Home > Osobowe > NOWA FIESTA ST > Cechy i funkcje > Prowadzenie

Jeszcze więcej technologii

Każda inteligentna technologia w nowym Fordzi Fiesta ST ma własne zadanie.

Jedne ułatwiają jazdę w trasie utrzymując prawidłowy pas ruchu, monitorując martwe pole widzenia w lusterku czy rozpoznając znaki drogowe a inne usprawniają poruszanie się po mieście jak np. system wspomagający parkowanie, kamera cofnia, system zapobiegający kolizjom podczas jazdy z niską prędkością.

 

Niesamowite wrażenia z jazdy

Precyzyjne ustawienia jazdy

W ciągu chiwli możesz zmienić charakterystykę Fiesty ST, wybierając jeden spośród trzech trybów jazdy: Normalny, Sportowy i Torowy. Każde z tych ustawień precyzyjnie dostraja pracę silnika, zmieniając położenie przepustnicy, oraz czułość układu hamulcowego i kierowniczego. W połączeniu z ulepszonym zmiennym rozdziałem momentu obrotowego, elektronicznym systemem stabilizacji toru jazdy oraz sportową charakterystyką podwozia gwarantuje niezwykłą jakość prowadzenia – bez względu na to, czy jedziesz po autostradzie, czy ścigasz się na torze.

Stworzony z myślą o radości z jazdy

Inspirowane samochodami rajdowymi, zawieszenie nowego Forda Fiesty ST zostało skonstruowane w oparciu o rozwiązania i doświadczenie zespołu Ford Performance. Jest precyzyjnie dostrojone. Dzięki niemu samochód świetnie trzyma się drogi a prowadzenie jest dokładne. Ustawienia można dodatkowo zmieniać, wybierając odpowiedni tryb jazdy. Fiesta ST to również pierwszy kompaktowy, sportowy model z nadwoziem typu hatchback wyposażony w amortyzatory o zmiennej charakterystyce, które poprawiają stabilność i zwrotność oraz skracają czas reakcji. Amortyzatory reagujące na częstotliwość drgań automatycznie dopasowują się do warunków drogowych, co w połączeniu ze sportową tylną belką skrętną zapewnia najwyższą precyzję prowadzenia w każdej sytuacji.

Zaawansowany system pomagający utrzymać pojazd na pasie ruchu

Zaawansowany system pomagający utrzymać pojazd na pasie ruchu

Wystarczy chwila nieuwagi, by zjechać ze swojego pasa ruchu, co może mieć poważne konsekwencje. Korzystając z umieszczonej z przodu pojazdu kamery, system monitoruje drogę przed autem i rozpoznaje, że pojazd zbliża się do oznaczeń pasa ruchu przy wyłączonym kierunkowskazie i ostrzega o tym kierowcę sygnałem wizualnym i poprzez wywołanie drgań na kierownicy. Gdy kierowca nie zareaguje na ostrzeżenie o zjechaniu z pasa ruchu, system wspomagający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu spowoduje, że kierowca odczuje na kierownicy siłę układu wspomagania kierującą pojazd na właściwy pas ruchu. Kierowca może świadomie pominąć działanie systemu, kontynuując manewr w zaplanowany sposób.

System przechodzi automatycznie w stan uśpienia, gdy prędkość spada poniżej 65 km/h. Można wyłączyć go również ręcznie.

Widzi znaki drogowe, które kierowca mógłby przegapić

System rozpoznawania znaków drogowych (Traffic Sign Recognition) automatycznie odczytuje stałe i tymczasowe znaki drogowe z ograniczeniem prędkości lub zakazem wyprzedzania. Symbol rozpoznanego znaku wyświetlany jest na desce rozdzielczej, zmieniając się za każdym razem wraz z nowym ograniczeniem.

