Home > Serwis > Informacje i pomoc > Pytania i odpowiedzi > Samochody Elektryczne
FAQs page

Samochody Elektryczne

 

Najczęściej zadawane pytania

 • Samochód elektryczny możesz naładować zarówno w domu, jak i w podróży.

  Ładowanie w domu

  • Ładowarka Ford Wallbox to najwygodniejszy i najszybszy sposób ładowania samochodu w domu, jeśli zamierzasz co noc w pełni ładować baterię. Jedna godzina ładowania samochodu poprzez Wallbox daje ponad 48 km zasięgu.
  • Gniazdo przemysłowe zapewnia szybsze ładowanie baterii w porównaniu do standardowego gniazdka domowego. Jeśli chcesz z niego skorzystać, użyj specjalnego przewodu 3-stykowego dołączonego do samochodu. Każda godzina ładowania zwiększa zasięg o ok 30 km.
  • Tradycyjne domowe gniazdko elektryczne 230V - wymaga znacznie więcej czasu w porównaniu do ładowarki Wallbox czy gniazda przemysłowego. Godzina ładowania zwiększa zasięg o 10-15 km.
  • Zalecamy zapoznanie się z obowiązującymi wymogami dotyczącymi użytkowania energii elektrycznej do ładowania pojazdów elektrycznych w domu. Konieczne może okazać się zlecenie obsługującej Państwa firmie energetycznej wykonanie w domu dodatkowej kontroli bezpieczeństwa.

  Ładowanie w miejscu publicznym

  W Europie istnieje obecnie ponad 100 tys. stacji ładowania samochodów elektrycznych zlokalizowanych w miejscach publicznych jak centra handlowe, parkingi przy supermarketach, stacje obsługi pojazdów przy autostradach. 

  Stacja ładowania (prąd zmienny, moc 10-20 kW) – jedna godzina ładowania gwarantuje przejechanie około 30 km. Doskonale sprawdzi się podczas zakupów. 

  Stacja szybkiego ładowania (prąd stały, moc 50-100 kW) – jedna godzina ładowania gwarantuje przejechanie około 160 km. Gdy zależy Ci na szybszym naładowaniu i większym zasięgu.

  Stacja szybkiego ładowania o dużej mocy (prąd stały, moc 150 kW lub więcej) – jedna godzina ładowania gwarantuje przejechanie około 320 km. Błyskawicznie zwiększa zasięg Twojego auta.  

  Liczba ładowarek o dużej mocy stale się zwiększa. Firma Ford współpracuje z firmą IONITY, dzięki czemu przy europejskich autostradach powstają kolejne stacje ładowania tego typu.

  Wszystkie dane liczbowe podano na podstawie obliczeń przeprowadzonych w uśrednionych warunkach. Rzeczywista szybkość ładowania może się różnić.

 • Ładowarka Ford Wallbox to najwygodniejszy i najszybszy sposób ładowania samochodu w domu, jeśli zamierzasz co noc w pełni ładować baterię. Jedna godzina ładowania samochodu poprzez Wallbox daje ponad 48 km zasięgu. 

  Gniazdo przemysłowe zapewnia szybsze ładowanie baterii w porównaniu do standardowego gniazdka domowego. Jeśli chcesz z niego skorzystać, użyj specjalnego przewodu 3-stykowego dołączonego do samochodu. Każda godzina ładowania zwiększa zasięg o ok 30 km.

  Tradycyjne domowe gniazdko elektryczne 230V - wymaga znacznie więcej czasu w porównaniu do ładowarki Wallbox czy gniazda przemysłowego. Godzina ładowania zwiększa zasięg o 10-15 km.

  Zalecamy zapoznanie się z obowiązującymi wymogami dotyczącymi użytkowania energii elektrycznej do ładowania pojazdów elektrycznych w domu. Konieczne może okazać się zlecenie obsługującej Państwa firmie energetycznej wykonanie w domu dodatkowej kontroli bezpieczeństwa.

 • Czas ładowania pojazdu elektrycznego zależy od pojemności baterii, pozostałej w niej energii oraz sposobu ładowania. Oto kilka przykładów przedstawiających, jak różne typy ładowarek zwiększają zasięg pojazdu w ciągu jednej godziny ładowania.

  Domowe gniazdko elektryczne: 1 godzina ładowania = ok 10-15 km zasięgu

  Ładowarka Ford Wall-Box: 1 godzina ładowania = ok 50 km zasięgu

  Stacja szybkiego ładowania (prąd stały, moc 50 kW): 1 godzina ładowania = ok 160 km zasięgu

  Stacja szybkiego ładowania o dużej mocy (prąd stały, moc 150 kW): 1 godzina ładowania = ok 320 km zasięgu

  Wszystkie wartości podano na podstawie obliczeń przeprowadzonych w uśrednionych warunkach. Rzeczywista szybkość ładowania może się różnić.

 • Wybór ładowarki jest uzależnionyod instalacji elektrycznej czy infrastruktury miejsca zamieszkania. 

