Home > Osobowe > GALAXY > Cechy i funkcje > Prowadzenie

Praktyczna technologia

Ford Galaxy jest wyposażony w szereg zaawansowanych technologii, które ułatwiają każdą podróż. Praktyczne technologie, jak system wspomagający parkowanie, system rozpoznawania znaków drogowych czy inteligentny tempomat sprawiają, że siedząc za kierownicą Forda Galaxy, czujesz komfort, pewność i łatwość prowadzenia przemierzając kolejne kilometry podróży.

Inteligentny tempomat z funkcją Stop & Go

Inteligentny tempomat z funkcją Stop & Go pozwala podróżować

z ustawioną wcześniej, stałą prędkością. Ułatwia prowadzenie w gęstym ruchu ulicznym lub w korku. System nieustannie monitoruje drogę przed samochodem, a gdy wykryje obecność pojazdu z przodu, zwolni lub całkowicie zatrzyma auto i wyłączy silnik, aby nie zużywał ani jednej kropli paliwa. Gdy droga znów będzie wolna, system uruchomi silnik i automatycznie przywróci ustawioną wcześniej prędkość. 

Ford Galaxy trailing another car with Adaptive Cruise Control

Przednia kamera z szerokim kątem widzenia 

Niewielka kamera panoramiczna zapewnia szerokokątny widok obejmujący przód pojazdu oraz boki z lewej i prawej strony. Jest to szczególnie przydatne na skrzyżowaniach oraz podczas wyjeżdżania do przodu z miejsc parkingowych o ograniczonej widoczności na boki. Dzięki niej zobaczysz pojazdy, rowerzystów lub pieszych z obydwu stron samochodu

Bezstresowe parkowanie i wyjeżdżanie z miejsca parkingowego

Active Park Assist wspomaga parkowanie równoległe. System sam wyszukuje odpowiednie miejsce a gdy już to zrobi, automatycznie naprowadza na nie pojazd. Kierowcy pozostaje tylko kontrolowanie pedału gazu, hamulca i biegów zgodnie ze wskazówkami podawanymi przez system.

Bezstresowe parkowanie i wyjeżdżanie z miejsca parkingowego. Ford Galaxy.

Układ wspomagania kierownicy, który dostosowuje się do warunków

Elektryczny układ wspomagania kierownicy EPAS (Electric Power Assisted Steering) automatycznie dostosowuje się do prędkości jazdy i warunków.  Przy jeździe z niewielką prędkością system sprawia, że obrót kierownicy jest lżejszy. Zwiększa to możliwości manewru. Jednak wraz ze wzrostem prędkości rośnie opór kierownicy. W ten sposób kierowca lepiej czuje samochód i ma zapewnioną łatwiejszą kontrolę nad pojazdem. Teraz EPAS kontroluje również zjeżdżanie z toru jazdy, uwzględniając boczne wiatry i inne warunki drogowe.

Pewne prowadzenie bez względu na warunki drogowe

Inteligentny napęd na wszystkie koła (AWD) błyskawicznie reaguje na zmiany podłoża i automatycznie przekazuje odpowiednią ilość momentu obrotowego do tych kół, które mogą go najlepiej wykorzystać. Zapewnia to doskonałą przyczepność i kontrolę nad pojazdem.

Adaptacyjny tempomat. Ford Galaxy.

Adaptacyjny tempomat

Adaptacyjny tempomat to system kontroli prędkości, który monitoruje drogę przed samochodem. Adaptive Cruise Control pozwala wybrać i utrzymywać prędkość (od 25 do 180 km na godzinę) z jaką chce jechać kierowca, a gdy wykryje pojazd znajdujący się przed Twoim samochodem, zwolni lub zahamuje, by zapewnić odpowiednią odległość między pojazdami. Gdy droga znów będzie pusta, system przywróci ustawioną prędkość.

Uniknaj przekraczania dozwolonej prędkości

Zadaniem innowacyjnej technologii Intelligent Speed Limiter, jest kontrolowanie prędkości z jaka porusza się samochód i dostosowywanie jej do obowiązujących znaków ograniczenia prędkości. Wykorzystuje do tego system rozpoznawania znaków drogowych (Traffic Sing Recognition), który odczytuje aktualne ograniczenia i automatycznie dostosowuje do nich prędkość pojazdu.

Unikaj przekraczania dozwolonej prędkości. Ford Galaxy.
Dodatkowa pomoc przy cofaniu. Ford Galaxy.

Dodatkowa pomoc przy cofaniu

Funkcja Cross Traffic Alert ostrzega o pojazdach nadjeżdżających z prawej lub lewej strony podczas manewru wyjazdu tyłem z miejsca parkingowego. Wykorzystuje do tego dyskretne diody umieszczone w lusterkach bocznych. Technologia ta wchodzi w skład systemu monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach (BLIS).

Koniec problemu martwego pola

System monitorowania martwego pola widzenia w lusterku (Blind Spot Information) ostrzega kierowcę, że inny pojazd wjechał w martwe pole widzenia, poprzez włączenie dyskretnych diod wbudowanych w lusterka zewnętrzne po odpowiedniej stronie.

Koniec problemu martwego pola. Ford Galaxy.
Ford SYNC z funkcją wzywania pomocy. Ford Galaxy.

Ford SYNC z funkcją wzywania pomocy

Jedną z funkcji systemu Ford SYNC 3 jest Emergency Assistance. Gdy dojdzie do wypadku, uruchamia się w momencie aktywacji poduszki powietrznej lub odcięcia pompy paliwa. Tak długo, jak telefon komórkowy jest podłączony do Ford SYNC 3, system może wykorzystać go do połączenia ze służbami ratunkowymi, aby podać im wszystkie istotne informacje (np. współrzędne GPS) oraz umożliwić rozmowę z kierowcą. W każdej chwili możesz zdecydować o przerwaniu połączenia. W przypadku drobnych problemów na drodze, takich jak uszkodzenie opony, aplikacja FordPass pozwala szybko i łatwo wezwać pomoc drogową oraz śledzić jej przybycie na mapie w czasie rzeczywistym.

Kamera cofania

Słupki, kosze na śmieci czy murki nie są już problemem – kamera cofania pokaże wszystko to, co znajduje się za samochodem. System uruchamia się automatycznie po wrzuceniu biegu wstecznego i dodatkowo wyświetla wirtualne linie, które wskazują tor jazdy samochodu przy aktualnym kącie skrętu kierownicy.

SYNC 3 detail
Top