Home > Osobowe > FIESTA > Cechy i funkcje > Prowadzenie

Systemy wspomagające kierowcę

Ford Fiesta został wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania, które wspomagają kierowcę od pierwszego kilometra, dbając o bezpieczeństwo. Wśród nich znajdziesz system Pre-Collision Assist z technologią wykrywania pieszych, układ wspomagania hamowania awaryjnego (EBA) oraz system stabilizacji toru jazdy przyczepy (TSA).

Adaptacyjny tempomat

Adaptacyjny tempomat z funkcją Stop & Go pozwala wybrać i utrzymywać prędkość (od 25 do 180 km na godzinę) z jaką chce jechać kierowca. A jeśli wbudowany czujnik radarowy wykryje pojazd znajdujący się przed Twoim samochodem, Ford Fiesta zwolni lub zahamuje, by zapewnić odpowiednią odległość między pojazdami. Gdy droga znów będzie pusta, system przywróci ustawioną prędkość.

Bezstresowe parkowanie i wyjeżdżanie z miejsca parkingowego

Parkowanie może czasem przyprawiać o ból głowy. Ale nie w Fordzie Fiesta. Tutaj jest zaawansowana technologia aktywnego asystenta parkowania – zarówno prostopadłego, jak i równoległego. System wyszukuje wolną przestrzeń i automatycznie parkuje, a jedyne co Ty musisz robić, to operować pedałem gazu i hamulca oraz skrzynią biegów.

Technologia, która widzi to, czego Ty nie dostrzegasz

System monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach (Blind Spot Information) ostrzega kierowcę, że inny pojazd wjechał w martwe pole widzenia, poprzez włączenie dyskretnych diod wbudowanych w lusterka zewnętrzne po odpowiedniej stronie. Blind Spot Information wykorzystuje obecnie także zupełnie nową technologię Cross Traffic Alert, która w momencie wyjazdu tyłem z prostopadłego miejsca parkingowego o ograniczonej widoczności wykrywa pojazdy zbliżające się z prawej lub lewej strony pojazdu i ostrzega o nich kierowcę.

Zaawansowany system pomagający utrzymać pojazd na pasie ruchu

Wystarczy chwila nieuwagi, by zjechać ze swojego pasa ruchu, co może mieć poważne konsekwencje. Korzystając z umieszczonej z przodu pojazdu kamery, system monitoruje drogę przed autem i rozpoznaje, że pojazd zbliża się do oznaczeń pasa ruchu przy wyłączonym kierunkowskazie i ostrzega o tym kierowcę sygnałem wizualnym i poprzez wywołanie drgań na kierownicy. Gdy kierowca nie zareaguje na ostrzeżenie o zjechaniu z pasa ruchu, system wspomagający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu spowoduje, że kierowca odczuje na kierownicy siłę układu wspomagania kierującą pojazd na właściwy pas ruchu. Kierowca może świadomie pominąć działanie systemu, kontynuując manewr w zaplanowany sposób.

System przechodzi automatycznie w stan uśpienia, gdy prędkość spada poniżej 65 km/h. Można wyłączyć go również ręcznie.

Bezstresowe parkowanie i wyjeżdżanie z miejsca parkingowego. Ford Fiesta

Dynamika jazdy dostosowana do Ciebie

Forda Fiesta z łatwością dostosujesz do swojego stylu jazdy i warunków na drodze. Możesz spersonalizować charakterystykę jazdy, zmieniając reakcję przepustnicy a nawet sposób zmiany biegów. Dostępnych jest kilka trybów jazdy: "Normalny", "Ekologiczny”, "Sportowy” oraz „Śliska nawierzchnia” w Fiesta Active i "Tor wyścigowy" dla wersji ST2 i ST3.

Reflektory halogenowe ze światłami do jazdy dziennej w technologii LED

Reflektory LED są bardzo wydajne, trwałe oraz zapewniają jasne i naturalne światło, co znacznie poprawi widoczność podczas jazdy. Automatycznie dostosowują się do panujących warunków na drodze, dzięki czemu każda podróż stanie się bardziej komfortowa.

Zaawansowany system pomagający utrzymać pojazd na pasie ruchu. Ford Fiesta
Ford SYNC z funkcją wzywania pomocy. Ford Fiesta

Ford SYNC z funkcją wzywania pomocy

Jedną z funkcji systemu Ford SYNC 3 jest Emergency Assistance. Gdy dojdzie do wypadku, uruchamia się w momencie aktywacji poduszki powietrznej lub odcięcia pompy paliwa. Tak długo, jak telefon komórkowy jest podłączony do Ford SYNC 3, system może wykorzystywać go do połączenia ze służbami ratunkowymi, aby podać im wszystkie istotne informacje (np. współrzędne GPS) oraz umożliwić rozmowę z kierowcą. W każdej chwili możesz zdecydować o przerwaniu połączenia. W przypadku drobnych problemów na drodze, takich jak uszkodzenie opony, aplikacja FordPass pozwala szybko i łatwo wezwać pomoc drogową oraz śledzić jej przybycie na mapie w czasie rzeczywistym.

Łatwe i bezpieczne cofanie dzięki wbudowanej kamerze

Słupki, rowery, niskie murki czy bawiące się dzieci – na wyświetlaczu Forda Fiesta kamera ułatwiająca parkowanie pokaże wszystko to, co znajduje się z tyłu samochodu. System dodatkowo wyświetla wirtualne linie, które pomagają parkować nawet w bardzo ciasnych miejscach. Kamera uruchamia się automatycznie, po wybraniu biegu wstecznego.

Łatwe i bezpieczne cofanie dzięki wbudowanej kamerze. Ford Fiesta
Pomoc podczas ruszania pod górę. Ford Fiesta

Pomoc podczas ruszania pod górę

Układ ułatwiający ruszanie na wzniesieniach (HSA) zapobiega stoczeniu się samochodu podczas ruszania. Utrzymuje on działanie układu hamulcowego przez dodatkowe 2,5 sekundy po zdjęciu nogi z pedału hamulca. Dzięki temu zyskujesz czas i kontrolę w chwili przekładania stopy z pedału hamulca na pedał gazu. System jest również przydatny w momencie zatrzymywania i ruszania na śliskiej nawierzchni.

Mniej męczące i ekonomiczniejsze podróżowanie

Tempomat Forda Fiesta wyposażony jest w funkcję rozpoznawania znaków drogowych (Intelligent Speed Assist) i regulowanego ogranicznika prędkości (Adjustable Speed Limiter). Pozwala on kierowcy nie tylko wybrać i utrzymać prędkość, ale również automatycznie dostosowuje ją do obowiązujących ograniczeń lub – za zgodą kierowcy – nie pozwala jej przekroczyć. Wszystko to zmniejsza spalanie i ryzyko otrzymania mandatu.

Tempomat. Ford Fiesta
Top