JAK MOŻEMY CI POMÓC?

Home > Osobowe > MONDEO > Cechy i funkcje > Prowadzenie

Bardziej wyrafinowany sposób jazdy

Mondeo jest wyposażone w szereg zaawansowanych technologii zaprojektowanych tak, by ułatwić Ci życie. Niektóre systemy, np. inteligentny tempomat lub system wspomagający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu, monitorują warunki panujące na drodze czy natężenie ruchu i odpowiednio na nie reagują. Inne przydatne funkcje, w tym układ ułatwiający ruszanie z miejsca na wzniesieniach i aktywny asystent parkowania (Active Park Assist), umożliwiają bezstresową, komfortową jazdę.

Ford Mondeo Hybrid – Tempomat adaptacyjny pozwala wprowadzić żądaną prędkość i odległość od poprzedzającego pojazdu

Tempomat adaptacyjny

Tempomat adaptacyjny pozwala wprowadzić żądaną prędkość i odległość od poprzedzającego pojazdu, po czym będzie automatycznie utrzymywać zadany odstęp, jeśli warunki na drodze uniemożliwiają jazdę z ustaloną prędkością.

Stylowe i poprawiające widoczność światła do jazdy dziennej LED

Energooszczędne, nowoczesne światła do jazdy dziennej LED pomagają wcześniej dostrzec Twój samochód zarówno w dzień, jak i w nocy.

Nowy Ford Mondeo nowoczesne światła do jazdy dziennej LED
Ford Mondeo - system monitoruje drogę przed autem i rozpoznaje, że pojazd zbliża się do oznaczeń pasa przy wyłączonym kierunkowskazie

Zaawansowany system pomagający utrzymać pojazd na pasie ruchu

Wystarczy chwila nieuwagi, by zjechać ze swojego pasa ruchu, co może mieć poważne konsekwencje. Korzystając z umieszczonej z przodu pojazdu kamery, system monitoruje drogę przed autem i rozpoznaje, że pojazd zbliża się do oznaczeń pasa przy wyłączonym kierunkowskazie. W przypadku wykrycia niezamierzonego zjechania zpasa ruchu ostrzega o tym kierowcę poprzez wywołanie drgań na kierownicy. Gdy kierowca nie zareaguje na ostrzeżenie o zjechaniu z pasa ruchu, system wspomagający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu spowoduje, że kierowca odczuje na kierownicy siłę układu wspomagania, kierującą pojazd na właściwy pas ruchu. Kierowca może świadomie pominąć działanie systemu, kontynuując manewr w zaplanowany sposób. System przechodzi automatycznie w stan uśpienia, gdy prędkość spada poniżej 65 km/h. Można go również wyłączyć ręcznie.

Pewne prowadzenie bez względu na warunki drogowe

Inteligentny napęd na wszystkie koła (AWD) błyskawicznie reaguje na zmiany podłoża i automatycznie przekazuje odpowiednią ilość momentu obrotowego do tych kół, które mogą go najlepiej wykorzystać. Zapewnia to doskonałą przyczepność i kontrolę nad pojazdem.

Inteligentny napęd na wszystkie koła (AWD)
Biały Ford Mondeo zaparkowany w budynku

Bezstresowe parkowanie i wyjeżdżanie z miejsca parkingowego

System Active Park Assist sprawia, że parkowanie równoległe i prostopadłe staje się niezwykle proste dzięki temu, że przejmuje kontrolę nad układem kierowniczym, zmianą biegów i pedałami, aby nakierować pojazd w miejsce postojowe lub go z niego wyprowadzić.

Ford Mondeo nowe, niezależne, zintegrowane zawieszenie wielowahaczowe z tyłu

Świetnie dostrojone zawieszenie

Ford Mondeo otrzymał nowe, niezależne, zintegrowane zawieszenie wielowahaczowe z tyłu. Zapewnia ono wyższy komfort jazdy, przy czym jest na tyle sztywne, aby zapewnić bardziej precyzyjne prowadzenie i wyższą dynamikę. Układ umożliwia również ruchy koła do tyłu podczas przejazdu przez wyboje w nawierzchni. Dzięki temu zawieszenie lepiej tłumi nierówności, zapewniając płynną jazdę i wysoki komfort akustyczny. W wersjach kombi oferowane jest samopoziomujące się zawieszenie tylne, które pozwala utrzymać optymalny prześwit, zapewniając komfort i doskonałe własności jezdne niezależnie od obciążenia.

Lepsza widoczność bez oślepiania innych kierowców

System automatycznego sterowania światłami drogowymi Auto High Beam to inteligentny układ oświetlenia, służący bezcenną pomocą podczas jazdy w nocy. Po wykryciu pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka lub jadących z przodu, system automatycznie zmienia światła drogowe na mijania, aby nikogo nie oślepić. Następnie, gdy droga znów jest pusta, system powraca do świateł długich, zapewniając maksymalną widoczność.

System automatycznego sterowania światłami drogowymi
Ford Mondeo łatwiejsza kontrola nad pojazdem

Układ wspomagania kierownicy, który dostosowuje się do warunków

Elektryczny układ wspomagania kierownicy EPAS (Electric Power Assisted Steering) automatycznie dostosowuje się do prędkości jazdy i warunków.  Przy jeździe z niewielką prędkością system sprawia, że obrót kierownicy jest lżejszy. Zwiększa to możliwości manewru. Jednak wraz ze wzrostem prędkości rośnie opór kierownicy. W ten sposób kierowca lepiej czuje samochód i ma zapewnioną łatwiejszą kontrolę nad pojazdem. Teraz EPAS kontroluje również zjeżdżanie z toru jazdy, uwzględniając boczne wiatry i inne warunki drogowe.

Dodatkowa kontrola podczas ruszania pod górę

Układ ułatwiający ruszanie z miejsca na wzniesieniach zapobiega stoczeniu się samochodu do tyłu lub do przodu. Układ utrzymuje działanie systemu hamowania przez dodatkowe 2-3 sekundy – czyli czas wystarczający na przeniesienie stopy z pedału hamulca na pedał gazu.

Ford Mondeo podjazd w leśnej scenerii
Blue Ford Mondeo driving out of parking bay

Kamera cofania

Słupki, rowery czy murki nie stanowią już problemu. Kamera cofania aktywuje się automatycznie, gdy wrzucisz wsteczny bieg i pokaże na wyświetlaczu SYNC 3 wszystko, co znajduje się z tyłu pojazdu. System nie tylko pokazuje przedmioty, które można przeoczyć, ale również wyświetla wirtualne linie pokazujące bieżącą ścieżkę i wspomagające parkowanie nawet w bardzo ciasnych przestrzeniach.

Ford SYNC z funkcją wzywania pomocy

Jedną z funkcji systemu Ford SYNC 3 jest Emergency Assistance. Gdy dojdzie do wypadku, uruchamia się w momencie aktywacji poduszki powietrznej lub odcięcia pompy paliwa. Tak długo, jak telefon komórkowy jest podłączony do Ford SYNC 3, system może wykorzystywać go do połączenia ze służbami ratunkowymi, aby podać im wszystkie istotne informacje (np. współrzędne GPS) oraz umożliwić rozmowę z kierowcą. W każdej chwili możesz zdecydować o przerwaniu połączenia. W przypadku drobnych problemów na drodze, takich jak uszkodzenie opony, aplikacja FordPass pozwala szybko i łatwo wezwać pomoc drogową oraz śledzić jej przybycie na mapie w czasie rzeczywistym.

SYNC logo
Top