Lepsza widoczność bez oślepiania innych kierowców

Lepsza widoczność bez oślepiania innych kierowców

System automatycznego sterowania światłami drogowymi Auto High Beam to inteligentny układ oświetlenia, służący bezcenną pomocą podczas jazdy w nocy. Po wykryciu pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka lub jadących z przodu, system automatycznie zmienia światła drogowe na mijania, aby nikogo nie oślepić. Następnie, gdy droga znów jest pusta, system powraca do świateł długich, zapewniając maksymalną widoczność.

Technologia, która widzi to, czego Ty nie dostrzegasz

System monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach (Blind Spot Information) ostrzega kierowcę, że inny pojazd wjechał w martwe pole widzenia, poprzez włączenie dyskretnych diod wbudowanych w lusterka zewnętrzne po odpowiedniej stronie. Blind Spot Information wykorzystuje obecnie także zupełnie nową technologię Cross Traffic Alert, która w momencie wyjazdu tyłem z prostopadłego miejsca parkingowego o ograniczonej widoczności wykrywa pojazdy zbliżające się z prawej lub lewej strony pojazdu i ostrzega o nich kierowcę.

Ford SYNC z funkcją wzywania pomocy

Jedną z funkcji systemu Ford SYNC 3 jest funkcja Emergency Assistance. Gdy dojdzie do wypadku, uruchamia się w momencie aktywacji poduszki powietrznej lub odcięcia pompy paliwa. Tak długo, jak telefon komórkowy jest podłączony do Ford SYNC 3, system może wykorzystać go do połączenia ze służbami ratunkowymi, aby podać im wszystkie istotne informacje (np. współrzędne GPS) oraz umożliwić rozmowę z kierowcą.

Łatwe i bezpieczne cofanie dzięki wbudowanej kamerze

Słupki, rowery, niskie murki czy bawiące się dzieci – na wyświetlaczu Forda Fiesta kamera ułatwiająca parkowanie pokaże wszystko to, co znajduje się z tyłu samochodu. System dodatkowo wyświetla wirtualne linie, które pomagają parkować nawet w bardzo ciasnych miejscach. Kamera uruchamia się automatycznie, po wybraniu biegu wstecznego.

Łatwe i bezpieczne cofanie dzięki wbudowanej kamerze
System monitorowania koncentracji kierowcy

System monitorowania koncentracji kierowcy

System ten kontroluje poziom zmęczenia kierowcy. Jeśli na podstawie analizy stylu jazdy wykryje spadek koncentracji, w zestawie wskaźników pojawi się ikona ostrzegawcza sugerująca przerwę. Jeśli kierowca zignoruje ostrzeżenie i nie zatrzyma się, a system wykryje gwałtowne obniżenie koncentracji kierowcy (np. zjechanie z pasa ruchu), włączy się ostrzegawczy sygnał dźwiękowy i pojawi się dodatkowe ostrzeżenie wizualne.

Pomoc podczas ruszania pod górę

Układ ułatwiający ruszanie na wzniesieniach (HSA) zapobiega stoczeniu się samochodu podczas ruszania. Utrzymuje on działanie układu hamulcowego przez dodatkowe 2,5 sekundy po zdjęciu nogi z pedału hamulca. Dzięki temu zyskujesz czas i kontrolę w chwili przekładania stopy z pedału hamulca na pedał gazu. System jest również przydatny w momencie zatrzymywania i ruszania na śliskiej nawierzchni.

Pomoc podczas ruszania pod górę
Układ wspomagania kierownicy, który dostosowuje się do warunków

Układ wspomagania kierownicy, który dostosowuje się do warunków

Elektryczny układ wspomagania kierownicy EPAS (Electric Power Assisted Steering) automatycznie dostosowuje się do prędkości jazdy i warunków.  Przy jeździe z niewielką prędkością system sprawia, że obrót kierownicy jest lżejszy. Zwiększa to możliwości manewru. Jednak wraz ze wzrostem prędkości rośnie opór kierownicy. W ten sposób kierowca lepiej czuje samochód i ma zapewnioną łatwiejszą kontrolę nad pojazdem. Teraz EPAS kontroluje również zjeżdżanie z toru jazdy, uwzględniając boczne wiatry i inne warunki drogowe.

Top