  Więcej informacji odnośnie sposobów ładowania baterii znajdziesz w zakładce: "Jak naładować samochód elektryczny".

 • Skorzystaj z aplikacji FordPassFordPass BEV lub systemu nawigacji w samochodzie aby wyszukać publiczne stacje ładowania. System wskaże Ci lokalizacje stacji, dostępność i koszt ładowania.

 • Z abonamentem na ładowanie FordPass opłata za ładowanie będzie automatycznie odejmowana od przedpłaconej sumy. Za każdym razem po zakończeniu ładowania będziesz otrzymywał powiadomienie ze szczegółowymi informacjami na temat ładowania i kosztów.

  Nowe funkcje aplikacji FordPass dla samochodów elektrycznych dostępne będą w  w 2020 roku.

 • Zasięg samochodów elektrycznych jest bardzo zróżnicowany i zależy od pojemności baterii, która jest stosunkowo niewielka w przypadku samochodów miejskich i zdecydowanie większa w przypadku SUV-ów. Ford Mustang Mach-E oferuje docelowy zasięg 450 km ze standardową baterią lub do 600 km* z baterią o rozszerzonym zasięgu.

 • Baterie mają określoną optymalną temperaturę roboczą – w celu jej osiągnięcia samoczynnie aktywowana jest funkcja ogrzewania lub chłodzenia. Zasilają one wszystkie włączone elementy wyposażenia, dlatego każde zmniejszenie poboru energii zwiększy zasięg pojazdu. Przy niskich temperaturach warto dodatkowo:

  • przed wyjazdem nagrzać samochód w trakcie ładowania,
  • usunąć zalegający śnieg, aby obniżyć masę auta,
  • korzystać z funkcji podgrzewania foteli i kierownicy zamiast nagrzewać całe wnętrze,
  • prowadzić ekonomicznie – zachowuj niezbyt wysoką stałą prędkość, spokojnie przyśpieszaj i hamuj, dbaj o płynność jazdy,
  • maksymalizować energię odzyskiwaną podczas hamowania – hamuj stopniowo,
  • podłączać samochód elektryczny do zewnętrznego źródła energii za każdym razem, gdy się nim nie poruszasz, dzięki czemu system nie zostanie wychłodzony, a bateria zostanie doładowana.
 • Koszty serwisowe samochodów elekrycznych są dużo niższe w porównaniu z konwencjonalnymi pojazdami.

  Wiąże się to z tym, że pojazdy elektryczne mają mniej ruchomych części, dzięki czemu koszty utrzymania powinny być niższe.

 • Szacunkowy roczny koszt ładowania samochodu elektrycznego wynosi 1,467 PLN. Z kolei średni roczny koszt benzyny to 7,931 PLN.Fuel Saving Samochody Electryczne

 • Pojazdy elektryczne to naturalny krok w przyszłość przyczyniający sie do ekologincznej jazdy z zerwoym poziomem emisji spalin i zerwowym zużyciem paliwa.  Nasz plan na elektryfikację jest prosty. Wykorzystujemy nasze mocne strony, takie jak niezawodność, wydajność i nowoczesne technologie, następnie wdrażamy je do pojazdów elektrycznych. Nowy, w pełni elektryczny Mustang Mach-E to dopiero początek.

 • Zasięg pojazdów elektrycznych zależy od kilku czynników – podobnie jak w przypadku samochodów napędzanych silnikiem spalinowym. Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze z nich.

  • Wysokie prędkości i gwałtowne przyspieszanie zużywają więcej energii, zmniejszając zasięg pojazdu. Podróżując ze stałą prędkością i stopniowo przyspieszając, przejedziesz większy dystans.
  • Ekstremalne warunki pogodowe negatywnie wpływają na baterie i mogą zmniejszyć zasięg pojazdu. Energia zużywana jest po prostu do ogrzewania lub chłodzenia wnętrza. Zalecamy ustawianie temperatury wnętrza podczas ładowania pojazdu.
  • Dzięki hamowaniu regeneracyjnemu możesz odzyskać ponad 90% energii, która zazwyczaj jest tracona. W samochodach elektrycznych Forda doładowuje ona wysokonapięciową baterię i maksymalizuje zasięg pojazdu. Dlatego próbuj przewidzieć sytuację na drodze, aby zoptymalizować hamowanie w celu maksymalnego odzyskania energii.
 • Nie - pojazdy w pełni elektryczne nie wydzielają spalin. A jeśli będziesz ładować swój samochód elektryczny przy użyciu energii ze źródeł odnawialnych, jeszcze bardziej zmniejszysz negatywny wpływ CO2 na środowisko.

 • Przy zakupie Forda Mustang Mach-E standardowo dołączane są dwa rodzaje kabli. 

  • do korzystania z publicznych stacji ładownia
  • do ładowania samochodu za pośrednictwem domowego i przemysłowego gniazda elektrycznego.

  Do ładowania pojazdu w innych krajach możesz potrzebować dodatkowej przejściówki.

Top