezpieczeń, takich jak haszowanie i szyfrowanie danych.

Firma Ford bierze czynny udział w organizowanych forach branżowych skupiających się na szukaniu wspólnych rozwiązań i stosowaniu odpowiednich praktyk w odniesieniu do skomplikowanych zagadnień technicznych. Praca zespołu ds. cyberbezpieczeństwa pojazdów podłączonych do Internetu jest wspierana przez społeczność specjalistów z organizacji takich jak BITS (audyt, kontrola i tworzenie systemów informatycznych), z którymi współpracujemy w zależności od potrzeb konkretnych projektów.

Z dumą informujemy, że Firma Ford jest jednym z inicjatorów projektu Auto-ISAC (tj. Centrum ds. Analizy Udostępnianych Danych w Branży Motoryzacyjnej), który jest próbą zmierzenia się z wyzwaniami stawianymi przez nowe technologie w przemyśle samochodowym. Auto-ISAC jest platformą dostępną dla producentów, partnerów i interesariuszy branży motoryzacyjnej, dzięki której możemy wymieniać się informacjami dot. cyberbezpieczeństwa, wspólnie zarządzać danymi i reagować na cyberzagrożenia dotyczące pojazdów.

Przesyłanie i udostępnianie danych

Dane pojazdu z dostępem do Internetu mogą zostać ujawnione:

 • spółkom i innym podmiotom, które dostarczają usługi w naszym imieniu, takim jak spółki webhostingowe oraz dostawcy innych usług IT,
 • spółkom i innym podmiotom, jeśli poprosili nas Państwo o ujawnienie im swoich danych osobowych lub wyrazili na to zgodę,
 • dealerom i innym naszym partnerom, kiedy jest to niezbędne do oferowania Państwu produktów lub świadczenia usług (dla przykładu, firmie Polkomtel świadczącej nam usługi sieciowe),
 • profesjonalnym doradcom,
 • wszelkim organom egzekucyjnym, sądom, organom regulacyjnym, rządowym lub innym osobom trzecim, w zakresie niezbędnym do wypełnienia obowiązku prawnego lub do ochrony naszych praw, praw osoby trzeciej lub bezpieczeństwa osobistego jednostki, lub do wykrywania i zapobiegania oszustwom, lub ze względów bezpieczeństwa,
 • osobie trzeciej, która nabywa lub na którą przenosimy, wszystkie lub niemal wszystkie nasze aktywa i zadania,
 • spółkom z grupy Ford Motor Company 

Przesyłając i udostępniając Państwa dane, dopełnimy wszelkich starań, aby ich dalsze wykorzystywanie było zgodne z wyszczególnionymi w niniejszym oświadczeniu celami.

Państwa dane osobowe mogą być przesyłane w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”) oraz poza obszar EOG (w tym do spółek Ford Motor Company w Stanach Zjednoczonych). Kraje, do których przekazujemy Państwa dane osobowe, mogą nie być postrzegane przez Komisję Europejską jako zapewniające odpowiedni poziom ochrony danych osobowych. Wobec tego, w przypadku przesyłania danych osobowych poza obszar EOG, będziemy działać zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa ochrony danych osobowych. Dla przykładu, w razie wystąpienia takiej konieczności, zastosujemy odpowiednie zabezpieczenia zgodnie z naszym obowiązkiem prawnym zapewnienia odpowiedniej ochrony Państwa danym osobowym niezależnie od kraju, do którego zostaną przesłane. Takie zabezpieczenia mogą obejmować zawarcie w umowie z osobą trzecią, której mają zostać udostępnione Państwa dane osobowe, klauzul umownych gwarantujących, że Państwa dane będą chronione na poziomie równorzędnym jak ten stosowany w krajach EOG. W celu uzyskania dalszych informacji o sposobie, w jaki Ford chroni Państwa dane osobowe w przypadku przesyłania poza obszar EOG lub uzyskania kopii zastosowanych przez nas zabezpieczeń w celu ochrony Państwa danych osobowych, prosimy kontaktować się z nami pod adresem wskazanym niżej.

