Home > Osobowe > FOCUS ST > Cechy i funkcje > Prowadzenie

Prowadzenie

Focus ST zapewnia niezpomniane wrażenia z jazdy. Inteligentne technologie, sportowy design oraz zaawansowana konstrukcja zapewniają doskonalą kontrolę oraz prowadzenie, nawet w najtrudniejszych warunkach.

Red Ford Focus ST in motion cornering left, driving down the hill

Maksymalne panowanie nad pojazdem na zakrętach

System poprawiający stabilność na zakrętach (Torque Vectoring Control) stale rozkłada moment obrotowy silnika pomiędzy przednie koła, dostosowując ich pracę do nawierzchni i warunków drogowych. Ten zaawansowany system reaguje 100 razy na sekundę, zapewniając precyzyjne prowadzenie i dobre trzymanie się drogi.

Zawieszenie stworzone specjalnie dla wersji ST

Idea wersji ST uosabia pewność prowadzenia. Sportowe zawieszenie to jeden z elementów zapewniających niepowtarzalne wrażenia z jazdy. Nowe przednie sprężyny i amortyzatory wraz ze specjalnie dostrojonym układem kierowniczym gwarantują wyjątkową łatwość prowadzenia
i poczucie jedności z pojazdem.

Ford Sports Suspension

Dodatkowa pomoc przy cofaniu

Funkcja Cross Traffic Alert ostrzega o pojazdach nadjeżdżających z prawej lub lewej strony podczas manewru wyjazdu tyłem z miejsca parkingowego. Wykorzystuje do tego dyskretne diody umieszczone w lusterkach bocznych. Technologia ta wchodzi w skład systemu monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach (BLIS).

Widzi znaki drogowe, które kierowca mógłby przegapić

System rozpoznawania znaków drogowych (Traffic Sign Recognition) automatycznie odczytuje stałe i tymczasowe znaki drogowe z ograniczeniem prędkości lub zakazem wyprzedzania. Symbol rozpoznanego znaku wyświetlany jest na desce rozdzielczej, zmieniając się za każdym razem wraz z nowym ograniczeniem.

Silver Ford Focus ST at night showing the traffic sign recognition
Red Ford Focus ST black alloy wheel in detail

Maksymalna kontrola podczas szybkich manewrów

Nowa funkcja Electronic Transitional Stability, zintegrowana jest z zaawansowanym elektronicznym układem stabilizacji toru jazdy. Analizuje ona dane dotyczące stabilności pojazdu oraz monitoruje reakcje kierowcy i w razie konieczności pomaga mu utrzymać precyzję prowadzenia i pełną kontrolę nad autem podczas nagłych zmian toru jazdy w trakcie poruszania się z dużą prędkością.

Zaawansowany system pomagający utrzymać pojazd na pasie ruchu

Wystarczy chwila nieuwagi, by zjechać ze swojego pasa ruchu, co może mieć poważne konsekwencje. Korzystając z umieszczonej z przodu pojazdu kamery, system monitoruje drogę przed autem i rozpoznaje, że pojazd zbliża się do oznaczeń pasa przy wyłączonym kierunkowskazie. W przypadku wykrycia niezamierzonego zjechania z pasa ruchu ostrzega o tym kierowcę poprzez wywołanie drgań na kierownicy. Gdy kierowca nie zareaguje na ostrzeżenie o zjechaniu z pasa ruchu, system wspomagający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu spowoduje, że kierowca odczuje na kierownicy siłę układu wspomagania, kierującą pojazd na właściwy pas ruchu. Kierowca może świadomie pominąć działanie systemu, kontynuując manewr w zaplanowany sposób. System przechodzi automatycznie w stan uśpienia, gdy prędkość spada poniżej 65 km/h. Można go również wyłączyć ręcznie.

Red Ford Focus ST smart light

Zaawansowany system oświetlenia

Reflektory biksenonowe wyposażone są w system adaptacji oświetlenia, który dostosowuje kąt padania oraz natężenie wiązki światła z reflektorów do warunków panujących na drodze. W zależności od rodzaju drogi, prędkości jazdy, warunków atmosferycznych, kąta skrętu kierownicy, odległości do auta jadącego z przodu oraz działania przednich wycieraczek - system wybiera jedno spośród dostępnych ustawień, dając najlepsze rozłożenie światła. System ten obejmować może również doświetlanie zakrętów.

Dodatkowa kontrola podczas ruszania pod górę

Układ ułatwiający ruszanie na wzniesieniach (HSA) zapobiega cofnięciu się pojazdu podczas ruszania pod górę. Podwyższone ciśnienie w układzie hamulcowym jest utrzymywane przez dodatkowe 2,5 sekundy, dzięki czemu zyskujesz czas i kontrolę w chwili przekładania stopy z pedału hamulca na pedał gazu. System jest również przydatny w przypadku zatrzymywania się i ruszania na śliskiej nawierzchni.

Red Ford Focus ST red car
Red Ford Focus ST yellow car alert system

System ostrzeżeń kierowcy informuje o zmęczeniu

System kontroluje poziom zmęczenia kierowcy i ostrzega, jeśli na podstawie analizy stylu jazdy wykryje spadek koncentracji prowadzącego pojazd. W zestawie wskaźników pojawi się wówczas ikona ostrzegawcza sugerująca przerwę odpoczynek.

Koniec problemu martwego pola

System monitorowania martwego pola widzenia w lusterku (Blind Spot Information) ostrzega kierowcę, gdy inny pojazd wjedzie w martwe pole widzenia, poprzez włączenie dyskretnych diod wbudowanych w lusterka zewnętrzne po odpowiedniej stronie.

Red Ford Focus ST driver station

Ustaw prędkość i zdejmij nogę z gazu

Już nie musisz martwić się o przekroczenie prędkości. Teraz możesz w pełni skoncentrować się na tym, co najważniejsze – sytuacji na drodze. Wystarczy, że skorzystasz z funkcji tempomatu Speed Limiter, która pozwala kierowcy zaprogramować maksymalną prędkość jazdy. W sytuacji kiedy potrzebujesz przyspieszyć wciśnij pedał gazu a ustawienia sytemu zostaną usunięte.

Top