Home > Osobowe > FIESTA > Cechy i funkcje > Prowadzenie

Systemy wspomagające kierowcę

Ford Fiesta został wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania, które wspomagają kierowcę od pierwszego kilometra, dbając o bezpieczeństwo. Wśród nich znajdziesz system Pre-Collision Assist z technologią wykrywania pieszych, układ wspomagania hamowania awaryjnego (EBA) oraz system stabilizacji toru jazdy przyczepy (TSA).

Adaptacyjny tempomat

Adaptacyjny tempomat to system kontroli prędkości, który monitoruje drogę przed samochodem. Adaptive Cruise Control pozwala wybrać i utrzymywać prędkość (od 25 do 180 km na godzinę) z jaką chce jechać kierowca, a gdy wykryje pojazd znajdujący się przed Twoim samochodem, zwolni lub zahamuje, by zapewnić odpowiednią odległość między pojazdami. Gdy droga znów będzie pusta, system przywróci ustawioną prędkość.

Bezstresowe parkowanie i wyjeżdżanie z miejsca parkingowego

Parkowanie może czasem przyprawiać o ból głowy. Ale nie w Fordzie Fiesta. Tutaj jest zaawansowana technologia aktywnego asystenta parkowania – zarówno prostopadłego, jak i równoległego. System wyszukuje wolną przestrzeń i automatycznie parkuje, a jedyne co Ty musisz robić, to operować pedałem gazu i hamulca oraz skrzynią biegów.

Technologia, która widzi to, czego Ty nie dostrzegasz

System monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach (Blind Spot Information) ostrzega kierowcę, że inny pojazd wjechał w martwe pole widzenia, poprzez włączenie dyskretnych diod wbudowanych w lusterka zewnętrzne po odpowiedniej stronie. Blind Spot Information wykorzystuje obecnie także zupełnie nową technologię Cross Traffic Alert, która w momencie wyjazdu tyłem z prostopadłego miejsca parkingowego o ograniczonej widoczności wykrywa pojazdy zbliżające się z prawej lub lewej strony pojazdu i ostrzega o nich kierowcę.

Zaawansowany system pomagający utrzymać pojazd na pasie ruchu

Wystarczy chwila nieuwagi, by zjechać ze swojego pasa ruchu, co może mieć poważne konsekwencje. Korzystając z umieszczonej z przodu pojazdu kamery, system monitoruje drogę przed autem i rozpoznaje, że pojazd zbliża się do oznaczeń pasa ruchu przy wyłączonym kierunkowskazie i ostrzega o tym kierowcę sygnałem wizualnym i poprzez wywołanie drgań na kierownicy. Gdy kierowca nie zareaguje na ostrzeżenie o zjechaniu z pasa ruchu, system wspomagający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu spowoduje, że kierowca odczuje na kierownicy siłę układu wspomagania kierującą pojazd na właściwy pas ruchu. Kierowca może świadomie pominąć działanie systemu, kontynuując manewr w zaplanowany sposób.

System przechodzi automatycznie w stan uśpienia, gdy prędkość spada poniżej 65 km/h. Można wyłączyć go również ręcznie.

Bezstresowe parkowanie i wyjeżdżanie z miejsca parkingowego. Ford Fiesta

Dynamika jazdy dostosowana do Ciebie

Fiesta Active to elastyczny pojazd. Możesz spersonalizować charakterystykę jazdy, zmieniając reakcję przepustnicy Fiesta, sterowanie, a nawet zmianę biegów, aby pasowały do Twojego stylu jazdy i warunków drogowych. Dostępne są trzy tryby jazdy "Normalny", "Ekologiczny" i "Sportowy".

Ford SYNC z funkcją wzywania pomocy. Ford Fiesta

Ford SYNC z funkcją wzywania pomocy

Jedną z funkcji systemu Ford SYNC 3 jest funkcja Emergency AssistanceFord Assistance. Gdy dojdzie do wypadku, uruchamia się w momencie aktywacji poduszki powietrznej lub odcięcia pompy paliwa. Tak długo, jak telefon komórkowy jest podłączony do Ford SYNC 3, system może wykorzystać go do połączenia ze służbami ratunkowymi, aby podać im wszystkie istotne informacje (np. współrzędne GPS) oraz umożliwić rozmowę z kierowcą.

Łatwe i bezpieczne cofanie dzięki wbudowanej kamerze

Słupki, rowery, niskie murki czy bawiące się dzieci – na wyświetlaczu Forda Fiesta kamera ułatwiająca parkowanie pokaże wszystko to, co znajduje się z tyłu samochodu. System dodatkowo wyświetla wirtualne linie, które pomagają parkować nawet w bardzo ciasnych miejscach. Kamera uruchamia się automatycznie, po wybraniu biegu wstecznego.

Łatwe i bezpieczne cofanie dzięki wbudowanej kamerze. Ford Fiesta
Pomoc podczas ruszania pod górę. Ford Fiesta

Pomoc podczas ruszania pod górę

Układ ułatwiający ruszanie na wzniesieniach (HSA) zapobiega stoczeniu się samochodu podczas ruszania. Utrzymuje on działanie układu hamulcowego przez dodatkowe 2,5 sekundy po zdjęciu nogi z pedału hamulca. Dzięki temu zyskujesz czas i kontrolę w chwili przekładania stopy z pedału hamulca na pedał gazu. System jest również przydatny w momencie zatrzymywania i ruszania na śliskiej nawierzchni.

Tempomat

Ustaw prędkość, zdejmij nogę z pedału gazu i rozkoszuj się jazdą. Teraz dzięki wyposażeniu Forda Fiesta w tempomat ze sterowaniem umieszczonym na kierownicy możesz łatwo ustawić stałą prędkość pojazdu i cieszyć przyjemną oraz oszczędną jazdą.

Tempomat. Ford Fiesta
Top