Przechowywanie danych

Przechowujemy Państwa dane osobowe w formie umożliwiającej identyfikację tak długo, jak jest to konieczne do wypełniania wyżej opisanych celów. Zasadniczo oznacza to przechowywanie Państwa danych osobowych, dopóki:

 • dane te są zasadnie wymagane w celu, dla którego je Państwo dostarczyli lub je zebraliśmy,
 • dane te są zasadnie wymagane w celu ochrony naszych praw lub własności (co do zasady, będzie to długość okresu przedawnienia roszczeń), 
 • obowiązujące przepisy prawa wymagają przechowywania przez nas Państwa danych osobowych. W przypadku, gdy dane są wykorzystywane do więcej niż jednego celu, będą one przechowywane tak długo, jak będzie wymagała tego realizacja celu wymagającego najdłuższego okresu przechowywania.

W momencie, gdy wygaśnie zasadność dalszego przechowywania danych pojazdu z dostępem do Internetu, zostaną one nieodwracalnie zanonimizowane lub zniszczone.

W celu uzyskania dalszych informacji o naszej polityce przechowywania danych, prosimy kontaktować się z nami pod adresem wskazanym niżej.

Państwa prawa i nasze dane kontaktowe

Mają Państwo prawo do uzyskania informacji na temat rodzaju i celu przechowywania przez nas danych osobowych, jak również do ich sprostowania w razie potrzeby. Przysługuje Państwu, w pewnych okolicznościach, także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych, prawo do żądania ograniczenia przetwarzania oraz prawo do żądania ich usunięcia. W pewnych okolicznościach, mają Państwo także prawo do żądania otrzymania swoich danych osobowych w powszechnie używanym formacie elektronicznym, w celu przesyłania ich innym podmiotom (jest to często określane jako prawo do „przenoszenia danych”).

W przypadku wyrażenia zgody na korzystanie przez nas z danych osobowych, maja Państwo prawo w dowolnym momencie ją wycofać. [Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody uzyskanej przed jej wycofaniem.]

Jeśli mają Państwo zastrzeżenia dotyczące sposobu przetwarzania przez nas danych, mamy nadzieję, że w pierwszej kolejności zechcą Państwo skontaktować się z nami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Mają Państwo także prawo do złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który jest organem odpowiedzialnym za ochronę danych osobowych w Polsce

Jeśli mają Państwo jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące przetwarzania przez nas danych osobowych lub chcieliby wykonać którekolwiek ze swoich praw związanych z danymi osobowymi, prosimy w pierwszej kolejności o kontakt z Ford Polska Sp. z o.o. pod adresem ul. Taśmowa 7, 02-677 Warszawa, e-mail: kontakty@ford.com, tel.: 022 522 27 27 Mogą Państwo skontaktować się także z firmą Ford Motor Company dzwoniąc pod numer: +001- 800-392-3673 lub 800-232-5952 (dla urządzeń telefonicznych dla osób niesłyszących) lub pisząc na adres:

Customer Relationship Center

P.O. Box 6248

Dearborn, MI 48126 USA

Możecie Państwo również skontaktować się z Europejskim Inspektorem Ochrony Danych grupy Ford pod adresem: DPeurope@ford.com

Aktualizowanie niniejszego oświadczenia

Zastrzegamy sobie prawo do aktualizowania i dokonywania zmian w treści niniejszego oświadczenia. W przypadku zmian, które będą miały istotny wpływ na charakter przetwarzania zebranych danych osobowych lub na Państwa, powiadomimy o tym Państwa z odpowiednim wyprzedzeniem, umożliwiając Państwu skorzystanie ze swoich praw wobec danych osobowych (np. wyrażenie sprzeciwu wobec ich przetwarzania).